b_Newsبرای جواد خیابانی که سنگ سازمان را به سینه می‌زند

تلویزیون؛ طلبکار ابدی!

تاریخ: 1395/11/10
زمان: 08: 07
نوع: یادداشت
رسول بهروش

بعد از پایان بازی استقلال و پیکان، علیرضا منصوریان از حضور در کنار زمین و مصاحبه زنده با گزارشگر بازی خودداری کرد و این گفت‌وگوی زنده تنها با مجید جلالی انجام شد. بعد از این اتفاق، جواد خیابانی به انتقاد از منصوریان پرداخت و او را به نداشتن درک رسانه‌ای متهم کرد! این اولین بار نیست که خیابانی با مربیان غایب در مصاحبه کنار زمین چنین برخوردی می‌کند؛ چرا که او پیش‌تر مطالب مشابهی را در مورد برانکو هم به زبان آورده بود. باشگاه استقلال البته دیروز سعی کرد با انتشار مطلبی روی سایت رسمی‌اش به این موضوع واکنش نشان بدهد و روشن کند که منصوریان صرفا به خاطر سختگیری‌های اسپانسر باشگاه نتوانسته در مصاحبه زنده حاضر شود. حالا ما کاری به کیفیت این استدلال نداریم و اصلا فرض می‌گیریم که سرمربی استقلال «دلش نخواسته» با تلویزیون مصاحبه کند؛ الان مثلا صداوسیما حق دارد از این اتفاق شاکی باشد؟ اصلا مگر وقتی خود جام‌جم «دلش نمی‌خواهد» حق پخش تلویزیونی بپردازد، کسی می‌تواند به این دستگاه عریض و طویل عارض شود؟ خب این به آن در!
از همه عجیب‌تر جایی است که استاد خیابانی انجام این مصاحبه‌ها را با نمونه‌های مشابه در لیگ‌های معتبر اروپایی مقایسه می‌کند و خودش را کاملا به آن راه می‌زند. یعنی واقعا آقا جواد نمی‌داند آنجا وقتی مربی و بازیکن هنوز از زمین در نیامده روبه‌روی دوربین‌های تلویزیونی می‌ایستند، سود مستقیمش به باشگاه می‌رسد؟ شرکت‌هایی که پکیج پخش زنده بازی‌ها را در اروپا می‌خرند، در ازای پوشش مسابقات و نیز همین مصاحبه با بازیکنان و مربیان تیم‌ها مبالغ هنگفتی می‌پردازند که بین باشگاه‌ها تقسیم می‌شود. آنجا اگر کسی حاضر به مصاحبه نشود، به حرفه‌اش لطمه وارد شده، اما اینجا چه؟ چرا یک مربی یا بازیکن در اوج خستگی باید مفت و مجانی کنار زمین معطل شود که هم آنتن تلویزیون را پر کند و هم دوستان با پخش تصویر آگهی‌های تجاری پشت سر او، دوبله و سوبله از کنار فوتبال سود ببرند؟ عجیب است که وقتی یک مربی یا بازیکن از دادن این سرویس رایگان به آقایان طفره می‌رود، متهم است که درک رسانه‌ای ندارد، اما تلویزیون انحصاری این مملکت که در ازای سالانه پخش صدها ساعت فوتبال پرمخاطب حاضر نیست یک پاپاسی کف دست این رشته ورزشی بگذارد، آخر درک و فهم رسانه‌ای است.
البته که می‌فهمیم جواد خیابانی تمایل دارد از رسانه متبوعش دفاع کند، اما کاش این تعلق خاطر به بی‌منطقی کشیده نشود. حالا که شهامتش را ندارید یک بار روی آنتن از اصطلاح «حق پخش» استفاده کنید، حداقل حجم این بستانکاری تاریخی غیرموجه را کم کنید و بیهوده یقه این و آن را نگیرید!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.