b_Newsتا 40 سالگی می توانم مدال بگیرم / خیلی تنها بودم و می ترسیدم مسخره ام کنند

حدادی: ورزش کردن یادم رفته بود، حسین توکلی یادم آورد!

b_News سوریان، دبیر را داشت، کرمی ساعی را، بهداد رضا زاده را اما من هیچ کس!/ خوشحالم در وزنه برداری حسین آقا را نخواستند تا من شانس کمک او را داشته باشم
تاریخ: 1396/04/10
زمان: 10: 28
نوع: گفتگو
کمتر کسی فکر می کرد روزی تنهایی های نایب پرتاب دیسک قهرمان المپیک یعنی کسی که نخستین مدال المپیک تاریخ دوومیدانی را به گردن انداخته، حسین توکلی از وزنه برداری پر کند !

هدیه خطیبی

کمتر کسی فکر مي‌کرد روزی تنهایی‌هاي نایب‌قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن یعنی کسی که نخستین مدال المپیک تاریخ دوومیدانی را به گردن انداخته، حسین توکلی از وزنه‌برداری پر کند‌! احسان حدادی که با توکلی در اردوی بلاروس به‌سر مي‌برد، از رابطه‌ای كه بین این دو رشته و دو مدال‌آور المپیک شکل گرفته صحبت‌هاي جالبی مطرح کرد.

 

آقای حدادی از بلاروس چه خبر‌؟

امن و امان‌! مشغول تمرین هستیم.خدا را شکر.همه چیز خوبه فعلا.

 

مربی شما را الان باید چه کسی بدانیم‌؟  تنها تمرین مي‌کنید‌؟

من در حال حاضر مربی اختصاصی دیسک ندارم ولی حسين آقای توکلی را دارم مربی پرتاب دیسک مي‌کنم‌! (با خنده) ایشان فعلا برای من زحمت مي‌کشند.فیزیوتراپم هم تازه از ایران آمده.اگر کارهایم درست شود، از همین جا به قهرمانی آسیاي هند مي‌روم.

 

حسین توکلی‌! چه ارتباطی بین پرتاب دیسک و وزنه‌برداري پیدا کردید‌؟

من با قهرمان المپیک در اردوی بلاروس تمرینم را شروع کردم.حسین آقا در کارهای وزنه زدن و کارهایی که در پرتاب دیسک نیاز داریم با من تمرین مي‌کند.اما دنبال یک مربی اختصاصی پرتاب هم هستم و باید به زودی پیدایش کنم.راستش چند وقتی یادم رفته بود چطور ورزش کنم و آقای توکلی دارد به من یاد مي‌دهد که چطور ورزش کنم و همه چیز را در اصل یادم مي‌آورد.

 

چطور به فکرتان رسید از توکلی کمک بگیرید و خیلی جالب است که یک مربی وزنه‌برداري چقدر مي‌تواند برای پرتابگر دیسک کمک‌کننده باشد!

من از پارسال تصمیم داشتم از آدم‌هاي بزرگ ورزش ایران مشاوره بگیرم.از آنها بپرسم که شما قاعدتا شرایط من را تجربه کردید، سختی‌هاي ورزش را کشیدید حالا تجربیات‌تان را به من بگویید. از کسی که مدال المپیک دارد، آسیب دیده،یه مدت دور بوده و ....خیلی دوست داشتم این کار را انجام بدهم.خیلی‌ها را مد نظر داشتم و شرایط را بالا و پایین کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم کسی که مي‌تواند این نصیحت‌ها یا کمک را در وضع کنونی به من داشته باشد، آقای توکلی است.چون دیده بودم که ایشان مدال المپیک گرفته و شرایطش چطور بوده است.فکر کردم از لحاظ فکری خیلی به هم نزدیک هستیم.زمانی که به ایشان زنگ زدم و قرار گذاشتیم و صحبت کردیم دیدم او دقیقا دست مي‌گذارد روی نقطه هایی که من در آنها اشتباه دارم.حالا این بحثش جدا است که من در تمرین‌هایم نیاز به وزنه زدن یک ضرب، دو ضرب و اسکوات دارم ولی مهم‌تر از همه چیز به یک نفر نیاز داشتم که از لحاظ فکری من را تامین کند. من را بفهمد.من چندین سال با مربیان خارجی روس و آلمانی کار کردم.آنها با اینکه زبان من خوب بود هیچ وقت‌نمي‌توانستند یکسری حرف‌ها را بگویند.نمی توانستند به مغز من ورود کنند و مثلا بگویند الان تو داری درست یا غلط فکر مي‌کنی!

