b_Newsچه اشکالی دارد برای شادی دل مردم رکورد مرا بشکنند

علی دایی: در این سال‌ها برای کار فنی باکیفیت تمرکز نداشتم

b_News من می‌دانم الکساندر نوری به عنوان یک ایرانی چه کار بزرگی در آلمان انجام می‌دهد
تاریخ: 1396/03/22
زمان: 12: 23
نوع: خبر
در آستانه دیدار حساس تیم‌ملی مقابل ازبکستان که می‌تواند جشن ملی را برای صعود به جام‌جهانی رقم بزند همه فوتبال‌دوستان ایران از کی‌روش و تیمش حمایت می‌کنند.

احد علوی/ در آستانه دیدار حساس تیم‌ملی مقابل ازبکستان که می‌تواند جشن ملی را برای صعود به جام‌جهانی رقم بزند همه فوتبال‌دوستان ایران از کی‌روش و تیمش حمایت می‌کنند. اما حمایت علی دایی از تیم‌ کی‌روش به عنوان اسطوره و بزرگ فوتبال ایران در دنیا یک طعم و اثر متفاوتی نسبت به دیگران دارد. دایی که خیلی با وسواس از افراد حمایت می‌کند در طول چند سال گذشته همواره از حامیان بزرگ کی‌روش بوده است.
علی دایی آن‌طور که از صحبت‌های اختصاصی‌اش با روزنامه گل هویداست، می‌خواهد به یک رکورد دیگر هم برسد و آن مربیگری در فوتبال اروپاست. بعد از آنکه الکساندر نوری به‌عنوان یک ایرانی دورگه توانست به سرمربیگری وردربرمن در بوندسلیگا برسد، حالا به نظر می‌رسد علی دایی هم می‌خواهد اگر شرایط فراهم شود این تجربه را در کارنامه موفقش ثبت کند. مصاحبه دایی با روزنامه گل بیانگر این ماجراست.

طعم شیرینی صعود به جام‌جهانی را شما چشیده‌اید، امشب تیم‌ملی می‌تواند به جام‌جهانی روسیه صعود کند. در این‌باره چه نظری دارید؟
به شخصه به صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی خیلی امیدوارم. ان‌شاءا... که بازی با ازبکستان را در تهران آن هم با حمایت تماشاگران ببریم و به جام‌جهانی صعود کنیم چون کیفیت تیم‌ملی و عملکرد مربی‌اش نشان می‌دهد که تیم‌ملی استحقاق صعود به جام‌جهانی را به عنوان اولین تیم‌های صعودکننده دارد.

کیفیت تیم‌ملی را چطور می‌بینید؟
تیم‌ملی فوق‌العاده باکیفیت کار می‌کند. چه در بازی‌های داخل ایران و چه در خارج از ایران. ما یک تیم خوب و یک کادرفنی عالی داریم و مطمئنم با حمایت طرفداران تیم‌ملی ازبک را می‌بریم و صعود می‌کنیم.

مدت‌هاست که کی‌روش هم دیگر مصاحبه‌های تند انجام نمی‌دهد و همه از این‌که تیم‌ملی آرامش دارد خوشحال هستند. شما در این‌باره چه نظری دارید؟
به نظر من خیلی مسایل در آرامش تیم‌ملی موثر بوده. همه دست به دست هم دادند تا این آرامش فراهم شود. با این آرامشی که در تیم‌ملی می‌بینم مطمئن هستم که به جام‌جهانی صعود می‌کنیم.

دیدار امشب تیم‌ملی با ازبکستان یک مهمان ویژه‌ هم دارد و آن الکساندر نوری است.
به نظر من الکساندر نوری مربی بزرگی است. او امسال در وردربرمن خوب کار کرد. با آن‌که جوان است اما این تیم را در اوج نگه داشت و خوب نتیجه گرفت. من در آلمان بازی کرده‌ام و می‌دانم که بازی کردن و مربیگری در بوندسلیگا سخت است. به عنوان یک مربی جوان موفق بودن در چنین سطحی مشکل و سخت است. خوشحالم که نوری توانسته در بوندسلیگا موفق باشد و امیدوارم سالیان سال در کارش موفق بوده و افتخارات زیادی را به دست بیاورد.

باتوجه به شرایط فوتبال ما فکر می‌کنید امثال نوری بتوانند در ایران کار کنند؟
برای مربیان خارجی کار کردن در ایران سخت است چون باید خیلی از فاکتورهای لازم را برای کار کردن داشته باشند. آن‌هم کسی مثل الکساندر نوری که تمام امکانات و شرایط برای کار کردنش در آلمان مهیاست. امثال نوری اگر به ایران بیایند کارشان سخت است. در ایران مربیان مشکل فنی ندارند بلکه امکانات و حواشی که وجود دارد کار را سخت می‌کند. ما که عادت کرده‌ایم در این شرایط سخت کار کنیم. اما آنها نمی‌توانند در ایران مربیگری کنند چون تمرکزشان برهم می‌خورد.

علی دایی دوست دارد به مانند دوران بازیگری‌اش در آلمان مربیگری کند؟
ببینید مطمئنا آرزوی هر مربی است که در اروپا مربیگری کند. اگر در آینده شرایط فراهم شود دوست دارم در اروپا مربیگری کنم. متاسفانه در فوتبال ما در این چند سالی که من مربیگری کرده‌ام تنها چیزی که نتوانستیم کار کنیم، کار فنی بود. اصلا برای کار فنی در این چند سال تمرکز نداشتم. خیلی مسایل دیگر ذهن مرا درگیر خود کرد تا نتوانم کیفیت بهتری در مربیگری‌ام ارایه دهم.

خیلی‌ها این موضوع را که هر بازیکنی چهار تا گل می‌زند یا موفق می‌شود، می‌گویند یک علی دایی دیگر متولد شد را مثبت می‌دانند و برخی هم مقایسه شدن بازیکنان با شما را درست نمی‌دانند. نظر خود علی دایی درباره این مقایسه‌ها چیست؟
به نظر من مهم این است که بتوانند مفید باشند. مطمئن باشید کسانی که مثل ما گل می‌زنند و ملت را شاد می‌کنند علی دایی همه‌اشان را دوست دارد. چون مهم شادی مردم است. موفقیت هر بازیکنی شادی یک ملت را به دنبال دارد. حالا چه اشکالی دارد رکورد مرا هم بشکنند. اگر مردم از شکستن رکورد علی دایی خوشحال می‌شوند دوست دارم رکورد من هر سال شکسته شود، چراکه با گلزنی بازیکنان ملی مردم شاد می‌شوند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.