b_Newsرعایت اصول دفاعی و ساختار مناسب خط دفاع

پنجعلی: علل موفقیت کی‌روش و برانکو هستند

b_News رفتن سروش به پرسپولیس ضربه نمی‌زند
تاریخ: 1396/03/28
زمان: 09: 01
نوع: خبر
مدافع سابق تیم‌ملی و پرسپولیس موفقیت تیم‌ملی در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2018 و صعود به این رقابت‌ها و نیز قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را مدیون خط دفاعی خوب دو تیم می‌داند.

آرش جعفری/ مدافع سابق تیم‌ملی و پرسپولیس موفقیت تیم‌ملی در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2018 و صعود به این رقابت‌ها و نیز قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را مدیون خط دفاعی خوب دو تیم می‌داند.
محمد پنجعلی می‌گوید هر تیمی که می‌خواهد موفق باشد باید یک خط دفاع خوب و نیز ساختار دفاعی مناسب داشته باشد. البته او حضور دروازه‌بان و مدافعان پرسپولیس در خط دفاع تیم‌ملی را علت تمام این موفقیت‌ها می‌داند چراکه هم کی‌روش و هم برانکو روی اصول دفاعی بسیار خوبی کار می‌کنند.

خیلی‌ها یکی از دلایل صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی را ساختار دفاعی خوب می‌دانند. نظر شما به‌عنوان مدافعی که سابقه پوشیدن پیراهن تیم‌ملی و تیم منتخب آسیا را دارید، چیست؟
ببینید دفاع خوب فقط در تیم‌ملی جواب نمی‌دهد، بلکه در تمام تیم‌ها جواب می‌دهد. دفاع قلب یک تیم است. تیم‌ملی فوتبال کشورمان باتوجه به اندیشه‌های کی‌روش یک خط دفاع منسجم و عالی داشت. تیم‌ملی به غیر از اینکه بازیکنان خوبی در خط دفاع داشت ساختار بسیار مناسبی هم داشت. گل نخوردن در طول هشت بازی گواهی این موضوع است.

تیم‌ملی در بازی‌های مختلف بازیکنان مختلفی را در خط دفاع امتحان کرد، بنابراین می‌توان گفت ساختار دفاعی خوب بوده نه بازیکنان؟
گفتم ساختار را بازیکنان می‌سازند، چون ابزار کی‌روش هستند. اما این ابزار فاصله چندانی با هم نداشتند. سیدجلال اگر نبود منتظری به خوبی جای او را پر کرد و یا پورعلی‌گنجی هم همین‌‌طور؛ هیچ‌وقت در غیاب هر کدام مشکلی پیش نیامد.

حضور بیرانوند را چقدر موثر می‌دانید؟
بیرانوند یک گلر بسیار خوب است. او چه در پرسپولیس و چه تیم‌ملی عالی کار کرده است. وقتی مدافع از گلر مطمئن باشد مطمئنا عملکرد بهتری دارد چرا که با تمرکز بیشتری بازی می‌کند و از پشت سرش خاطرش جمع است.

پرسپولیس هم در لیگ بهترین خط دفاعی را داشت و در 30 بازی 14 گل دریافت کرد. آنجا هم ساختار خوب بود یا مدافعان؟
مطمئنا مثل تیم‌ملی ابتدا ابزار خوب بودند که ساختار را ساختند. برانکو هم مثل کی‌روش به نظم و اصول دفاعی اعتقاد خاصی دارد. خط دفاع پرسپولیس را بازیکنانی چون سیدجلال، انصاری، ماهینی و رضاییان تشکیل می‌دادند که ذخیره‌های آنها هم صادق محرمی و... بودند. چهار نفر از خط اصلی دفاع پرسپولیس و بیرانوند همه در تیم‌ملی هم حضور دارند و این باعث یک هارمونی خاص می‌شود. البته به انصاری و ماهینی بازی نرسید ولی رضاییان، سیدجلال و بیرانوند بازی می‌کنند و این شناخت به آنها کمک می‌کند.

پس معتقدید که در موفقیت خط دفاع پرسپولیس بیرانوند هم تاثیرگذار بوده؟
صد درصد همین‌طور است. گلر عکس خط دفاع است. وقتی گلر و خط دفاع هماهنگ باشند، آمار گل خورده شما کمتر می‌شود. تیم‌ملی هم همین‌طور است.

آیا این خط دفاع در جام‌جهانی هم جواب می‌دهد؟
در جام‌جهانی قبلی کی‌روش ثابت کرد که اصول دفاعی را به خوبی می‌شناسد و در بازی با نیجریه و آرژانتین جواب داد. مطمئنا در روسیه هم این خط دفاعی جواب می‌دهد و نتایج خوبی خواهیم گرفت.

آیا تیم‌ملی با کی‌روش از گروه صعود می‌کند؟
ببینید ابتدا باید حریف‌ها مشخص شوند، سپس در خصوص صعود به مرحله بعد صحبت کنیم. اما اگر از کی‌روش حمایت شود و امکانات را برای موفقیت فراهم کنیم مسلما می‌توانیم نتایج خوبی در روسیه بگیریم.

پرسپولیس هم با این خط دفاعی می‌تواند در آسیا موفق شود؟
خدا را شکر پرسپولیس بازیکنان خوبی در خط دفاع جذب کرده است. شایان مصلح در دفاع چپ، شجاع خلیل‌زاده در دفاع وسط باعث تقویت خط دفاعی شده. من مطمئن هستم با حضور این بازیکنان می‌توانیم هم در لیگ و هم در آسیا عملکرد بهتری داشته باشیم.

به غیر از خرید در خط دفاع سایر خریدهای پرسپولیس را چطور می‌بینید؟
جذب منشا و سیامک نعمتی هم خیلی خوب بودند. منشا می‌تواند کنار طارمی یک زوج خوب بسازد و سیامک نعمتی هم هافبک قلدر و در حین حال تکنیکی است که به کار تیم می‌آید.

رفتن سروش را چطور ارزیابی می‌کنید. آیا پرسپولیس ضربه می‌خورد؟
سروش بازیکن خوبی بود ولی نبود او باعث ضربه خوردن نیست. از سروش بهتر آمده و رفته است ولی پرسپولیس همیشه پرسپولیس بوده است. مطمئنا پرسپولیس با جذب یک جایگزین خوب می‌تواند جای او را پر کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.