b_Newsتاریخ از ناکامی قهرمانان جام کنفدراسیون ها حکایت می کند

طلسم قهرمانان

تاریخ: 1396/04/13
زمان: 01: 35
نوع: خبر
جام کنفدراسیون ها در حالی با قهرمانی آلمان به پایان رسید که تاریخچه این جام نشان می دهد تابحال هیچ یک از قهرمانان این جام، در جام جهانی سال پس از آن موفقیتی کسب نکرده اند.

مهدی قاسمی / علاوه بر این موضوع، در حالی که تاکنون تیم های میزبان جام کنفدراسیون ها، به قهرمانی این جام در خاک خود رسیده اند، اما در جام جهانی پس از آن نیز موفق نبوده اند. تیم های ملی مکزیک (1999)، فرانسه (2003) و برزیل (2013) تابحال موفق به قهرمانی جام کنفدراسیون ها در خاک خود شده اند.   
ناکامی قهرمانان پیش از دوره های 4 ساله
مکزیک به عنوان قهرمان جام کنفدراسیون های 1999، در جام جهانی 2002 در گروه G قرار داشت و به عنوان تیم نخست و بالاتر از ایتالیا از گروه صعود کرد اما در مرحله یک هشتم با شکست 2 بر صفر در مقابل ایالات متحده حذف شد. فرانسه به عنوان قهرمان کنفدراسیون های 2003، در جام ملت های اروپا 2004 در مرحله گروهی حذف شد و در جام جهانی 2006 نیز در فینال، جام را در ضربات پنالتی به ایتالیا واگذار کرد. این در حالی بود که پیش تر خروس ها در سال 2001 هم قهرمان این رقابت ها شده بودند اما نتایج اسفناکی را در جام جهانی 2002 کسب کرده و کره و ژاپن را بدون گل زده ترک کردند!
آغاز دوره های 4 ساله
این در حالی است که جام کنفدراسیون ها که نخستین دوره آن در سال 1997 در عربستان سعودی برگزار شد، تا پیش از سال 2005 هر دو سال یک بار برگزار می شد اما از این سال به بعد مانند جام جهانی به فرمت هر چهار سال یک بار تغییر پیدا کرد.
از سال 2005 تابحال 4 دوره جام کنفدراسیون ها با فرمت هر 4 سال یک بار و در سال پیش از جام جهانی برگزار شد. جام کنفدراسیون ها با این فرمت در سال قبل از جام جهانی در کشور میزبان جام جهانی برگزار می شود که یکی از اهداف این امر، سنجش آمادگی و مهیا سازی کشور میزان برای جام جهانی سال پس از آن باشد.
چهار دوره گذشته جام کنفدراسیون ها به ترتیب در کشورهای آلمان (2005)، آفریقای جنوبی (2009)، برزیل (2013) و روسیه (2017) برگزار شده است که برزیل در جام کنفدراسیون های 2005، 2009 و 2013 به قهرمانی رسید و در جام کنفدراسیون های ایر نیز آلمان موفق به کسب جام شد.  
آلمان 2005
برزیل با پیروزی 4 بر 1 در مابل آرژانتین در فینال جام کنفدراسیون های 2005 به قهرمانی رسید و آلمان نیز با پیروزی 4 بر 3 در مقابل مکزیک، به رتبه سوم دست یافت. با وجود این نتیجه درخشان، برزل در جام جهانی 2006 آلمان، در مرحله یک چهارم، بازی را با نتیجه یک بر صفر به فرانسه واگذار کرد و حذف شد.
آفریقای جنوبی 2009
برزیل در این دوره از جام کنفدراسیون ها نیز به قهرمانی رسید. آنها این بار ایالات متحده را در فینال با نتیجه 3 بر 2 شکست دادند و از سوی دیگر، دیدار رده بندی بین اسپانیا و آفریقای جنوبی نیز با نتیجه مشابه 3 بر 2 به سود اسپانیا به پایان رسید. برزیل در جام جهانی 2010 بار دیگر در مرحله یک چهارم و این بار با شکست 2 بر 1 در مقابل هلند، با جام داحافظی کرد.
برزیل 2013
در این دوره از جام کنفدراسیون ها، برزیل میزبان با پیروزی 3 بر صفر در مقابل اسپانیا در فینال، به قهرمانی رسید و از سوی دیگر، ایتالیا در دیدار رده بندی، در ضربات پنالتی ارورگوئه را شکست داد.  برزیل پس از قهرمانی در کنفدراسیون های 2013، در جام جهانی 2014 در مرحله نیمه نهایی در خاک خود با شکست شرم آور 7 بر 1 در مقابل آلمان، به رویاهای هوادارانش پایان داد.
روسیه 2017، آیا طلسم می شکند؟
اینک آلمان در خاک روسیه با تیم کاملا جوان خود موفق به قهرمانی در جام کنفدراسیون ها شد. چنانچه تاریخ نشان می دهد، تابحال هیچ یک از قهرمانان جام کنفدراسیون ها، در جام جهانی سال پس از آن سرنوشت خوشی نداشته اند و اینک باید تا سال آینده منتظر ماند و سرانجام و سرنوشت آلمان ها در جام جهانی را به نظاره نشست. اما این در میان یک نکته را نباید فراموش کرد؛ تیم های قهرمان دوره های قبل جام کنفدراسیون ها همواره با تیم اصلی خود یا نهایتا با تغییرات اندک در این جام ها حاضر شده اند اما آلمان به عنوان قهرمان این دوره، با تیم دوم خود موفق به کسب این افتخار شد. در واقع، ژرمن ها نیروی واقعی خود را در خانه نگه داشته اند و چه بسا در جام جهانی 2018، منسجم تر از همیشه با تلفیقی از تجربه و نیروی جوانی حاضر شوند، آنچه مسلم است، آلمان ها به دنبال شکستن این طلسم هستند.