b_Newsکی‌روش اگر چنین رفتاری نداشت، به سرنوشت ایوویچ گرفتار می‌شد

هاشمی‌نسب: سال 98 اگر کی‌روش را داشتیم راحت از گروه‌مان صعود می‌کردیم

b_News پرسپولیس راحت‌تر از لخویا می‌تواند الاهلی را ببرد/ پرسپولیس در آسیا باید با همه‌چیز بجنگد و بالا برود
تاریخ: 1396/03/21
زمان: 13: 01
نوع: خبر
مدافع سابق تیم‌ملی معتقد است که کارلوس کی‌روش برای فوتبال ما بزرگ است.

مهدی نوری / مهدی هاشمی‌نسب مدافع سابق تیم‌ملی معتقد است که کارلوس کی‌روش برای فوتبال ما بزرگ است و اگر او در سال 1998 سرمربی تیم‌ملی بود با آن مهره‌هایی که در اختیار داشتیم تیم ملی از گروهش صعود می‌کرد. همان اتفاقی که اگر ایوویچ بود هم رقم می‌خورد. او بابت تیم ملی خیالش راحت است چراکه با این بازیکنان و مربی‌ای مثل کی‌روش تیم ملی کار سختی برای صعود به جام‌جهانی ندارد.

پرسپولیس در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف الاهلی عربستان برود، به نظر تو قرعه خوبی به پرسپولیس خورده است؟
در این سه تیمی که حاضر بودند بهترین قرعه به پرسپولیس خورد چون بقیه تیم‌ها هم دوست داشتند به الاهلی بخورند و به نظر من قرعه خوبی بود. تنها مشکل این است که ما در این مرحله مقابل تیم عربستانی میزبانی نداریم که از طرفداران‌مان استفاده کنیم.

الاهلی را چطور تیمی می‌بینید؟
الاهلی در دور گروهی با ذوب‌آهن همگروه بود و چیز خاصی از آنها ندیدیم. اما آنها می‌دانند که الان مرحله حذفی است و شرایط خاص خواهد بود. این بازی ایران و عربستان است و همان‌طور که ما از آنها نفرت داریم آنها هم همین حس را دارند و امیدوارم آنها را ببریم تا هم فوتبالی و هم از نظر مسایلی که اخیرا رخ داده روی آنها را کم کنیم.

بازی با الاهلی در کشور ثالث برگزار خواهد شد، با این شرایط کدام تیم بیشتر ضرر می‌کند؟
معلوم است که پرسپولیس بیشتر ضرر می‌کند چون وقتی پرسپولیس در آزادی بازی می‌کند با بودن 90هزار نفر تماشاگر تیم دیگری است. اما وقتی بازی در خارج از ایران برگزار می‌شود داوری هم به سمت آنها می‌چربد چون آنها نفوذ دارند و همه کار می‌کنند تا نتیجه بگیرند.

یعنی الان پرسپولیس باید با همه‌چیز بجنگد؟
قطعا همین‌طور است. اما فکر می‌کنم خیلی راحت و حتی راحت‌تر از لخویا این تیم را ببرد.

چرا؟
چون الاهلی صلابت ندارد و اگر حواشی مشکل‌ساز نشود فوتبالی حریف پرسپولیس نمی‌شود. تا آن موقع هم تیم تقویت می‌شود اما هر کسی به پرسپولیس بیاید برانکو به ترکیب اصلی‌اش دست نمی‌زند چون دو سال با این ترکیب کار کرده و نتیجه گرفته است.

الان هواداران پرسپولیس از این تیم توقع قهرمانی آسیا را دارند. به نظر تو این توقع منطقی است؟
هر کسی دوست دارد تیمی از ایران قهرمان آسیا شود. اما باید ببینیم چه چیزی به تیم‌های‌مان داده‌ایم و چه چیزی از آنها انتظار داریم. واقعا ما با لیگ چین قابل قیاس هستیم؟ با کره و ژاپن چطور، قابل مقایسه هستیم؟ جایی که این‌ها هستند باید بگوییم مدعی قهرمانی آسیا هستیم؟ به لحاظ فوتبالی نه نمی‌توانیم قهرمان شویم اما روی اتفاق و حادثه شاید بتوانیم و احتمالش هست که قهرمان شویم.

در مورد تیم ملی صحبت کنیم. چه تصوری از بازی با ازبکستان دارید؟
فکر می‌کنم تیم ملی ما به جایی رسیده که ازبک و کره حریف چندانی برای ما نیستند. کی‌روش تیم قدرتمندی ساخته و این‌ها حریف ما نمی‌شوند و همین‌جا می‌توانیم با بردن ازبکستان جشن صعود را بگیریم.

چه شناختی از ازبکستان دارید؟
تیم خوبی است اما حریف ایران نمی‌شود. چون تیم ما به انسجام و خودباوری رسیده و با بودن کی‌روش کار مشکلی نداریم.

الان توقعات از تیم ملی هم بالا رفته و فقط صعود به جام‌جهانی مردم را راضی نمی‌کند بلکه مردم دوست دارند تیم‌ملی در جام‌جهانی به دور دوم صعود کند. می‌توانیم چنین انتظاری از تیم‌ملی داشته باشیم؟
فکر می‌کنم ما چندین سال است که به راحتی به جام‌جهانی صعود می‌کنیم و دوست هم داریم که به دور دوم جام‌جهانی برویم. اما واقعا ما به استانداردهای فوتبال دنیا نزدیک هستیم؟ در همین دوره قبل جام‌جهانی آرژانتین که از گروه ما صعود می‌کرد، ما توقع داشتیم نیجریه نرود یا بوسنی صعود نکند که ما بالا برویم؟ ببینید بازیکنان آنها کجا بازی می‌کنند. همه آنها در تیم‌های بزرگ دنیا بازی می‌کنند و کاملا حرفه‌ای هستند. فوتبال ما اول باید به یک جایی برسد تا اگر روزی کی‌روش هم نبود راحت به جام‌جهانی صعود کنیم. این‌ها همه تفکرات کی‌روش است که خوب نتیجه می‌گیریم. البته از زحمات بازیکنان هم ممنون هستیم اما این‌ها تفکرات کی‌روش، بدنسازی خوب او، آنالیز کامل و ترسی است که حریفان ما از کی‌روش دارند. کی‌روش یک روانشناس بزرگ است و برای فوتبال ما بزرگ است. ای کاش سال 1998 با آن مهره‌هایی که تیم‌ملی ما داشت کی‌روش سرمربی ما بود.

اگر کی‌روش سال 98 بود چه اتفاقی می‌افتاد؟
راحت از گروه‌مان صعود می‌کردیم. همان‌طور که اگر ایوویچ بود صعود می‌کردیم. به نظر من کی‌روش کار خوبی کرده که همه‌چیز فوتبال ما را دستش گرفته است و اگر این کار را نمی‌کرد به سرنوشت ایوویچ مبتلا می‌شد. من قبلا فکر می‌کردم این کار کی‌روش اشتباه است اما الان می‌‌بینم اگر کی‌روش این‌طوری نباشد به سرنوشت ایوویچ گرفتار می‌شود.