b_Newsوزارت ورزش پشت سرمربی تیم ملی

انوشیروانی استعفا می دهد و برخواه سرمربی تیم ملی می شود؟

تاریخ: 1396/04/04
زمان: 09: 46
نوع: گزارش
بالاخره کاسه صبر سجاد انوشیروانی لبریز شده و سرمربی تیم ملی وزنه برداری در آستانه استعفا قرار گرفته است.

هدیه خطیبی /ذبالاخره کاسه صبر سجاد انوشیروانی لبریز شده و سرمربی تیم ملی وزنه برداری در آستانه استعفا قرار گرفته است.استعفای انوشیروانی انتظاری است که خیلی ها در پی ورزشکار سالاری از قبل المپیک ریو تا همین چند روز پیش با تصمیم عجیب فدراسیون در پی موافقت با تک روی های کیانوش رستمی از سرمربی تیم ملی داشتند و دارند.

انوشیروانی دهم فروردین سال 95 پس از اینکه سابقه نایب قهرمانی المپیک لندن و هدایت تیم ملی دانشجویان وزنه برداری را در کارنامه داشت به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان حدود پنج ماه پیش از رویداد بزرگ المپیک ریو 2016 انتخاب شد.

برخی ها از همان ابتدا جوانی و کم تجربگی انوشیروانی را مورد انتقاد قرار دادند.از طرف دیگر کیانوش رستمی بر خلاف بهداد سلیمی به عنوان بزرگ های تیم این موضوع را تاب نیاورد و از اردوهای تیم ملی کناره گیری کرد.آن زمان وزارت ورزش با اعلام نصرا... سجادی و فدراسیون وزنه برداری تمام قد پشت کیانوش درآمدند و از انوشیروانی هم خواسته شد به خاطر مدال المپیک با این وضعیت مدارا کند! تیم دو دسته وزنه برداری از هر طرف در المپیک یک طلا گرفت.یکی کیانوش و یکی سهراب مرادی زیر نظر انوشیروانی.

 

یک مدال ارزش ورزشکار سالاری ندارد

بعد از المپیک همه انتظار داشتند این سازش با چاشنی ورزشکار سالاری جای خود را به یک تصمیم قاطعانه برای صلاح وزنه برداری بدهد. اما در تصمیمی عجیب فدراسیون با جلسه شورای فنی دوباره رای به تمرین جداگانه کیانوش در فاصله چند ماه مانده به مسابقات جهانی آمریکا داد تا به این ترتیب طلایه دار ورزشکار سالاری باشد!

نکته جالب این است که یکی از مدیران وزارت ورزش گفته یک مدال حتی مدال المپیک هم ارزش رواج این موضوع را ندارد و استعفا شأن انوشیروانی را حفظ می کند! همان طور که در فوتبال هم کی روش به سیدمهدی رحمتی چراغ سبز نشان نداد و در نهایت هم تیم ملی به جام جهانی رفت اما رحمتی از این فرصت رویایی بازماند. یا در والیبال ولاسکو، علیرضا نادی کاپیتان وقت تیم ملی را با تمام فشارها کنار گذاشت اما والیبال از روی غلتک صعود به روی زمین نیفتاد.

همچنین شنیده ها حاکی از این است که وزارت ورزش هم از اقدامات فدراسیون وزنه برداری به خصوص درباره تک روی های کیانوش رستمی رضایت ندارد و منتظر توضیحات مرادی رییس فدراسیون است.

برخواه جای انوشیروانی را می گیرد؟

با این شرایط در حالی که تمرین های تیم ملی وزنه برداری باید بعد از کشورهای اسلامی آغاز می شد، عملا سه تا چهار هفته زمان طلایی آماده سازی از دست رفته و در آخرین تصمیم ها قرار بود تمرینات از هفتم تیر آغاز شود، اما سجاد انوشیروانی به خاطر حرمت و حفظ جایگاه کسوت سرمربی تصمیم به استعفا گرفته است.

این در حالی است که انوشیروانی با الگوبرداری از روس ها و بلغارستانی ها برای تک تک وزنه برداران برنامه جداگانه نوشته است تا شرایط مهم و حساس قبل از المپیک بهتر مدیریت شود.اما نکته قابل تامل این است که ابتدا مربی کم تجربه ای را می آورند و تمام فشارها و انتقادها را به جان می خرند اما وقتی همین مربی به مرز پختگی با تجربه المپیک می رسد و زمان استفاده از او است، عرصه را به رویش تنگ می کنند تا به فکر استعفا بیفتد!

شنیده می شود، حسین برخواه که با تیم جوانان روی سکوی قهرمانی جهان ایستاده گزینه سرمربیگری تیم ملی در صورت حل نشدن اختلاف های بین انوشیروانی و فدراسیون خواهد بود.

 

حقوق بدون قرارداد!

اما نکته جالب دیگر این است که انوشیروانی در این مدت سرمربیگری 16 ماهه اش قراردادی با فدراسیون نداشته و برگه ای را امضا نکرده است.با این وضعیت مشخص نیست چطور و با چه عنوانی هر ماه برایش حقوق رد شده است؟ آیا این پرداخت قانونی بوده است؟

 

مرادی در دو راهی

فدراسیون علی مرادی در المپیک با دو طلا از سه طلای کاروان ایران برگ برنده ای رو کرد ولی اتفاقات پس از المپیک پایه گذار موفقیت و آرامش بیشتر در این رشته نشد.پس از اینکه علی مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی شکست بزرگی را در جبهه مخالف تاماش آمایان تجربه کرد و به گفته منتقدان هزینه زیادی را هم هدر داد حالا تیم ملی از هم پاشیده شده ای را در مراحل آماده سازی برای مسابقات جهانی پیش روی خود می بیند.به نظر می رسد کنار گذاشتن قهرمان تک روی المپیک و حتی شانس طلای جهان یا داشتن تیمی یکدست و اخلاق مدار فارق از هر نتیجه ای علی مرادی را بر سر دو راهی نگه داشته که البته انتخاب مسیر درست کار خیلی سختی نیست!