b_Newsمن یکی از 17 نفری هستم که بازوبند پهلوانی دارند

جابر صادق‌زاده: علیرضا حیدری بخواهد در خدمت کشتی پهلوانی هم هستم/ با کمیل قاسمی هم رقیبم و هم رفیق

تاریخ: 1396/03/22
زمان: 10: 47
نوع: گفتگو
جابر صادق زاده ابراز امیدواری کرد که بتواند دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه را به دست آورد.

حامد جیرودی/ یکی از مدال آوران تیم ملی کشتی آزاد در بازی های کشورهای اسلامی، جابر صادق‌زاده بود که به مدال برنز وزن 125 کیلوگرم دست یافت. کشتی گیر قائم شهری که سابقه قهرمان وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی آزاد جوانان جهان در رومانی را در کارنامه خود دارد اما در این چند سال در رشته های کشتی ساحلی و کشتی پهلوانی هم فعالیت می کرد تا تنها کشتی‌گیری باشد که قهرمانی در سه رشته مختلف کشتی آزاد، پهلوانی و ساحلی را داراست و از این حیث رکورد دار محسوب می‌شود. با این حال، صادق زاده تصمیم گرفته تا دوباره در کشتی آزاد متمرکز شود و در اولین تورنمنتی هم که در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان حاضر شد، به مدال دست یافت. هر چند که او رقیبی باتجربه و سرسخت در 125 کیلوگرم به نام کمیل قاسمی دارد اما صادق زاده در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که بتواند دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه را به دست آورد.

 

با مدال برنزی که در بازی های کشورهای اسلامی به دست آوردی، شروع خوبی در تیم ملی داشتی؟
بله همین طور است. بازی های کشورهای اسلامی مسابقات خوبی بود که ما با تیم جوانی در آن شرکت کردیم وخوشبختانه نتایج خوبی هم گرفتیم. البته در یکی دو تا از کشتی ها هم ناداوری صورت گرفت اما در کل راضی کننده بود و امیدوارم که باز هم به جوان ها میدان داده شود.

 

از شرایط خودت راضی بودی؟
بله خدا را شکر شرایط نرمالی داشتم و توانستم دست پر برگردم. من اولین بار بود که برای تیم ملی بزرگسالان کشتی می گرفتم و فشار زیادی روی من بود اما خوشحالم که نتیجه گرفتم.

 

اصلا چه شد که تصمیم گرفتی که از کشتی پهلوانی به کشتی آزاد بیایی؟
خب همانطور که می دانید من قبلا رشته اصلی ام کشتی آزاد بود اما مدتی در کنارش کشتی ساحلی و پهلوانی هم کار کردم. در زمان قدیم، همه کشتی گیران ما کشتی پهلوانی کار می کردند و بازوبند پهلوانی می گرفتند که وجاهت خاصی دارد. فقط 17 نفر در تاریخ کشتی ایران بازوبند پهلوانی را دارند که من هم یکی از آن ها هستم. با این حال، به پیشنهاد مربیان تیم ملی، به تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان آمدم تا در این رشته هم به فعالیت ام ادامه دهم.

 

در حال حاضر که علیرضا حیدری رئیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی است، از تو نخواست که به کارت در این رشته ادامه دهی؟
نه ایشان صحبتی با من نداشتند اما اگر بخواهند من در خدمت هستم.

 

یعنی هم کشتی آزاد بگیری و هم کشتی پهلوانی؟!
بله. البته در کل هدف بالا بردن پرچم ایران است.

 

از لحاظ قانونی فعالیت در دو رشته مشکلی ندارد؟
نه مشکلی ندارد!

تو در تیم ملی کشتی آزاد رقیب با تجربه ای به نام کمیل قاسمی داری. نظرت درباره او چیست؟
کمیل یکی از کشتی گیران عنوان دار تیم ملی است و یکی از اسطوره های این رشته که دو مدال المپیک دارد و افتخارآفرینی های زیادی انجام داده است. ما با هم در تشک رقیب هستیم و در بیرون از میدان رفیق و هر کدام از فرصت ها بیشتر و بهتر استفاده کنیم، می توانیم به موفقیت برسیم.

 

فکر می کنی در مسابقات انتخابی تیم ملی بتوانی او را شکست دهی و دوبنده تیم ملی را برای مسابقات جهانی 2017 فرانسه به دست آوری؟
توکل به خدا. من همه سعی و تلاشم را می کنم که در مسابقات انتخابی به پیروزی برسم و امیدوارم هر کسی که شایسته تر بود، به مسابقات جهانی برسد.

 

با محمد طلایی که صحبت می کردیم می گفت تو هنوز به زمان نیاز داری تا خودت را با تیم ملی وفق دهی. چون تمرینات کشتی آزاد با کشتی پهلوانی و ساحلی تفاوت دارد.
من هفت سال است که در اردوهای تیم ملی حاضر هستم و تمرین می کنم اما باید میدان ببینم و تمرین خالی فایده ای ندارد. خدا را شکر که از مسابقات اخیر دست خالی برنگشتم.البته در وزن من کمیل هم هست که مدال آور المپیک است و انتظارها از وزن ما بالاست.

 

یکی از مسائلی که ملی پوشان از آن گلایه دارند، رسیدگی نکردن به کشتی گیران است. الان شما برای قهرمانی در بازی های کشورهای اسلامی پاداشی گرفته اید؟
نه ما تا الان چیزی نگرفته ایم اما این که من کشتی گیر بگویم چرا به ما نمی رسند و سکه نمی دهند، از دید خود من خوب نیست! مسئولان خودشان باید به فکر این موضوع باشند. الان شما می بینید که آذربایجان چقدر برای کشتی گیرانش هزینه می کند تا قهرمان شوند. اگر به کشتی گیران رسیدگی شود، آن ها با انگیزه بیشتری در مسابقات شرکت می کنند و اگر هم نه، کمتر انگیزه دارند.