b_Newsدر مسابقات جهانی مشخص می شود اشکانی چیزی در چنته دارد یا نه

رسول جزینی: مربیگری بنا در باشگاه، مثل راه بردن بنز در بیابان است !

تاریخ: 1396/03/26
زمان: 14: 30
نوع: گفتگو
رسول جزینی معتقد است که عیار علی اشکانی در مسابقات جهانی مشخص خواهد شد

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی اگر چه دیگر ستاره های سابق و سرشناس خود را در اختیار ندارد و در حال پوست اندازی است اما باز هم نگرانی هایی از سوی علاقه مندان این رشته برای مسابقات جهانی ۲۰۱۷ پاریس و در نهایت المپیک ۲۰۲۰ توکیو وجود دارد. رسول جزینی مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در زمان محمد بنا در گفت‌وگو با گل، به این موضوع اشاره کرد که عیار علی اشکانی در مسابقات جهانی مشخص خواهد شد.

 

هنوز در شورای شهر اصفهان مشغول هستید؟
بله تا پایان این دوره خواهم بود.


تا چند وقت دیگر؟
تا مرداد.


حالا که برای دوره بعد، رد صلاحیت شده اید، واکنش ها نسبت به این موضوع چگونه بوده است؟
نمی خواهم حمل بر خودستایی شود اما یک امت پا برهنه ای ناراحت شده اند، حد اقل در میان دوستان و اطرافیان که این طور است.


بعد از شورای شهر می خواهید چه کار کنید؟
من کار آزاد خودم را می کنم تا امرار معاش داشته باشم، ضمن اینکه می خواهم به ورزش هم بپردازم.


شنیده اید محمد بنا هم کار مربیگری را دوباره از سر گرفته است؟
بله. در مثل مناقشه نیست اما مورد محمد آقا باید بگویم او عاشق و واله و شیدای کشتی است و کشتی را به خاطر خودش می خواهد نه درآمد و شهرت آن و برای همین دوباره کارش را در یک باشگاه آغاز کرده است.


در خصوص این که او کشتی گیران خردسال و نوجوان را تمرین می دهد، چه نظری دارید؟
به نظر می این اتفاق مثل این است که یک بنز را به حرکت در بیابان به حرکت در بیاوریم! آموزش محمد آقا برای نوجوانان هم خوب است اما چنین مربی باید در سطح عالی کار کند. او سرمایه ای است که باید در مرغوب ترین جا از خدمات او استفاده کرد.

 

اما بنا خودش نخواسته که بعد از المپیک ریو بماند؟
درست است اما باید دید که چه عواملی در این رفتن او دخیل بوده است وگرنه بنا عاشق تیم ملی است. باید چرایی رفتن او را ارزیابی کنید. او مربی نیست که در هر شرایطی کار کند و بله قربان گو باشد. همین اقتدار اوست که بنا را خاص کرده است و اگر این چیزها را از او بگیریم، عملا دیگر حرفی برای گفتن ندارد.

 

امید نوروزی هم در شیراز یک آکادمی کشتی فرنگی تاسیس کرده است.
امید یکی از پهلوان های کشتی است که دغدغه شهرش را دارد و می خواهد پرچم ایران را به اهتزاز در بیاورد. شاید این کار وظیفه وزارت ورزش و هیات های کشتی باشد اما به طور مثال در شهر خودم اصفهان این اتفاق نیفتاده و متاسفانه سو مدیریت هایی وجود دارد که قابل تحمل نیست!


در مصاحبه ای که با نوروزی داشتیم، به این موضوع اشاره کرد که می خواهد برای تیم ملی کشتی بگیرد اما باید احترام و آرامش حاکم باشد.
همیشه گفته اند که احترام امامزاده به متولی اش است. در تیم ملی، سرپرست و مخصوصا سرمربی نقش مهمی دارند که باید حلقه اتصال بین فدراسیون و کشتی گیر باشند اما به نظر می رسد که در حال حاضر این طور نیست.

 

اما نوروزی گفت منظورش علی اشکانی نیست و مشکلی با او ندارد!
بله مشکلی ندارند اما همیشه باید یک مربی مثل بنا باشد که از ورود حاشیه ها جلوگیری کند و اینجاست که لیاقت یک سرمربی مشخص می شود. مربیگری که به فریاد زدن نیست. او باید مجموعه زیر نظرش را اداره کند و مدیریت داشته باشد.

 

نکته دیگری هم که نوروزی به آن اشاره داشت این بود که کشتی فرنگی را باید یک فرنگی کار اداره کند.
واقعا همین طور است. رسول خادم یک آزادکار است و اتفاقاً خیلی هم روی رشته اش تعصب دارد. هر وقت هم که صحبت می کند، کشتی فرنگی یادش می رود و بعد که یادش می آید، مقداری درباره آن صحبت می کند! شاید هم شناختی راجع به کشتی فرنگی ندارد که اگر این طور بود، در انتخاب سرمربی تیم ملی موفق تر عمل می کرد!

 

تیم ملی در آسیا قهرمان شد و در بازی های کشورهای اسلامی به مقام دوم رسید. شرایط این تیم را برای مسابقات جهانی چطور می بینید؟
مسابقات جهانی حتماً بسیار سخت خواهد بود. این اولین میدانی است که مشخص می کند اشکانی چیزی در چنته دارد یا نه. در مسابقات جهانی قبلی، تیم ملی با دو کشتی گیر به مجارستان رفته بود که هر دو آخر شدند و آن را به پای اشکانی نوشتند که کمال بی انصافی بود و انتخاب خودشان را هم نقض کردند! اما این مسابقات جهانی آزمون مهمی است و اگر تیم ملی موفق نشود، باید فکر اساسی کنیم. چرا که زمان را از دست می دهیم و این پروسه تکرار خواهد شد. البته امیدوارم برنامه های اشکانی برای تیم ملی جواب بدهد اما اگر موفق نباشد و این وضعیت ادامه داشته باشد، خیانت واضح و آشکاری صورت می گیرد!

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.