 

در حال حاضر با این تصمیم چه چیزهایی برای شما تغییر کرده‌؟

از تصمیمی که گرفتم خیلی خوشحال هستم. فکر مي‌کنم این یکی از بهترین تصمیم‌هاي زندگی‌ام بود.توکلی با تمام شرایط سخت خانوادگی اش قبول زحمت کرد.خیلی برایم مهم است که یک نفر کنارم است که من را مي‌فهمد و خیلی از  نظر روحی به من یاری مي‌دهد و از کارهای درست و اشتباهش مي‌گوید.خدا را شکر خیلی خیلی حالم خوب است.این حال خوبم را با هیچ چیز عوض‌نمي‌کنم.درست است که 60 متر و 90 سانت در تورنمنت بلاروس انداختم اما این رکورد جای پیشرفت دارد.خیلی‌ها کنار من برای کمک بودند اما از لحاظ روحی نتوانستند من را آماده کنند.جالب است که خود حسین آقا هم به من مي‌گوید مهم ترین مشکل حال حاضر تو مغز‌ات است.اگر مغز‌ات آزاد باشد و روی ورزش‌ات تمرکز کنی (چون دو سال تمرکز من روی ورزشم نبوده) صددرصد مي‌توانی دوباره خوب باشی و خودم هم چنین فکری مي‌کنم.

 

پس حلقه گمشده تان را پیدا کردید.

بله همین طور است.البته در دوومیدانی مدال‌آور داشتیم اما خب در سطح المپیک نبوده و به خاطر همین کسی نبود که من بتوانم درباره مشکلاتم با او صحبت کنم.حرف‌هاي دلم همیشه تلنبار بود.خدا را شکر شرایط سنی نزدیک با حسین توکلی و اینکه او هم قهرمان المپیک بوده در اینجا بیشتر راهگشا بود.خواست خدا بود که یک نفر  در این برهه از زمان به داد من برسد. واقعا حرف هایی هست که ورزشکاران در دل‌شان دارند  و دوست دارند با کسی که شرایط‌شان را حس کرده درمیان بگذارند.من هیچ وقت کسی که مدال المپیک را حس کرده باشد کنارم نداشتم.در کشتی سوریان مدال المپیک را مي‌گیرد با  علیرضا دبیر صحبت مي‌کند، در تکواندو یوسف کرمی هادی ساعی را داشت یا بهداد سلیمی پشت سرش حسین رضازاده را مي‌دید.آنها از تجربیات قبلی‌ها استفاده و صحبت مي‌کردند اما من تنها بودم و هیچ کس را نداشتم.من به چه کسی باید مي‌گفتم خسته شدم! مربی نداشتم یا خیلی چیزهای دیگر.وقتی حرف هایت را بزنی خالی مي‌شوی و بهتر مي‌توانی تصمیم بگیری.بحث تکنیک و آسیب هم برای من بوده اما خب به قول توکلی من فقط در مغزم ورودی داشتم و هیچ چیز خروجی نداشته‌! مگر مغز چقدر جا دارد، خب مي‌ترکد.خیلی فشارهای مغزی روی من بوده‌! بعضی کارها را قبلا انجام مي‌دادم اما یادم رفته و حالا توکلی به من یادآوری مي‌کند.تا 40 سالگی در پرتاب دیسک قهرمان المپیک داشتیم یعنی من تا چند سال دیگر مي‌توانم در اوج باشم.

 

هیچ وقت از تنهایی‌هايتان نگفته بودید!

فکر مي‌کردم باید همه چیز را توی خودم بریزم و اگر حرف هایم را بزنم مي‌گویند حدادی را ببین مدال المپیک دارد اما مي‌گوید دوست دارم با یک نفر حرف  بزنم‌! مي‌ترسیدم مورد تمسخر قرار بگیرم و نگاه‌ها عوض شود.دوست هم نداشتم همه بدانند که من چی مي‌کشم‌! اما توکلی به من گفت که این طور نیست، همیشه افرادی بودند که با ما صحبت مي‌کردند آن هم نه اینکه یک ماه مانده به المپیک روانشناس کنارت بیاید همیشه کسی کنارمان بوده.مخصوصا وقتی سن ما بالا مي‌رود نیاز داری که هر روز یک نفر کنارت باشد و انرژی‌هاي منفی ات را بگیرد.

 

با حسین توکلی قرارداد دارید‌؟

ایشان صحبت‌هاي اولیه را با رییس فدراسیون انجام داده، البته روی کسی که طلای المپیک دارد نمی‌توان قیمتی گذاشت.فکر  مي‌کنم اگر من نتیجه خوبی بگیرم این بزرگ ترین هدیه به ایشان است.در وزنه‌برداري او را نخواستند اما این امتیاز بزرگی برای این قهرمان است که مي‌تواند در تمام رشته‌ها فعالیت کند.

 

موافق هستید که در وزنه‌برداري به حسین توکلی آنطور که باید در بحث مربیگری بها ندادند؟

همه مي‌دانند که تعداد زیادی از شاگرد‌هاي او قهرمان المپیک و جوانان جهان شدند، اما حالا که او را در وزنه‌برداري نخواستند من خیلی خوشحالم از این اتفاق چون حالا این احسان حدادی است که از تجربیات او استفاده مي‌کند.خوش شانس ترین آدم من هستم که از او کمک مي‌گیرم. ای کاش ما آدم‌ها قدر امکانات و داشته‌های‌مان را بدانیم.متاسفانه در ایران وقتی آدم‌هاي خوب زیاد مي‌شوند از همه آنها استفاده‌نمي‌شود.یکی را بر‌مي‌دارند و بقیه را کنار مي‌گذارند.ما در دوومیدانی قهرمان المپیک نداشتیم و من خوشحالم این خلاء را با حضور حسین آقا پر کردم.