b_Newsبرای انتقام عابدینی با کیم مبارزه کردم/ رمز موفقیت ما فخری است

محمد رهبری: در آسیا کار بزرگی نکردم، مدال المپیک را می خواهم !

b_News چیزی نمانده که جای کره را بگیریم/ کل ست شمشیربازی با 500 تومان جمع می شود
تاریخ: 1396/03/31
زمان: 13: 36
نوع: گفتگو
محمد رهبری سابریست ایران دستش از همه در قهرمانی آسیا پرتر بود. او علاوه بر مدال نقره انفرادی و تیمی 91 پله هم در رنکینگ جهانی صعود کرد.

نگار رشیدی / مسابقات قهرمانی آسیای هنگ کنگ برای شمشیربازی ایران رنگ و بویی دیگر داشت. اگر حذف ناباورانه مجتبی عابدینی مقابل گو کره ای بگذریم، سابریست های ایران در این میدان اتفاقات خوب زیادی را رقم زدند. کسب دو مدال انفرادی در قهرمانی آسیا بعد از 18 سال، ایستادن روی سکوی نایب قهرمانی و صعود چشمگیر رنکینگ محمد رهبری در رده بندی جهانی مجموع خبرهای خوب بود.

محمد رهبری که نقش انتقام گیرنده را با پیروزی بر رقیبان علی پاکدامن و مجتبی عابدینی به خوبی ایفا کرد، می خواهد در مسابقات جهانی که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می شود، باز هم روی سکو برود. هرچند هدف اصلی او مدال المپیک است.

 

شمشیربازی باز هم گل کاشت. مسابقات چطور بود؟

مسابقه واقعا سطح بالایی داشت. امتیاز این رقابت ها دو برابر مسابقات دیگر بود و همه رقیبان با آمادگی آمده بودند تا بهترین نتیجه را بگیرند. ما هم خیلی وقت بود که برای قهرمانی آسیا خودمان را آماده می کردیم و سعی و تلاش مان برای بهترین نتیجه بود.

 

برای رسیدن به فینال انفرادی کار سختی داشتید؟

در جدول 32 نفره لاین سختی داشتم. حریف قزاق من روسی الاصل بود که تا یکی، دو سال گذشته برای روسیه شمشیر می زد و اخیرا به تیم قزاقستان آمد. در 16 تا هم من نفر سوم المپیک و قهرمان جهان را شکست دادم. در 8 تا هم حریفم هنگ کنگی بود که می خواست از امتیاز میزبانی و داوری استفاده کند اما آنقدر اختلاف امتیاز زیاد بود که نتوانست به خواسته اش برسد. در 4 تا هم با کیم کره ای و کسی که عابدینی را حذف کرد مسابقه دادم. برای این رقابت انگیزه زیادی داشتم و می خواستم انتقام مجتبی را بگیرم که گرفتم. رقیبم در فینال هم خیلی خوب و قوی بود. او قهرمان المپیک لندن و نفر اول رنک است. مسابقه ما 8-9 بود که یک امتیاز من را به او دادند و بعد از آن نتوانستم آنطور که باید و شاید روی بازی تمرکز کنم. همین شد که طلا را از دست دادم.

 

پس باز هم دست داور در نتیجه آمد. انگار عمدی این کار را می کنند.

بله چرا نکنند. به هر حال شمشیربازی ایران تیم شناخته شده ای است.

 

شما جدا از عابدینی انتقام پاکدامن را هم گرفتید. به نظر شما فقط برای انتقام رفته بودید؟

(خنده) ما کلا رفته بودیم که بزنیم.

 

از فینال با کره بگویید. رقابت بین دو قطب شمشیربازی آسیا.

کره در المپیک 2012 با همین تیم طلا گرفت. شمشیربازان شان میدان دیده و باتجربه بودند اما جلوی ما کم آوردند. آنها خیلی تلاش کردند اما نتوانستند کاری کنند بازی از دست ما در برود. تیم ایران حرف های زیادی در این مسابقه داشت.

 

حذف عابدینی از مسابقات خبر شوکه کننده ای بود. چرا این اتفاق افتاد؟

در هر رقابتی یک طرف برد است و یک طرف باخت. هر روز هم نمی شود روز خوبت باشد. عابدینی هم متاسفانه روز خوبش نبود و نتوانست در انفرادی به چیزی که می خواهد برسد. اما مجتبی در تیمی جبران کرد و بیشترین ضربه را زد و بیشترین امتیاز را گرفت.

 

جدای از مدال صعود چشمگیر در رنکینگ هم موفقیت بزرگی برای تان بود.

من طی یک سال گذشته رنکینگ پایینی داشتم و به همین خاطر نمی توانستم از لاین های خوب استفاده کنم و همیشه لاین سختی داشتم. برای همین تصمیم گرفته بودم رنکینگم را بهتر کنم. خدا را شکر توانستم به این هدفم برسم.

 

در چند وقت اخیر شمشیربازی یکی، دو مجتبی عابدینی رو کرده.

بله. تیم ما واقعا تیم خوبی است. هر پنج نفرمان خوب هستیم و در روزهایی که کمتر کسی فکر می کرد به جز عابدینی کسی مدال بگیرد، در میادین بین المللی بقیه بچه ها هم مدال گرفتند.

 

محمد رهبری چرا سال گذشته افتخارات امسال را رقم نزد تا او را در المپیک ببینیم؟

ما در المپیک دو نماینده داشتیم که اتفاق خیلی خوبی برای شمشیربازی ایران بود. من هم چند بار پشت هم به رژیم اشغالگر قدس خوردم و بازی نکردم. اگر این اتفاق نمی افتاد من هم سهمیه گرفته بودم.

