b_Newsدر پی انتخاب بیرانوند به عنوان سرمربی موقت تیم ملی وزنه برداری

کوروش باقری: فدراسیون نشان داده مدیریت آشوب را دوست دارد !

b_News با اشتباهات فدراسیون چاره ای جز مدارا با کیانوش نبود /مرادی دچار خود بزرگ بینی شده/ دادن عنوان موقت پر از بار منفی است
تاریخ: 1396/04/11
زمان: 08: 10
نوع: گفتگو
با کوروش باقری به صحبت نشستیم اما نگرانی سرمربی سابق تیم ملی برای مسابقات جهانی نبود

نگار رشیدی/ مسابقات جهانی وزنه برداری در حالی تا چند ماه دیگر برگزار می شود و مدعیان خود را برای این آوردگاه آماده می کنند که وزنه برداری ایران حال و روز خوشی ندارد.
پس از استعفای سجاد انوشیروانی، وحید امیری و نواب نصیرشلال از هدایت تیم ملی شورای فنی محسن بیرانوند را به عنوان سرمربی انتخاب کرد تا موقتا بالای سر تیم باشد.در همین راستا با کوروش باقری به صحبت نشستیم اما نگرانی سرمربی سابق تیم ملی برای مسابقات جهانی نبود...

 

در وزنه برداری هر روز اتفاقات جدید می افتد.
بله متاسفانه هر روز اتفاقاتی می افتد که از نظر من رخ دادن شان لزومی ندارد. اما رفتار مدیریت فدراسیون نشان می دهد که مدیریت آشوب را دوست دارد. با این حال امیدوارم وزنه برداری در آینده لطمه نخورد.


اوضاع فعلی را با آمدن بیرانوند چطور می بینید ؟
با رفتاری که از روز اول دیدیم این وضعیت قابل پیش بینی بود. حتی بعید نیست شاهد اتفاقات عجیب تر هم باشیم. صرف نظر از اینکه حق با چه کسی است ما کمتر از چهار ماه تا مسابقات جهانی فرصت داریم. بهتر بود به هر شکلی یا سجاد انوشیروانی می ماند یا سعی می کردند او را حفظ کنند. من به بیرانوند تبریک می گویم و برایش آرزوی موفقیت دارم اما گفته اند او تا بازی های داخل سالن می ماند و بعد از دیدن نتیجه اش درباره ادامه کار تصمیم گیری می شود. حالا در این بین یک سوال ایجاد می شود. بازی های داخل سالن شهریور برگزار می شود و ما فرض را بر این می گذاریم که از او راضی نباشند. چه کسی حاضر است برای دو ماه هدایت تیم را قبول کند؟! در این مواقع اصولا کسی می آید که نه رزومه دارد نه جایگاهی در وزنه برداری دارد. آدم عاقل که با شرایط وزنه برداری آشنا باشد می داند دو ماه تاثیر آنچنانی ندارد.دوستانی که در فدراسیون هستند نشان داده اند تصمیم شان بر پایه منطق نیست. فقط یک نفر تصمیم می گیرد که نگرش یکنواختی دارد.

 

به نظر شما دادن عنوان موقت به سرمربی جدید نوعی فرار رو به جلو نیست؟
در کل گذاشتن عنوان موقت روی نام سرمربی بار منفی زیادی دارد. از نظر انگیزشی خود مربی هم چون مطمئن نیست که می ماند یا نه نمی تواند کار کند. خود سجاد انوشیروانی هم مشکل قرارداد داشت که به حق هم بود. از طرفی خود فدراسیون هم سردرگم است. متاسفانه فدراسیو به جایی رسیده که دنبال آزمون و خطاست. با تمام احترامی که برای بیرانوند قائلم الان طوری شده که می گویند این شخص بیاید تا ببینیم موفق می شود یا خیر.


فکر می کنید انتخاب بیرانوند در این مقطع درست بود؟ با وجود اینکه پشت انتخاب سجاد انوشیروانی هم حرف از جوانی اش می زدند.
من درباره سجاد هم این اعتقاد را داشتم که باید به جوان هایی که انگیزه دارند فرصت داد. تیم ملی و وزنه برداری ملک شخصی کسی نیست. حالا هم یا مجاب یا مجبور شدند که این انتخاب را داشته باشند. اما حتما قابلیت هایی را در بیرانوند دیده اند و او هم حتما ایده هایی دارد که این مسوولیت را پذیرفته است. من خیلی روی این موضوع بحث نمی کنم و باید ببینیم در آینده چه می شود. اما در فدراسیون فقط علی مرادی تصمیم گیرنده است و نظر بقیه بیشتر فرمالیته بوده. در این دو سال هم با تصمیماتش کار را به جایی رسانده در تصمیم هایش تردید وجود داشته باشد.


