b_Newsسجادی سیاست های ثابت و مشخصی درباره فدراسیون ها نداشت

هاشمی طباء : ما همیشه به دنبال معجزه هستیم در حالی که اتفاق نمی افتد

تاریخ: 1395/11/10
زمان: 21: 02
نوع: گفتگو
هاشمی طباء به این موضوع اشاره کرد که وزارت ورزش در شیوه و سیاست مشخصی درباره فدراسیون ها و عزل و نصب ها نداشت.

حامد جیرودی/با گذشت مدتی از حضور مسعود سلطانی فر در پست وزارت ورزش و جوانان و با وجود این که وی اعلام کرده بود، تغییراتی در معاونت های این وزراتخانه صورت نمی گیرد، حالا کم کم شاهد آمدن و رفتن ها در راس مدیریت ورزش ایران هستیم! یکی از مهم ترین این تغییرات، انتخاب محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال به جای سید نصرا.. سجادی در سمت معاونت ورزش حرفه ای وقهرمانی وزات ورزش و جوانان بود. انتخابی که باید دید در پی آن چه اتفاق هایی در ورزش ایران رخ خواهد داد؟! این موضوع باعث شد تا به سراغ سید مصطفی هاشمی طباء رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی برویم که نظرات جامع و کارشناسی در خصوص مدیریت ورزش دارد. وی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که وزارت ورزش در شیوه و سیاست مشخصی درباره فدراسیون ها و عزل و نصب ها نداشت.

آقای مهندس، تغییراتی که در وزارت ورزش صورت گرفته و آمدن داورزنی به جای سجادی را در معاونت وزارت ورزش چگونه ارزیابی می کنید؟
بالاخره وقتی آقای سلطانی فر مسئولیت وزارت ورزش وجوانان را بر عهده گرفته اند، در بخش هایی نیاز به تغییرات را حس کرده اند و گاهی هم پیش می آید که خود یک فرد آمادگی لازم را برای ادامه فعالیت در سمتی که در آن فعالیت می کند را ندارد و برای همین فرد دیگری جایگزین می شود تا کار تداوم داشته باشد.

شما درباره عملکرد سجادی در معاونت وزارت ورزش چه نظری دارید؟
خب ایشان هم زحمت خودشان را کشیدند اما من در کل به مدیریت مجموعه وزارت ورزش خیلی معتقد نبودم و فکر می کنم که سیاست های ثابت و مشخصی درباره فدراسیون ها اعمال نمی شد. البته منظور من شخص خود آقای سجادی نیست و به صورت کلی عرض می کنم اما این تصمیم های متفاوتی که در این مدت گرفته می شد، چندان جالب نبود. شاید گودرزی وزیر قبلی اینگونه می‎خواست اما به نظرم سیاست‎های او در مقطعی که در وزارت ورزش حضور داشت، مشخص نبود.

منظورتان از این که سیاست های ثابت و مشخصی درباره فدراسیون ها اعمال نمی شد، چیست؟
منظورم این است که اگر قرار بود انتخاباتی برای فدراسیون ها برگزار می شد، باید سریع صورت می گرفت و افرادی که داوطلب بودند می آمدند و انتخابات فدراسیون ها برگزار می شد و اگر قرار بود فدراسیون ها با سرپرست اداره شوند، دیگر انتخابات چه معنی داشت؟ معاونت قهرمانی نباید خیلی درگیر این باشد که چه کسی بیاید یا چه کسی نیاید. نباید دائما به دنبال تغییر در فدراسیون‎ها باشد و دائما سرپرست گذاشت. نباید به دنبال تعویق زمان برگزاری انتخابات بود. خیلی صریح و راحت می‎شد با مسائل برخورد ‎شود. در کل از این حرف ها در این مدت زیاد بوده است و به نظرم اگر شیوه مشخصی در پیش گرفته می شد، خیلی بهتر بود.

در این مدت خیلی ها از جمله سید مهدی هاشمی رئیس سابق فدراسیون تیراندازی انتقادهای زیادی از سجادی داشتند و او معتقد بود سجادی چون می خواست وزیر شود اما رای اعتماد نگرفت هاشمی را مقصر می داند و به همین خاطر تلاش زیادی کرد تا او برکنار شود!
در مورد آقای هاشمی آن طوری که من شنیدم برکناری شان به خاطر رای دیوان عدالت اداری بوده است و رایی هم که دیوان صادر می کند، لازم الاجراست و در مورد دیگر حواشی آن اطلاعات زیادی ندارم!

حالا حضور داورزنی را در معاونت وزارت ورزش چطور می بینید؟
ایشان هم توانایی های خوبی دارند. او باید به تجربیات گذشته نگاه کرده و با سیاست‎های خوبی در این بخش حرکت کند. اما بالاخره در عمل باید ثابت شود که چطور کار می کنند!

یعنی فکر می کنید با رفتن سجادی و حضور داورزنی وضعیت بهتر شود؟
نمی‎توانم در این مورد قضاوت کنم اما فکر می‎کنم تفکر جدیدی تجویز شده است.

البته داورزنی در فدراسیون والیبال عملکرد خوبی داشت و تیم ملی در دوره مدیرت او هم به المپیک راه پیدا کرد و هم در لیگ جهانی شرایط خوبی داشت. حالا آینده فدراسیون والیبال را چطور ارزیابی می کنید؟
من فکر می کنم والیبال به راه خود ادامه دهد. چون بالاخره این طور نیست که اگر یک نفر نباشد، نتوان کاری انجام داد و افراد دیگری هم هستند که می توانند فدراسیون والیبال را به خوبی مدیریت کنند.

با توجه به این که حدود پنج ماه تا پایان کار دولت یازدهم باقی مانده، فکر می کنید این تغییرات و حضور سلطانی فر به جای محمود گودرزی و حالا انتخاب داورزنی به جای سجادی، به رشد ورزش ایران در این مدت کوتاه کمک کند؟
ببینید، موضوعی که وجود دارد این است که ما همیشه به دنبال معجزه هستیم در حالی که این اتفاق نمی افتد! ما باید در ورزش روال درستی را در پیش بگیریم و کار را به صورت صحیح پیش ببریم. واقعیت این است که در این مدت کم، قرار نیست اتفاقی بیفتد و معجزه ای در ورزش ایران رخ دهد اما آن چیزی که من الان دارم می بینم این است که دارد تلاش می شود تا امیدواری هایی در نزد اهالی ورزش به وجود بیاید.