b_Newsنگاهی به طرح تغییر قوانین فوتبال

چه بر سر روح فوتبال می آید؟

تاریخ: 1396/03/29
زمان: 16: 40
نوع: خبر
فوتبال یک پدیده کاملا انسانی است؛ سرشار از خلاقیت ها و در عین حال خطاهای انسانی.

مهدی قاسمی / فوتبال به عنوان پرطرفدارترین ورزش جهان در دهه های گذشته همواره با پدیده تغییر قوانین و مقررات مواجه بوده و این تغییرات همواره به عنوان اقدامی برای ارتقای جذابیت این ورزش جذاب توجیه شده است. حال آنکه نه تنها این قوانین جذابیت فوتبال را افزایش نداده بلکه آن را هرچه بیشتر به یک ورزش وابسته به تاکتیک ها تبدیل کرده است.
تغییرات در دهه های گذشته
در دهه های گذشته قوانینی همچون افزایش امتیاز پیروزی در هر مسابقه به 3 امتیاز، گل طلایی و به دنبال آن گل نقره ای و پس از مشخص شدن ناکارآمدی، بازگشت به روش کلاسیک وقت های اضافه، از جمله تغییرات اعمال شده در فوتبال است. در کنار این موضوع، نباید فراموش کرد که قوانین آفساید نیز تقریبا هر چند سال مورد بازبینی و تغییر قرار می گیرد.
طرح های جدید
اینک هیات بین المللی فوتبال مجموعه طرح های دیگری را نیز برای تغییر قوانین فوتبال مطرح کرده است. که از مهم ترین آنها می توان به کاهش زمان مسابقات فوتبال به 60 دقیقه اشاره کرد. تغییر روش در ضربات آزاد هم بهدیت گونه است که هر بازیکن می تواند از روی ضربات کاشته بازی را به تنهایی از سر گیرد؛ الزامی برای خروج ضربات دروازه از محوطه جریمه نیست؛ شروع بازی در ضربات آزاد با توپ در حال حرکت نیز مجاز است؛ پنالتی را می توان با پاس رو به عقب بازی کرد و .. ضمن اینکه طرحی مبنی بر درخواست ویدئو چک نه تنها برای گل بلکه برای تمام صحنه های بازی وجود دارد!  
قوانین آزمایشی
پیش از این طرح هایی نظیر تکنولوژی ویدئو چک خط دروازه یا همان بازبینی تصویر عبور توپ از خط دروازه به صورت آزمایشی در چندین تورنمنت مورد استفاده قرار گرفت و با وجود اینکه هنوز الزامی برای آن وجود ندارد، چندین کشور نیز در مسابقات باشگاهی خود از آن استفاده می کنند.
کاهش زمان بازی به 60 دقیقه
در طرح جدید هیات بین المللی فوتبال برای کاهش زمان مسابقه به 60 دقیقه مفید، قید شده است که به موجب این طرح در لحظات خروج توپ از جریان بازی، زمان بازی مانند بسکتبال متوقف شده و با جریان بازی از سر گرفته خواهد شد. مقامات هیات بین المللی فوتبال بر این باورند که دو نیمه 30 دقیقه ای، می تواند زمان مفید بیشتری در اختیار تیم ها قرار دهد!
نقش تکنولوژی
پررنگ ترین عامل در تغییرات احتمالی فوتبال ناشی از تکنولوژی است. طرفداران افراطی فوتبال در قبال این تغییرات دو موضع کاملا مخالف دارند و می توان گفت که تقریبا هیچ یک از عشاق فوتبال هرگز موضع نسبی در قبال این موضوع نواهد داشت؛ یا باید مالف تکنولوژی در فوتبال باشی و یا موافق آن!
در این میان باید به این موضوع اشاره کرد که شاید تکنولوژی ویدئو چک منجر به تصمیمات صحیح تر در داوری مسابقات فوتبال شود، اما این دستاورد یک قربانی بزرگ خواهد داشت؛ جذابیت فوتبال.
دوستداران فوتبال بیش از هرچیز شیفته جذابیت آن هستند؛ اشتباهات داوری شامل  عبور یا عدم عبور توپ از خط دروازه، اشتباه در خطاها و خطای هند  همگی بخشی از این جذابیت هستند. هواداران با هر سوت داور فریاد می کشند، او را محکوم یا تایید می کنند، حتی ناسزا می گویند و این نهایت جذابیت است.
نمی توان تصور کرد که خوشحالی های بازیکنان از توپی که به شکل مشکوک به عبور از خط دروازه، گل شده را از آنها گرفت و از سوی دیگر، نمی توان فریادهای بازیکنان و مربیانی که گل نگرفتن یک توپ مشکوک را برنمی تابند، نادیده گرفت! تصور کنید که تیمی در دقایق پایانی بازی از حریف خود عقب است و در حال فشار بر روی دروازه حریف است است که به ناگهان مربی تیم برنده برای یک صحنه ساده تقاضای ویدئو چک می کند تا به همین سادگی بازی را از تب و تاب بیاندازد. این قانون بیش از هر کس دیگر، برای مربیانی کاربرد خواهد داشت که به دنبال کشتن روح فوتبال جوانمردانه هستند. خطاهای انسانی بخش مهمی از فوتبال است و هرچند که تلاش برای به حداقل رساندن آن بهترین خبر ممکن است اما با فقدان آن، هرچند فوتبال از بین نخواهد رفت اما ابتر خواهد شد. 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.