b_Newsدوست دارم بوکس به نهاد ریاست جمهوری هم برسد/می‌خواهم با سرشناس‌ها جام ستاره‌های بوکس را برگزار کنم

علیرضا استکی: کار من با سعید حدادیان بحث شاگرد و مربی نیست

b_News بوکسورهای ما نباید در کانکس تمرین کنند
تاریخ: 1396/03/26
زمان: 13: 54
نوع: گفتگو
علیرضا استکی مربی تیم ملی بوکس که شاگردان زیادی بین چهره های سرشناس دارد، این اتفاق را فرصت خوبی برای معرفی بوکس می داند.

نگار رشیدی / اینکه نکته که بوکس ایران مدت‌هاست حال و روز خوبی ندارد، موضوعی است که طرح کردن دوباره‌اش تکراری است. اما در سوی دیگر رینگ شاهد هستیم بوکس بین چهره‌های معروف از بازیگر و مجری گرفته تا جامعه مداحان مورد استقبال قرار گرفته است.

علیرضا استکی مربی تیم ملی کسی است که از این دست شاگردان خاص كم ندارد. او با «گل» از شاگردان و مشكلات بوكس به گفت‌وگو نشست.

 

كمي از كلاس‌هاي مربيگري بگوييد.

موضوع دادن ستاره به مربی‌ها از حدود سال 2013 باب شد. آیبا از فدراسیون‌ها خواست مربیان فعال‌شان را معرفی کنند که خود آیبا آنها را تقسیم‌بندی کرده و ستاره بدهد. سال 2013 که برای کلاس‌ها به اردن رفته بودیم من تک‌ستاره بودم و گفتند به همین خاطر اجازه شرکت در آزمون را نداری.بعد از آن برای شرکت در آزمون به قزاقستان رفتم اما چون مسوول بین‌الملل وقت نامه‌نگاری لازم را نکرده بود، گفتند آن یک ستاره‌ام هم باطل شده.این شد که من دوباره با هزینه شخصی و از صفر شروع کردم. برای این دوره هم یکی از دوستان به من خبر داد و با نامه‌نگاری‌های فدراسیون که جا دارد از زحمات آقایان حسینی، دانشمند و مسوول بین‌الملل تشکر کنم، من را به عنوان مربی آسیایی در کلاس اروپایی قبول کردند.با اینکه روزهای اول واقعا مشکل زبان داشتم اما توانستم با آمدن مترجم عرض اندام کنم.در کل دوره سختی بود و باید درس‌ها را فنی ارایه می‌دادیم. حدود یک هفته دیگر هم رسما دوستاره می شوم. ما در ايران مربيان كاركشته زيادي داريم اما من تنها مربي‌اي هستم كه براي هر ستاره دوره كامل ديدم. آنجا مربیان قابلی بودند و برای‌شان جالب بود که چرا بوکس ایران پیشرفت نمی‌کند.من هم سربسته به آنها توضیح دادم که به خاطر نبود پول و امکانات است.

 

واقعا معتقدید مشکل بوکس نبود پول و امکانات است؟

بله صددرصد، حتی 99 درصد هم نه. علاوه بر آن مشکل ما این است که تکلیف‌مان روشن نیست. یکسری‌ها جایگاه خودشان را نمی‌دانند و معلوم نیست دستور را چه کسی صادر می‌کند. همین هم به تیم استرس وارد می‌کند.ما داریم مجانی زحمت می‌کشیم اما می‌توانیم این کار را نکنیم اما این موضوع مهم نیست.اگر ناهماهنگی‌ها از بین برود مشکلات حل می‌شود.اما در همه جا وقتی کسی روی کار بیاید گروه خودش را دارد و اینکه همه راضی باشند و با همه بتوانند کار کنند در هیچ ارگانی به وجود نیامده.

 

اما بوکس تنها فدراسیونی است که سال‌ها ثبات مدیریت داشته؟

آقای ناطق کدخدامنشی خودش را دارد و بزرگ و پیر این قضیه است. ایشان یکسری وظایف را مثلا به من، حسینی و دانشمند تنفیذ کرده. اصلا هم بحث X و Y نیست. هرکسی نمی‌تواند با همه کار کند. ما باید تیمی که کار می‌کند را قوی نگه داريم و رصد کنیم. با بازی‌های تدارکاتی کمک کنیم تيم بالا بيايد.