 

از این اتفاق ناراحت نیستید؟

نه اصلا، حالا هم عزمم را جزم کرده ام تا به المپیک بعدی برسم و آنجا به خواسته هایم دست پیدا کنم.

 

در هنگ کنگ واکنش ها به نایب قهرمانی تان چطور بود؟  

به هر حال همه حساب ویژه ای روی شمشیربازی ایران باز کرده اند. وقتی هم نایب قهرمان شدیم همه شوکه شده بودند. به این خاطر که تیمی آمده و حکومت کره ای ها بر آسیا که چندین سال بهترین مدال ها را می گرفتند، تحت تاثیر قرار داده.

 

ایران چه زمانی جای کره جنوبی را می گیرد؟

واقعا از آن روز دور نیستیم. خیلی به این اتفاق نزدیکیم و امیدوارم هرچه زودتر به این حکومت پایان دهیم.

 

رمز موفقیت تیم شما چیست؟

رمز موفقیت ما مربی مان است. کسی که با علم و دانش بالا ما را به این سطح رسانده و با حمایت فدراسیون یک پای موفقیت ما است. فخری در دوران بازیگری اش هم شمشیرباز خیلی خوبی بود و موفقیت هایش را در مربیگری هم ادامه داد. او اولین مدال طلای انفرادی را در آسیا گرفت.

 

هیچ وقت شده از حضور در شمشیربازی ناامید شوید؟

نه هیچ وقت چنین حسی را تجربه نکردم. همیشه هم خوشحال بودم که وارد این ورزش شدم.

 

اصلا چه شد به شمشیربازی آمدید؟

راستش کاملا اتفاقی بود. یکی از دوستانم این ورزش را به من معرفی کرد. من هم رفتم و خوشم آمد و ماندگار شدم. البته من از بچگی ورزش می کردم و خیلی از ورزش ها را هم تجربه کردم اما شمشیربازی یک چیز دیگر است. فقط از این ناراحتم که چرا زودتر با شمشیربازی آشنا نشدم.

 

خیلی ها معتقدند شمشیربازی یک ورزش شیک و گران است و سمتش نمی آیند.

بله متاسفانه خیلی ها چنین تصوری دارند در صورتی است که اصلا اینطور نیست. تازه اگر به سطح ملی برسید که هیچ هزینه ای ندارد و فدراسیون تمام مخارج را بر عهده می گیرد. شمشیربازی ورزشی است که نه ارزان است نه گران اما نسبت به سایر ورزش ها کم خرج تر است.

 

قیمت شمشیر و لباس برای کسی که می خواهد کارش را شروع کند چقدر است؟

در کشور ما با 500،400 هزار تومان می توانی وسایل تهیه کنی. وقتی هم پیشرفت کنی تسهیلاتی به شما می دهند مثل نگرفتن شهریه. این در حالی است که در ورزش هایی مثل فوتبال شهریه های بالایی می گیرند.

 

ماندگارترین چیزی که در هنگ کنگ با شما همراه شد چیست؟

چیز خاصی مد نظرم نیست. چون من سراپا انگیزه بودم و به چیزی جز مدال فکر نمی کردم. اصلا به فکر باخت نبودم و به همین خاطر توجهی به چیزی نداشتم.

 

تاثیرگذارترین توصیه پیمان فخری به شما در فینال چه بود؟

او خیلی به من انگیزه و روحیه می داد. فخری بچه ها را به این خودباوری رسانده که سطحی بالاتر از آسیا دارند. وقتی هم روحیه و انگیزه داشته باشی موفق می شوی.

 

برنامه بعدی؟

کمتر از یک ماه دیگر باید به جام جهانی برویم. می خواهم در این مسابقه هم مدال بگیرم و مثل قهرمانی آسیا به چیزی جز پیروزی فکر نمی کنم. در هنگ کنگ باخت برایم اصلا معنایی نداشت و می خواهم این روند را ادامه دهم.

 

با موفقیت هایی که داشتید چه انتظاری از مسوولان دارید؟

توقع خاصی نداریم. شمشیربازی رشته ای است که حرف برای گفتن زیاد دارد. فقط می خواهیم حمایت کنند. ما پتانسیل مدال آوری در المپیک را داریم. همانطور که مجتبی عابدینی در المپیک 2016 تا پای مدال رفت. قبلا کسی فکرش را نمی کرد تا این سطح بالا بیاییم اما ما می خواهیم همیشه نتایج بهتری بگیریم و توانایی اش را داریم.

 

مردم شمشیربازی را با تیم فعلی شناختید. این که معرف این ورزش هستید چه حسی دارد؟

اینکه ورزشی را بشناسانی کار خیلی سختی است. من خیلی خوشحالم جزو اولین کسانی هستم که مردم شمشیربازی را با آن تیم شناختند.

 

استقبال تماشاچی ها چطور بود؟

خیلی خوب بود. سالن خیلی شلوغ شده بود. تا حدی که بیشتر مردم ایستاده مسابقه را می دیدند. حتی خودمان هم گاهی می ایستادیم و نمی توانستیم بنشینیم. مردم هم برای گرفتن عکس می آمدند و فضای شلوغی بود. اما در ایران شمشیربازی مظلوم واقع شده. اگر حمایت صورت بگیرد در ایران هم تماشاچی می آید چون واقعا ورزش شیک و زیبایی است.

 

در این چند سال شمشیری که با آن خاطره داشته باشید را به طور ویژه نگه داشتید؟

از نظر خودم در این مدت کار بزرگی نکردم که بخواهم شمشیری را نگه دارم. مدال های قهرمانی آسیا هم هدفی برای من نبود. از اینکه آنها را به دست آوردم خوشحال هستم اما هدفم چیز دیگری است. من به مدال المپیک فکر می کنم و تمرکزم را روی آن گذاشتم.