b_Newsحالا انتظار داریم تیم ملی فوتبال از گروهش در جام جهانی بالا بیاید

اکبر فلاح: بنا باید پاتوق داشته باشد تا خیرش هم برسد/اگر فدراسیون کشتی از همراهان سفرها کم کند، پول تو جیبی بچه ها هم جور می شود !

b_News زحمت نکشیده ها در فدراسیون پست گرفتند
تاریخ: 1396/03/24
زمان: 11: 58
نوع: گفتگو
اکبر فلاح به این موضوع اشاره کرد که اگر بنا می خواهد خیرش باز به کشتی برسد، باید به تربیت کشتی گیران نوجوان و جوان بپردازد.

حامد جیرودی/ محمد بنا سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در حالی چند وقتی است که در باشگاهی در شهریار، کار مربیگری کشتی گیران نوجوان را بر عهده گرفته است که اکبر فلاح ستاره سابق کشتی آزاد ایران و جهان، سالهای زیادی است که در باشگاه کارگران در جنوب شهر تهران به امر سازندگی می پردازد. موضوعی که باعث شد تا به سراغ این کشتی گیر قدیمی برویم که همیشه بی پرده به بیان نظرات و دیدگاه های خود می پردازد. فلاح در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که اگر بنا می خواهد خیرش باز به کشتی برسد، باید به تربیت کشتی گیران نوجوان و جوان بپردازد.

 

مسابقات تیم ملی کشتی آزاد را پیگیری می کنید؟

مانند قدیم نه اما این که اصلا هم پیگیر نباشم نه چرا که یک کشتی گیر در وزن 96 کیلو به نام حسین شهبازی دارم که در مسابقات آسیایی دوم شد و به خاطر او هم که شده مسابقات را دنبال می کنم. البته تمرگزم بیشتر روی باشگاه خودم کارگران است که با کشتی گیران خردسال و نوجوان کار می کنم.

 

الان تیم ملی در جام جهانی، مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های کشورهای اسلامی به قهرمانی رسیده و به نظر می رسد که عملکرد تیم ملی مثبت باشد. این طور نیست؟
صد درصد همین طور است. البته تیم ایران همیشه خوب بوده و جزو سه تیم برتر بوده است.ما اگر تیم ضعیفی داشته باشیم، سوم می شویم. عملکرد معمولی ما دوم جهان است و اگر اول هم شویم که نشان می دهد خیلی خوب کار کرده ایم.الان هم که چهار پنج بار قهرمان شده ایم.

 

به این ترتیب فکر می کنید عملکرد فدراسیون کشتی قابل قبول بوده است؟

عملکرد به صورت کلی بله. اما اگر بخواهیم تک تک مقایسه کنیم شاید در چند درس مردود هم بشوند اما به صورت کلی قابل قبول بوده است.

 

شما به این موضوع اشاره کردید که با کشتی گیران خردسال و نوجوان کار می کنید، الان هم محمد بنا در باشگاهی در شهریار با کشتی گیران نوچوان کار می کند. نظرتان چیست؟
محمد آقا در تیم ملی باشد یا نباشد، شغل قبلی اش سازندگی است.حالا در تیم ملی نیست، خب نباشد. عشق همه ما کشتی است. بنا هم باید در باشگاهی که به نامش است، کار کند. مثل من که 40 سال است در باشگاه کارگران کار می کنم. او باید پاتوق داشته باشد تا علاقه مندان به کشتی به سراغ اش بروند. نه این که کسی 20 سال در کشتی نیست، یک دفعه مدیر تیم های ملی می شود. خب این قشنگ نیست که یکی که زحمت کار را نکشیده و در خانواده کشتی نبوده، پست بگیرد!

 

پس موافق کار کردن بنا در باشگاه ساده هستید؟
اگر هدف دارد و عاشق کشتی است، باید خیرش هم برسد. او می تواند صد تا کشتی گیر تربیت کند و خیلی مفید باشد.

 

الان خیلی از ملی پوشان از این موضوع گلایه دارند که به آن ها رسیدگی نمی شود. فکر نمی کنید این موضوع انگیزه آن ها را پایین بیاورد؟
از قدیم رسم بر این بوده که به مدال آوران جهانی و المپیک، رسیدگی شود اما من فکر می کنم که این وظیفه فدراسیون کشتی است که این چیزها را قانونمند کند و به فکر رسیدگی از طرف وزیر نباشد. متاسفانه الان کشتی گیران ما پول تو جیبی ندارند که اگر در سفر خارجی بودند، بتوانند خرید کنند. این جا مقصر فدراسیون است که در یک سفر خارجی همراه با خود می برد که پول تو جیبی نداشته باشد به  ملی پوشان خود بدهد! اگر یک مقدار از این همراهان کم شوند، پول تو جیبی بچه ها هم جور می شود. این یکی از همان ایرادهایی است که می گفتم.

 

یکی از اتفاقاتی که اخیرا افتاد این بود که هیچ کدام از ورزشکاران که تعدادی از آن ها کشتی گیر هم بودند، در شورای شهر رای نیاوردند. شما خودتان موافق حضور کشتی گیران در جایی مثل شورای شهر هستید؟
یک زمانی هست که یک قهرمان جهان تحصیل کرده است و بعد از ورزش اش می رود یک تخصصی می گیرد و مثلا دکتر یا مهندس می شود. خب چه اشکالی دارد کسی که در چیزی تخصص پیدا کرده در شورای شهر باشد. البته از آن طرف هم باید به قضیه نگاه کرد. ممکن است ورزشکاری تخصص نداشته باشد و فقط به خاطر مدال گرفتن اش در المپیک مردم به اشتباه به او رای بدهند. معلوم است که او برای این که خودش را بسازد، به شورای شهر رفته است! حالا هم یک سری دیگر آمده اند که ورزشکار نیستند. باید دید آن ها می توانند شهر را خوشگل تر کنند.خدا کند که این اتفاق بیفتد و این گروه که رای آورده اند، بتوانند شهرمان را بهتر کنند اما حالا که متاسفانه اوضاع شهر افتضاح است!

 

راستی شما فوتبالی هم هستید؟
ما ورزشی هستیم اما اگر منظورتان صعود تیم ملی به جام جهانی است بله. ما هم بازی را دیدیم و از برد ایران هم خیلی خوشحال شدیم و کیف کردیم. اما حالا تیم ملی باید برنامه ای داشته باشد که از گروهش در جام جهانی بالا بیاید وگرنه قبلا هم چهار دوره به جام جهانی رفته و یک برد هم به دست آورده است. ما حالا مربی بزرگی داریم که بدون باخت و بدون گل خورده تیم اش را به جام جهانی رسانده اما حالا انتظار داریم که تیم ملی از گروهش هم بالا بیاید.