b_Newsبزرگ‌تر از سروش آمدند و رفتند، پرسپولیس، پرسپولیس ماند

درخشان: نوک یا وینگر فرق نمی‌کند، طارمی همه‌جا بوی گل می‌دهد

b_News برای موفقیت در جام‌جهانی باید از کی‌روش حمایت کرد
تاریخ: 1396/03/28
زمان: 11: 04
نوع: خبر
سرمربی سابق پرسپولیس می‌گوید که برای حضوری بهتر در جام‌جهانی باید هم کی‌روش حفظ شود و هم اینکه امکانات و ابزار بهتری در اختیار او قرار بگیرد.

آرش جعفری/ سرمربی سابق پرسپولیس می‌گوید که برای حضوری بهتر در جام‌جهانی باید هم کی‌روش حفظ شود و هم اینکه امکانات و ابزار بهتری در اختیار او قرار بگیرد تا بتواند در جام‌جهانی موفق باشد.
حمید درخشان می‌گوید تیم ملی یکی از بهترین دوران خود را سپری می‌کند به همین جهت با حمایت بیشتر می‌توان در جام‌جهانی که بازی در آن بسیار سخت است می‌توان شگفتی‌ساز هم شد.
درخشان نیم‌نگاهی هم به پرسپولیس دارد و می‌گوید سروش خوب بود ولی بزرگ‌تر از او رفته‌اند و پرسپولیس، پرسپولیس باقی مانده ولی در عین‌حال باید یک جانشین مناسب برای او پیدا کرد.

صعود تیم‌ملی به روسیه را چطور دیدید؟
اول اینکه به عنوان یک ایرانی و یک عضو خانواده فوتبال از این صعود خوشحال هستم. من فکر می‌کنم یکی از راحت‌ترین صعودهای خود به جام‌جهانی را تجربه کردیم. ما چه در دور رفت و چه برگشت امتیازات خوبی را جمع کردیم. تیم یکدست و خوبی داشتیم که هیچ‌گاه اسیر اتفاقات نشد. کی‌روش تیمی متشکل از جوانان و باتجربه‌ها را سازماندهی کرده بود که به هیچ حریفی باج نداد. تیم‌ملی دو فاکتور مهم را در این رقابت‌ها رعایت کرد که از عوامل اصلی صعود بودند.

چه فاکتورهایی؟
فاکتور اول داشتن یک تیم جوان و باانگیزه بود. انگیزه مهم‌ترین نکته فاکتور اول است. بچه‌ها به خاطر انگیزه بالایی که داشتند سخت تلاش کردند و در نهایت نتیجه تلاش خود را گرفتند. اما فاکتور دوم فاصله کم بازیکنان با یکدیگر بود. شما در طول مسابقات دیدید کی‌روش ترکیب‌های متفاوتی را آزمایش کرد و همه هم نتیجه گرفتند و باید بگویم به‌خاطر فاصله کم بچه‌ها با هم هیچ‌وقت به مشکل نخوردیم و تفاوتی بین آنها دیده نشد و این رمز پیروزی بود.

تیم‌ملی بدون گل خورده به جام‌جهانی صعود کرد و این یک رکورد در نوع خود محسوب می‌شود. حالا به عقیده شما ساختار دفاعی ما خوب بود یا عناصر و بازیکنان خط دفاع؟
به عقیده من هر دو خوب بودند. شما تا ابزار خوبی نداشته باشید نمی‌توانید ساختار دفاعی خوب بسازید. تیم‌ملی ساختار دفاعی خوبی داشت و این ساختار را بازیکنانی چون سیدجلال، منتظری، پورعلی‌گنجی، رضاییان، محمدی و سایرین ساختند. البته باید این را هم اضافه کنم که کی‌روش یک مربی محتاط است و اعتقاد زیادی به خط دفاعی خوب دارد.

در مقابل ما خیلی کم گل زدیم. در واقع میانگین هر بازی یک گل، هشت بازی هشت گل؟
خب وقتی ساختار شما بازیکنان دفاعی باشد کم گل می‌زنید و این طبیعی است. در تیم کی‌روش دستور این بوده که ابتدا گل نخورد و بعد گل بزند. از سوی دیگر وقتی شما به تیم‌ملی نگاه کنید متوجه می‌شوید آنها با سیستم دفاع، ضدحمله بازی می‌کردند که با استفاده از این سیستم موفق شد که بهترین امتیازات را کسب کند و مستقیم به جام‌جهانی برود. تیم ما در طول بازی‌ها هیچ‌گاه دفاع مطلق انجام نداد بلکه یک دفاع شناور داشت.

