b_Newsوقتی اسطوره دست به دامان متوسط‌‌‌‌ها می‌شود

علی کریمی؛ مردی که به خودش رحم نکرد

تاریخ: 1396/04/11
زمان: 11: 31
نوع: خبر
بهروز رسایلی

روزگاری بود که از ساق‌‌‌‌های علی کریمی آتش می‌بارید، روزگاری که هر دریبلش بوی «بهشت» می‌داد و تماشای چند دقیقه از بازی جادوگر می‌توانست هر غریبه رهگذری را شیفته و شیدای فوتبال کند. آقای شماره هشت اما آن روز‌‌‌ها فوتبال را فقط به چشم یک دکان بقالی می‌دید؛ جایی که بشود از آن لقمه نانی در آورد و امرار معاش کرد. کریمی در روز‌‌‌های اوج عصیانگری‌اش بار‌‌‌ها مصاحبه کرد و گفت هیچ تعلق خاطری به فوتبال ندارد و اگر بازی می‌کند، فقط به خاطر آن است که راه دیگری برای پول درآوردن بلد نیست. او لابد برای اینکه حرفش را محکم کند، همان روز‌‌‌ها وعده داد که در 27سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کند و دیگر سراغش را هم نگیرد. چرخ گردون اما خواب دیگری برای علی آقا دیده بود. مطابق انتظار شعبده فوتبال وسوسه‌کننده‌تر از آن بود که کریمی در اوج جوانی ر‌‌‌هایش کند و برود. او ماند و تا 35سالگی بازی کرد، بعد از آن بلافاصله در تیم ملی دستیار کارلوس کی‌روش شد و حالا هم در اولین فرصت وارد دنیای سرمربیگری شده است.
تصاحب نیمکت تیم بحران‌زده نفت تهران، بیش از هر چیز دیگری شتاب و عجله علی کریمی برای بازگشت به فوتبال تحت عنوان «نفر اول» را نشان می‌دهد. نفت که در چند سال گذشته غرق در مشکلات مالی و مدیریتی بوده، حالا در شرایطی سراغ جادوگر رفته که حتی تکلیف مالک باشگاه هم به درستی مشخص نیست. با این وضعیت واضح است که آن‌‌‌ها قصد استفاده از اعتبار کریمی برای سر پا نگه داشتن باشگاه نیم‌بندشان را دارند. ظاهرا امسال قرار است کریمی همان کاری را برای نفت بکند که پارسال دایی کرد؛ قول بدهد، ریش گرو بگذارد و بازیکنان شاکی و طلبکاران عاصی را به اتکای حرمت خودش آرام نگه دارد. مسلم است که در این رابطه چیز چندانی گیر آقای شماره هشت نخواهد آمد.
اگرچه در همان گام اول انتخاب نفت تهران باعث نگرانی هواداران جادوگر شد، اما انتخاب‌‌‌‌های بعدی او به مراتب وضع را بدتر کرد. ورود کریمی به اولین پروسه یارگیری دوران مربیگری‌اش بسیار عجیب و تامل‌برانگیز است. نخستین بازیکنانی که با کریمی برای پیوستن به نفت تهران توافق کردند، این‌‌‌ها هستند: پیام صادقیان، امین منوچهری، مهدی دغاغله و حمیدرضا علی‌عسکر! آیا واقعا کریمی با این اساتید قرار است کار مربیگری‌اش را آغاز کند؟ شاید خود این دوستان بسیار محترم هم قبول داشته باشند که نهایتا بازیکنانی متوسط هستند که هرگز ستاره نبودند و نمی‌توانند باشند. بین بازیکنان جدید نفت تنها پیام صادقیان قابلیت فنی بالایی دارد که در مورد او هم حواشی بر متن می‌چربد و مدت‌‌‌هاست دوران درخشش کوتاه‌مدتش به پایان رسیده.
هر کسی مختار است خودش در مورد آینده خودش تصمیم بگیرد و البته که علی کریمی هم از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود دوست داشتیم علی‌آقا هیچ‌وقت مربی نمی‌شد و حیثیت حرف‌‌‌های خودش را به عملکرد 11نفر دیگر گره نمی‌زد. یا اگر قرار به مربیگری بود، حداقل صبر می‌کرد تا یک موقعیت مناسب‌تر به وجود بیاید. هزاران حیف اگر قرار باشد تیمی که نمادش «علی کریمی» است، ته جدول دست و پا بزند و بعد از مدتی کار به استعفا و اخراج و نظایر آن بکشد. کاش جادوگر را همیشه در قامت همان پیشکسوت بزرگتر می‌دیدم و لذت می‌بردیم. افسوس!

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.