b_Newsحذف وزنه برداری از المپیک نشدنی است/ سابقه لجبازی آیان نشان داده باید نگران آینده باشیم

سعید محمدپور: انگار مدال المپیک لندن فقط برای من است !

b_News امیدوارم با فدراسیون جهانی به مشکل نخوریم/ از زمان مصدومیتم تا الان خودم بودم و خانواده ام
تاریخ: 1396/03/22
زمان: 08: 56
نوع: گفتگو
سعید محمدپور وزنه بردار ایران بعد از پشت سر گذاشتن دوران طولانی نقاهت، آماده است دوباره به روزهای خوبش برگردد. او تا اردوی تیم ملی در خانه تمرین می کند.

نگار رشیدی

وزنه برداری مدتی است که دچار آشوب و نگرانی شده است. بعد از قهر کیانوش رستمی و سهراب مرادی و البته بیداد مشکلات مالی، تصمیمات نادرست علی مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی نگرانی ها برای آینده را دوچندان کرد.

اما در این بحبوحه سعید محمدپور دست از تمرین نکشیده و می خواهد دوری حدود دو ساله اش از وزنه برداری را جبران کند. دوری که مصدومیت شدید در انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی آمریکا نصیبش شد. محمدپور اما علاوه بر تمرین، هنوز دنبال مدال طلای المپیک لندن است که با مثبت در آمدن دوپینگ رقیبانش به او رسید.حقی که هنوز به آن نرسیده است.

وزنه بردار جوان اردبیلی در گفت و گو با «گل» همچنین ابراز امیدواری کرد در آینده با فدراسیون جهانی به مشکل نخوریم.

 

چند ماهی هست تمرین را شروع کردید. وضعیت بدنی تان چطور است؟

خدا را شکر شرایط خوبی دارم. تقریبا از سه ماه قبل از عید وزنه زدن را شروع کردم. در دو ماهی هم که در اردو بودم شرایطم نسبتا ایده آل بود و توانستم تا حدودی با شکل و شمایل اردویی تطبیق پیدا کنم. این روزها هم در خانه تمرین می کنم و منتظرم تا اردو تشکیل شود و دعوت شویم تا تمرین کنیم.

 

هنوز هم درد دارید؟

بله گاهی اوقات کمی درد دارم. به هر حال آسیب دیدگی شدیدی داشتم. رباط و عضله پاره کرده بودم و این درد همیشه همراهم است. ولی سعی می کنم با بدنسازی و برخی حرکت ها دردم را کم کنم. اما اینطور هم نیست که زیر وزنه 180 یا 190 کیلویی به طور کامل درد نداشته باشم. با این حال جای شکر دارد که خیلی زودتر از انتظار خودم، دکتر نوروزی و دکتر کامرانی پزشک جراحم بهبودی پیدا کردم. پزشکان از شرایطم خیلی راضی هستند.

 

شما خبرهای خوب دادید اما IOC با تهدیداتش نگرانی هایی را برای وزنه برداری ایجاد کرده.

بله یک چیزهایی در این خصوص شنیده ام. درست است که این هشدارها به خاطر دوپینگ بوده اما خوشبختانه این مشکل در کشور ما وجود ندارد. دوپینگ خیلی کشورهای صاحبنام در وزنه برداری در آمده. اما به نظر من حذف این ورزش از المپیک نشدنی است. وزنه برداری از اولین رشته های مسابقات المپیک بوده و یکی از سه شعار این رقابت ها که قوی ترین است را با خود دارد. شاید برخی کشورها که در ورزش قدر هستند اما در وزنه برداری حرفی برای گفتن ندارند، دنبال حذف این ورزش هستند. من این خبر را بار دوم است که شنیدم. بار اول قبل از المپیک لندن بود که می خواستند برای المپیک 2020 این کار را انجام بدهند. اما بعید است که وزنه برداری را حذف کنند.

 

البته این خبر برای کشور ما خیلی اهمیت دارد.

بله وزنه برداری ورزش مدال آور ایران است. چین و روسیه هم در این ورزش مدال می گیرند. شاید این سیاست آمریکا باشد چون از نظر جدول مدالی رقیب شان محسوب می شود. اما من خیلی از این سیاست ها سر در نمی آورم.

 

در این مدتی که تمرین می کردید فدراسیون سراغ تان را می گرفت؟

نه خیلی وقت است پیگیرم نیستند. حتی زمانی هم که در اردو بودیم جویای حال نبودند. از وقتی دستم آسیب دید فقط خودم بودم و خانواده ام. آقای مرادی احتمالا سرشان گرم انتخابات فدراسیون جهانی بود و آنطور که باید و شاید پیگیر من نبودند.