به عنوان یک هافبک، خط هافبک تیم ملی را چطور دیدید؟
همان‌طور که قبلا گفتم در تیم ما فاصله بازیکنان خیلی کم بود و من تفاوتی بین بچه‌ها نمی‌دیدم. در یک بازی شجاعی بود، یک بازی دژآگه بازی می‌کرد و همین‌طور در خط هافبک دفاعی کریمی جوان جانشین حاج‌صفی شد. این‌ها نشان می‌دهد که تیم یکدست بوده و در هیچ بازی مشکل نداشت. و اما خط هافبک به غیر از میدان‌داری و بازیسازی خوب به خط دفاع خیلی کمک می‌کرد و شاید یکی از علل گل نخوردن همین نزدیک بازی کردن به خط دفاع بود. شما هیچ روزنه‌ای میان خط دفاع و هافبک نمی‌دیدید.

مهدی طارمی سه بازی، سه گل حساس زد. او را در تیم‌ملی چطور می‌بینید. خصوصا وقتی که در پرسپولیس مهاجم هدف است ولی در تیم‌ملی به گوشه‌ها می‌رود و ینگر می‌شود؟
مهدی مهاجم باکلاس و در عین حال باهوش است. او به خوبی فضا را می‌شناسد و خیلی‌زود خودش را با شرایط تطبیق می‌دهد. او در پرسپولیس مهاجم هدف است ولی وقتی به تیم‌ملی می‌آید باتوجه به شیوه دفاع، ضدحمله و باز بودن فضاها به خوبی در این فضا جایگیری می‌کند و با استفاده از نبوغ و تکنیک فردی که دارد، گل خودش را به ثمر می‌رساند. مهدی به خوبی می‌تواند خلق موقعیت کند و همین مساله باعث می‌شود که او از گوشه به نوک خط حمله کشیده شود و کار را یکسره کند.

زوج سردار آزمون و طارمی را چطور می‌بینید؟ آیا باتوجه به حضور مهاجمانی چون گوچی و انصاری‌فر که در اروپا خوش درخشیدند شما کدام زوج را ترجیح می‌دهید؟
ببینید تا جام‌جهانی زمان زیادی باقی مانده و در این مدت اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. ولی در حال حاضر من هم به این اعتقاد دارم. هرگاه این دو نفر کنار هم بازی کردند نتیجه بهتری گرفتیم. سردار و مهدی همدیگر را خوب پیدا می‌کنند و ضربات آخر را هم خیلی خوب می‌زنند. امیدوارم این زوج تا جام‌جهانی همین‌طوری باقی بمانند چرا که بازی در جام‌جهانی سخت‌تر از آسیاست و شما باید آمادگی بالایی داشته باشید.

صحبت از سخت بودن بازی در جام‌جهانی کردید و تفاوت کلاس آسیا با جهان، آیا کی‌روش می‌تواند تیم‌ملی را از مرحله گروهی بالا ببرد؟
ابتدا باید ببینیم در چه گروهی قرار می‌گیریم. اما در کل باید بگویم مهم‌ترین مساله این است که ابزار کافی در اختیار کی‌روش بگذاریم و از برنامه‌های او حمایت کنیم. ما تیم جوان و خیلی خوبی داریم که تا یک سال آینده تجربه بیشتری پیدا می‌کند. همان‌طور که گفتم بازی در جام‌جهانی سخت‌تر از آسیاست چراکه چند پله کلاس بالاتری دارد. بنابراین حمایت از کی‌روش باید سرلوحه کارهای فدراسیون باشد. ابزار و امکانات خوب به او بدهند و بعد نتیجه هم بخواهند. رقابت با بزرگان ابزار بزرگ می‌خواهد.

از تیم‌ملی رد شویم. پرسپولیس را در نقل و انتقالات چطور می‌بینید؟
تا به الان خوب عمل کرده‌اند. جذب شجاع خلیل‌زاده، منشا، سیامک نعمتی و شایان مصلح بسیار خوب بود. چون دقیقا در پست‌هایی هستند که فصل گذشته در آنها کمبود بازیکن داشتیم. البته باید بگویم گویا کار منشا تمام نشده است. در صورتی که او ثبت کند عالی می‌شود.

سروش رفیعی به قطر رفت. جای او را چقدر خالی می‌بینید؟
سروش بازیکن بزرگ و تاثیرگذاری بود. در طول نیم‌فصل دوم کمک زیادی به تیم کرد و یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان بود. اما در خصوص رفتن او باید بگویم بزرگ‌تر از سروش به پرسپولیس آمدند و رفتند ولی پرسپولیس، پرسپولیس باقی ماند. نباید افسوس رفتن او را بخوریم. مطمئنا باشگاه به فکر جایگزین او هست و یک بازیکن خوب جذب خواهند کرد. اما اینکه پرسپولیس بخواهد بدون او ضربه بخورد، اینچنین نیست چرا که پرسپولیس به یک بازیکن وابسته نبوده و نیست.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.