 

فکر می‌کنید این اتفاق با خیمنز بیفتد؟

امیدوارم خیمنز بعد از نتیجه نگرفتن اخیر این کار را بکند.البته باید به او زمان داد و حمایتش کرد. اما اگر باز هم تا آخر حمایت صورت گرفت و نتیجه‌ای حاصل نشد یک نفر باید پاسخگو باشد.به هر حال این پول بیت‌المال است که ماهی 30،40 میلیون برایش هزینه می‌شود. این مبلغی است که می‌توانیم برای کل تیم صرف کنیم.اما اینکه با این وضعیت نتیجه نگیریم و بگوییم امکانات نبوده منطقی نیست.وگرنه مربیان ایرانی هم می‌توانند همین کار را انجام بدهند. ما باید به اصطلاح برای نتیجه گارانتی بخواهیم.اما متاسفانه در همه ورزش‌ها در ایران اینطور است که مربیان ایرانی به خارجی‌ها کمک نمی‌کنند چون معتقدند پررو می‌شوند.باید کمک باشد. کمیته المپیک باید کمک کند.بچه‌ها نباید در کانکس تمرین کنند. با مدیریت و فکر همه چیز حل می‌شود.

 

در این شرایط بوکس بین هنرمندان جایگاه خاصی پیدا کرده و شما هم شاگرد خاص کم ندارید.

این یک ارتباط روحی و روانی است.من در این چند سال در تیم ملی سابقه‌ای برای خودم درست کردم و همه می‌دانند علیرضا استکی وابسته به جایی نیست و مسایل مالی و جانبی برایش اهمیت ندارد. من بیشتر روی رفاقت و انسانیت کار می‌کنم.این هم یک اتفاق خوب است که در این چند سال افتاده و افراد زیادی از قشرهای مذهبی، هنری، موسیقی و مجری‌ها به بوکس وارد شدند.با ورود این افراد طرفدار خاص جذب می‌کنی و به دنبال آن کسی که پای مداحی یا برنامه احسان علیخانی می‌نشیند یا فیلم‌های پوریا پورسرخ و حامد بهداد را می‌بیند، برای فعالیت ترغیب می‌شود.به همین ترتیب بوکس بین مسوولان هم دیده می‌شود و می‌گویند ورزش خوبی است.اینکه احسان علیخانی در یک برنامه پربیننده از بوکس حرف می‌زند را باید قدر بدانیم.نه به خاطر اینکه من مربی‌اش هستم، به این دلیل که بوکس دیده می‌شود.من اگر می‌خواستم در کار با این افراد خودشیفته بشوم پنج،‌شش سال پیش می‌شدم. حتی دوست دارم بوکس به نهاد ریاست جمهوری و بیت رهبری هم برسد.چون بوکس واقعا رشته خوب و جذابی است که کمک می‌کند جوان‌ها آرام و سر به راه شوند.

 

کار با سعید حدادیان چطور است؟

او واقعا انسان فرهیخته و باسوادی است.این موضوع را خیلی از بیرون نمی‌توان لمس کرد.او روح بزرگی دارد و تقوایش واقعی است.من هم به عنوان شاگرد به حدادیان نگاه نمی‌کنم و دوست دارم به او کمک کنم و بیشتر بحث روحی و روانی مطرح است تا بوکس کردن. دعاهای او همیشه باعث پیشرفت من بوده و من مي‌خواهم به او کمک کنم.

 

نمی‌خواهید مثل فوتبال شما هم برای سرشناسان جام ستاره‌ها برپا کنید؟

اتفاقا دوست دارم این کار را انجام بدهم و دنبالش هم هستم.اما براي اين كار اول باید خودم از نظر مالی قدرت بگیرم.

 

از امیر علی‌اکبری چه خبر؟

هفته دیگر به او ملحق مي‌شوم. او 3 مرداد در ژاپن با حریف آمریکایی مسابقه دارد و الان هم خوب تمرین می‌کند. این لطف خداست که علي‌‌اكبري به من اعتقاد دارد و با وجود اینکه در کمپ بزرگی تمرین می‌کند، دوست دارد با من تمرین کند.

 

جواد محجوب هم که پا در راه علی‌اکبری گذاشته؟

بله او اول پیش من آمد.من هم محجوب را پیش امیر فرستادم.اینکه در یک ورزش قهرمان باشی و بخواهی در ورزش دیگری هم قهرمان شوی کار بسیار سختی است.محجوب باید زحمت بکشد.علی اکبری MMA را در ایران مطرح کرد و باعث شد خیلی‌ها از ورزش‌های دیگر به سمت این ورزش بچرخند اما بسیاری فکر می‌کنند با برد در یک مسابقه به پول می‌رسند.ولی باید برای این کار کلی از جیب هزینه کنند، زمان بگذارند و تلاش کنند.

 

در شب‌های احیا هستیم. زمانی که سرنوشت انسان رقم می‌خورد.

بله واقعا باید از این فرصت کرد.جوان‌ها اگر بخواهند کاری انجام بدهند باید دعا کنند.با دعا کردن خیلی کارها می‌توانیم انجام بدهیم.خدا هم به حرف ما گوش می‌دهد.باید با کنار گذاشتن همه چیز دعا کنیم تا سرنوشت‌مان تغییر کند.در این شب‌ها بیمارها، زندانی‌ها، بهبود معیشت مردم و پیشرفت ورزش به خصوص بوکس را فراموش نکنیم.