 

اما فدراسیون زیاد پیگیر کیانوش رستمی و سهراب مرادی است. این از نظر شما تبعیض نیست؟

شاید من هم جای آنها بودم همین کار را می کردم. شاید قبل از جهانی آمریکا بیشتر از آنها به من اهمیت می دادند اما بعد از اینکه مصدوم شدم، فکر کردند من تمام شدم. اما به نظر من باید به جوان ها اهمیت بدهند و وقتی به مشکل خوردند حمایت شان کنند. چند وقت پیش با کیانوش بودم و دنبال کارهایش بود اما چون شرایط بهتری دارد طبیعی است که دنبالش باشند. البته این موضوع نه تنها در ورزش، بلکه در تمام مسایل کشور وجود دارد. من قبل از جهانی آمریکا باید طلای جهان و طلای ریو را می گرفتم اما به خاطر کشورم در رکوردگیری آسیب دیدم و به همین خاطر کمی کم رنگ شدم. الان هم نه شعار می دهم و نه تظاهر می کنم. من به خاطر مملکت، مردم و خانواده خودم تلاش می کنم. پدر و مادرم به خاطر ورزش من خیلی حرص و جوش خوردند. شاید اگر ورزش من نبود، آنها خیلی سرحال تر و جوان تر بودند. تنها غم و غصه آنها من هستم و من می خواهم نتیجه زحمات شان را بدهم.   

 

راستی مدال المپیک لندن را بالاخره گرفتید یا نه؟

من همین الان (دیروز) دارم از کمیته المپیک می آیم. یک سال است که شخصا دنبال این کار هستم اما هنوز کارهایش تمام نشده. انگار این مدال فقط برای من است و تاثیری در جایگاه مدالی کشور ندارد. اصلا نمی گویند با این مدال طلا رتبه کشور بالاتر می آید و 10 تا طلا می شود 11 تا. تمام پیگیری ها با خودم بود. قبلا گفتند بهار دیگر کار تمام است، حالا هم که در بهار رفتم می گویند تازه یادمان افتاده و پیگیری می کنیم. اینکه مدال برای من است، موضوعی تمام شده است و در سایت فدراسیون جهانی نام من را ثبت کرده اند. این کار فقط یک نامه می خواهد که هنوز ارسالش نکرده اند. البته وزارت ورزش همکاری کرد و نامه مربوط به خودش را زده اما نامه کمیته المپیک مانده. در وزن کیانوش چون نفرات کمتر بود کارش زودتر انجام شد اما در وزن من به خاطر تعداد زیاد نفرات کمی زمان بر است. جدای از این چند بار به آقای کیومرث هاشمی گفتم من پنج سال است که از حقوقم دور ماندم، حالا تا تاییدیه بیاید از صندوق به من حقوق بدهند اما گفت نمی توانیم این کار را انجام بدهیم. من دو سال است به خاطر کشورم در اردوی تیم ملی مصدوم شدم. اگر مصدومیت من را هرکس دیگری داشت و خانواده اش آن را می دید صد سال اجازه نمی دادند در ورزش بماند. اما من به خاطر عشق و علاقه خودم با وجود مصدومیت باز هم ماندم و تمرین کردم. در چنین مواقعی باید از ورزشکار حمایت کنند و با دادن حق و حقوقش نه چیزی فراتر از آن کاری کنند که روحیه اش برگردد.

 

به نظر می آید از ورزش دلسرد شده اید؟

هرکسی در این شرایط باشد دلسرد می شود. من با گوش های خودم در اردبیل از نوجوان ها شنیدم که می گفتند آخرش ما هم می خواهیم مثل سعید محمدپور بشویم، پس برویم سراغ یک ورزش درست و حسابی. روزهایی که من و سجاد مدال می گرفتیم سالن ها جا برای تمرین نداشت. ما با همین موفقیت ها به الگو تبدیل می شدیم و باعث می شد بچه ها دنبال ورزش بروند و مثل ما نتیجه بگیرند. اما الان که شرایط را می بینند، نمی مانند. وقتی اطرافیان دلسرد می شوند، من چطور دلسرد نشوم؟! با این وجود من هنوز صبح و بعدازظهر تمرینم را دارم و امیدوارم زودتر همه چیز روبه راه شود. ان شاءا... مشکلی هم با فدراسیون جهانی پیش نیاید.

 

یعنی شما هم معتقدید علی مرادی با تصمیماتش در انتخابات زنگ خطر آیان را به صدا در آورده؟

من کاری به آقای مرادی ندارم. ایشان می خواست در فدراسیون جهانی صاحب کرسی شود. اما سابقه آیان نشان داده باید در این شرایط نگران بود. به عنوان مثال چین همیشه در سبک وزن و ایران و روسیه در سنگین وزن حرف اول را می زدند، اما تیم بلغارستان در همه وزن هایش مدال می گرفت. چند سال پیش که از بلغارستان با آیان رقابت کردند، یک مشت دوپینگ از این تیم درآمد. با این حال ان شاءا... آقای مرادی با سیاست هایی که دارد ارتباطی برقرار کند تا مشکلی پیش نیاید.