به نظرتان بهداد و سهراب مرادی با تغییرات جدید کار می کنند؟
بعید است که نخواهند کار کنند. این ها تجربیات زیادی دارند و می دانند ورود به حاشیه برای شان سم است. بهداد هفت سال پیش و کیانوش شش سال پیش قهرمان جهان شده اند. سعید علی حسینی هم ان شاءا... اگر بیاید 30 سال سن دارد و در مسابقات زیادی حضور داشته. سعید محمدپور هم عنوان های خوبی دارد. این ها خودشان را می شناسند و غیر از روز مسابقه که کوچینگ در گرم کردن و انتخاب وزنه ها نقش بسیار پررنگی دارد، در تمرین بعید می دانم مشکل خاصی به وجود بیاید. من به کوتاه مدت خوشبینم و نگران امروز نیستم. تیم فعلی کسانی هستند که سال های گذشته زحمت کشیدند و الان دسترنج شان را می بینند.


چطور؟
فدراسیون با وجود اینکه مدعی پشتوانه سازی است اما از نظر من هیچ پشتوانه ای وجود ندارد. حسین برخواه واقعا در جوانان زحمت می کشد اما اینکه در جوانان جهان به هر شکلی تیم اعزام کنیم و امتیازی اول شویم خیلی نمی شود رویش مانور داد. ما سال 2011 بهادر مولایی، کیانوش رستمی و سعید محمدپور را در جوانان داشتیم، وقتی به بزرگسالان آمدند مدال گرفتند. پشتوانه سازی یعنی این. نگرانی امثال بنده برای جهانی نیست، برای سه، چهار سال آینده است. ما الان درجا می زنیم و نمی توانیم مطمئن باشیم علی داوودی یا بیرانوند با وجود استعداد زیادی که دارند جایگزین خوبی باشند. این ها سرشار از استعداد هستند اما پشتوانه سازی نیازمند انسجام در کادر فنی است. ولی ما فدراسیونی را می بینیم که نزدیک ترین افرادش دارند می روند. شورای فنی از 17 نفر به سه،چهار نفر رسیده که غیر از یکی،دو نفرشان نفرات خیلی بهتری برای نظر دادن داریم. یا مشاورانی مثل پورکیان و جلیل امیری هم رفته اند. متاسفانه آقای مرادی با خودخواهی اش این افراد را دور می کند.

 

شما در حالی از کیانوش رستمی حمایت کردید که سجاد انوشیروانی از مبارزه اش با ورزشکارسالاری خشنود است.
امروز نظر من این است که باید این فرصت به کیانوش داده می شد. کیانوش قهرمان المپیک شد و رکورد جهان را زد و با اشتباهات فدراسیون از قبل المپیک اگر من سرمربی بودم این فرصت را به او می دادم. با این رویه مدیریت چاره ای جز این نیست. من چارچوب کلی مدیریت در کادر فنی را می دانم و کار کرده ام. حتی یکی از همکاران تان گفته بود کوروش باقری به خاطر یک دقیقه تاخیر دعوا می کرد اما حالا از کیانوش حمایت می کند. اما به خاطر اشتباهات فدراسیون در این شرایط چاره دیگری نیست.


برخی ها معتقدند به خاطر اختلافات قدیمی وزنه برداران با شما سرمربیگری به شما پیشنهاد نشد.
ببینید هر آدمی قابلیت های خودش را دارد. من ادعای خاصی ندارم اما خدا خواست که چهار سال سرمربی تیمی باشم که پنج سال بود مدال نمی آورد.من معتقدم کسانی که در شرایط حاکم کار می کنند بسیار صبور هستند. وقتی سجاد می گوید من بعد از یک سال و سه ماه قرارداد ندارم نشان می دهد کار در این فضا چقدر سخت است. اما با شناختی که من از مرادی دارم اصلا نمی توانم با او کار کنم.


در شرایط مشابه برخی از فدراسیون سراغ مربی خارجی می روند تا حواشی کم شود اما وزنه برداری نشان داده تجربه خوبی با خارجی ها ندارد.
من نمی گویم همه خوب هستند اما به نظر من چند مربی خوب داریم که می توانند به وزنه برداری کمک کنند. مردم هم این مسایل را خوب می فهمند. به اعتقاد من لزومی ندارد مربی خارجی بیاید. اگر فدراسیون نظراتش را اصلاح کند توان داخلی مان آنقدر هست که از پس کار بیاییم. فقط کافی است غلی مرادی از خودگذشتگی کند و افراد خبره و دلسوز را دشمن خود نبیند. وقتی نایب رییس دستش به وزنه نخورده و دبیر در عمرش تمرین وزنه برداری نکرده چه انتظاری دارید؟ خود مرادی هم که دچار خودبزرگ بینی است و هرچه که می گوید درست است. تا زمانی که ایشان تغییر نکند به هیچ وجه اوضاع عوض نمی شود حتی اتفاقات بدتری خواهد افتاد.

 

حسین توکلی هم سر از دوومیدانی در آورده و با احسان حدادی تمرین می کند.
بله این خبر را شنیده ام. آرزو می کنم توکلی حداقل آنجا کاری که دوست دارد را انجام بدهد. من کسی هستم که در هر شرایطی نمی توانم یا نمی خواهم کار کنم اما افراد زیادی هستند که می خواهند کمک کنند ولی متاسفانه دور مانده اند.