b_Newsتصمیم استعفا از سر خودخواهی نبود/ راه امروز وزنه برداری انتهای خوبی ندارد

نصیرشلال: همه معتقدند ورزشکارسالاری شده جز فدراسیون!

تاریخ: 1396/04/12
زمان: 14: 32
نوع: گفتگو
چند روزی از قبول رسمی استعفای کادر فنی تیم ملی وزنه برداری می گذرد. استعفایی که هفته گذشته مطرح شد و همه هم روی آن ماندند.

نگار رشیدی

چند روزی از قبول رسمی استعفای کادر فنی تیم ملی وزنه برداری می گذرد. استعفایی که هفته گذشته مطرح شد و همه هم روی آن ماندند.

نواب نصیرشلال وزنه بردار سابق ایران که مصدومیت شدید دست خداحافظی با وزنه برداری را برای همیشه به سمتش دراز کرد، به عنوان مشاور سجاد انوشیروانی انتخاب شد. او اما در رفتن هم انوشیروانی را تنها نگذاشت و مانند وحید ربیعی رفتن را به ماندن ترجیح داد.

او در گفت و گو با «گل» ضمن تشریح دلیل این تصمیم، نسبت به آینده وزنه برداری ابراز امیدواری کرد. موضوعی که چندان روشن به نظر نمی رسد.

 

کادر فنی در حالی استعفا کرد که انتظار می رفت اتفاقات دیگری رقم بخورد.

واقعا این تصمیم احساسی نبود. با توجه به شرایطی که در بدنه تیم ملی به وجود آمده بود، ما را به این سمت برد که این تصمیم را بگیریم. ما در موقعیتی بودیم که باید مقابل آن شرایط تصمیم درست می گرفتیم که در ادامه کار تیم، منافع ملی و موفقیت وزنه برداری تاثیر خیلی زیادی داشت. این تصمیم واقعا از سر خودخواهی نبود و طوری بود که کل مجموعه و تیم ملی وزنه برداری متضرر نشود.

 

این اتفاق برای اولین بار بود که افتاد.

بله همینطور است. این اولین بار بود که کادر فنی استعفا داد و روی استعفایش هم ماند. به نظر من این یک از خودگذشتگی و ایثار برای ادامه کار جامعه ورزش و وزنه برداری بود.

 

با این شرایط آینده وزنه برداری را چطور می بینید؟

من روزهای روشن و خوبی را برای وزنه برداری پیش بینی می کنم. به هر حال تا الان اردویی برگزار نشده بود و کادر فنی کارش را شروع می کند. با مدیریت فدراسیون هم خیلی زود کارها روی روال می افتد! من فکر می کنم در داخل سالن و جهانی اتفاقات خوبی رقم بخورد.

 

بسیاری معتقدند فدراسیون با رای به کیانوش مقدمه این استعفا را رقم زد.

این اعتقاد کارشناسان است نه اعضای شورای فنی و خود مسوولان. رییس و دبیر فدراسیون هیچ کدام فکر نمی کنند که این تصمیم اشتباه بود و معتقد نیستند که این کار ورزشکار سالاری است. اینکه به این موضوع با دید حفظ سرمایه نگاه کنی موضوع دیگری است اما بدنه فدراسیون به اشتباه بودن این رای اعتقادی ندارند.

 

به نظر شما یک مدیریت موفق چه کاری باید در قبال کادر فنی انجام دهد؟

ما در این مورد دو نوع مدیریت داریم. یک نوع آن این است که به کادر فنی اعتماد و از آنها حمایت می کنند و در کنار آن می گویند این نتایج را می خواهیم. نوع دیگر مدیریت این است که بدون برنامه هرجایی نیاز به تصمیم گیری بود تصمیم می گیرند که یک بار به نفع کادر فنی است، یک بار ورزشکار و یک بار خودشان که از نظر من اشتباه است.

 

شما در بخش های مختلفی در وزنه برداری تجربه کسب کرده اید. با این تجربه مسیری که وزنه برداری در آن قرار گرفته را مناسب می بینید؟

این بحث در عرصه مدیریت و مربیگری متفاوت است. من خیلی نمی خواهم این مسیر را باز کنم اما در همین حد بگویم اگر بخواهیم راهی که امروز می رویم را ادامه دهیم در آینده به مشکل می خوریم. در بحث استعفایی که پیش آمد می شد راحت کنار بیاییم اما تجربه ثابت کرده هیچ مربی ای چه موفق چه غیر موفق بیشتر از دو سال نمی تواند کار کند. ما می توانستیم این شرایط را بپذیریم. می دانید که کمتر کسی حاضر است از این جایگاه بگذرد اما در آینده برای مربی بعدی غیر قابل جبران و جمع کردن شرایط برایش سخت می شد. به عنوان مثال در خود فدراسیون هم نفرات بعدی که بیایند با شرایط خارج از عرف و هزینه برداری روبه رو می شوند. با این وجود من به تصمیم دوستان احترام می گذارم. آقای مرادی سابقه 30،20 ساله در فدراسیون و کنفدراسیون دارد و تجربه زیادی دارند. اینکه مربی جدید را خیلی راحت پذیرفتند نشان از تجربه شان است.

 

به نظر شما انتخاب بیرانوند تصمیم خوبی بود؟

بله انتخاب خوبی بود. به ایشان تبریک می گویم و برای شان آرزوی موفقیت دارم.

 

نواب نصیرشلال در روزهای دور از وزنه برداری چه برنامه ای دارد؟

به هر حال وقتی درگیر کار در تیم ملی می شوی، از یکسری کارهایت فاصله می گیری. من هم می خواهم به مسایل کاری و شخصی مثل ادامه تحصیلم برسم. ورزش هم که در حد سلامتی دنبال می کنم.  

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.