b_Newsگل بررسی کرد

تغییرات پی در پی سرمربیان تیم های ملی/ نیمکت شکسته !

تاریخ: 1396/04/14
زمان: 13: 58
نوع: گزارش
به نظر می رسد که این تغییرات در ایران و در کمال تعجب خصوصا در رشته های غیر فوتبالی، سرعت بیشتر و عجیبی دارد

حامد جیرودی/ پس از این که کمیته فنی فدراسیون وزنه برداری، به این موضوع رای داد که کیانوش رستمی قهرمان المپیک 2016 ریو، طبق خواسته خود، تمریناتش را به صورت اختصاصی ادامه دهد، سجاد انوشیروانی از سرمربیگری تیم ملی وزنه برداری کناره گیری کرد و پس از چند روز هم، محسن بیرانوند رئیس کمیته مربیان این فدراسیون، به عنوان سرپرست مربیگری تیم ملی وزنه برداری انتخاب شد تا در کمتر از پنج ماه مانده به مسابقات جهانی 2017 آمریکا،شاهد تغییرات در کادرفنی این رشته المپیکی و مدال آور باشیم.

این تغییر در کادرفنی تیم ملی وزنه برداری در شرایطی به اجبار رخ داده که تغییر مربیان در همه رشته های ورزشی دنیا، امری روتین و طبیعی است و معمولا از یک المپیک تا المپیک بعدی رخ می دهد اما به نظر می رسد که این تغییرات در ایران و در کمال تعجب خصوصا در رشته های غیر فوتبالی، سرعت بیشتر و عجیبی دارد و مربیان تیم های ملی کشتی، تکواندو، والیبال و بسکتبال به طور متوسط، یک سال در سمت خود باقی می مانند. این در حالی است که کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال، بیش از شش سال است که هدایت یوزها را بر عهده دارد و با دو صعود به جام جهانی و تبدیل کردن تیم ملی فوتبال، به بهترین تیم آسیا، به توفیقات خوبی دست یافته است. این موضوع باعث شد تا به بررسی تیم های ملی مطرح بپردازیم و ببینیم که چه تغییراتی در چند سال گذشته در این رشته ها رخ داده است.

 

فوتبال؛ تداوم کار کارلوس کی روش

این مربی پرتغالی، پس از پایان جام ملت های آسیا 2011 قطر که سید افشین قطبی از سمت سرمربیگری تیم ملی کناره گیری کرد و در یک بازی مقابل روسیه هم علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی موقت، هدایت تیم ملی را بر عهده داشت، از تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ رسما سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد.
 که در ادامه و پس از جام جهانی 2014 برزیل قرارداد او تمدید شد و تا پایان جام جهانی 2018 روسیه ادامه دارد و مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هم در گفت و گوی اخیر خود اعلام کرده که منطقی است که به همکاری خود با کی روش، بعد از جام جهانی هم ادامه دهیم و باید دید این مربی که شش سال و سه ماه است سرمربی تیم ملی ایران است، قرارداد خود را تمدید خواهد کرد یا خیر؟

 

والیبال؛ در حسرت ولاسکو

همزمان با مربیگری کی روش در فوتبال، خولیو ولاسکو آرژانتینی هم در سال ۲۰۱۱ نیز وظیفه سرمربیگری تیم ملی والیبال را برعهده گرفت. این تیم، تحت هدایت ولاسکو شگفتی‌ساز جام جهانی ۲۰۱۱ لقب گرفت و برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ به لیگ جهانی والیبال راه یافت و بزرگترین مربی والیبال ایران لقب گرفت. با رفتن ولاسکو در سال سال 2014، اسلوبودان کواچ جانشین او شد اما این صربستانی هم انتظارات را برآورده نکرد تا در تاریخ 22 آذر 94 برکنار شود و رائول لوزانو آرژانتینی جانشین او شود. لوزانو هم کمتر از یک سال بعد یعنی 27 شهریور 95 رفت تا ایگور کولاکوویچ صربستانی جانشین او شود. مربی که با نتایج ضعیفی که تیم ملی در لیگ جهانی 2017 گرفت، روی لبه تیغ راه می رود و ممکن است شخص دیگری جانشین او شود.

 


کشتی آزاد؛ محمد طلایی و خادم در سایه !

رسول خادم در حالی در 14 دی سال 92 رئیس فدراسیون کشتی شد که در همان ماه شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد، رای به سرمربیگری همزمان او داد تا خادم جای غلامرضا محمدی را بگیرد. خادم تا پایان المپیک 2016 ریو، سرمربیگری تیم ملی را بر عهده داشت و موفقیت های بسیار خوبی هم به دست آورد اما حضور در هیات رئیسه اتحادیه جهانی و مشغله های دیگر، باعث شد تا از 29 شهریور 95 جای خود را به محمد طلایی بدهد که پیش از این، هدایت تیم کشتی آزاد جوانان را بر عهده داشت. طلایی هم اگر چه در تورنمنت های اخیر مانند جام جهانی، قهرمانی آسیا و بازی های کشورهای اسلامی تیم اش را به قهرمانی رسانده اما خیلی ها هنوز بر این باورند که خادم در این تیم، تصمیم گیرنده اصلی است!

 

کشتی فرنگی؛ علی اشکانی روی لبه تیغ!

پس از کسب سه مدال طلای تاریخی در المپیک 2012 لندن توسط حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی در تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت محمد بنا، این مربی در ۱۸ دی ۹۱ در اعتراض به آنچه بی‌توجهی به این رشته خوانده بود، جدایی خود را از تیم ملی اعلام کرد و در ادامه رسول جزینی مربی تیم ملی گفت که او به دستور بنا تا جام جهانی با ایرج اسفندیاری‌فر، محمدعلی چمیانی و شیرزاد، هدایت کادر فنی را بر عهده خواهد داشت. در ادامه و در تاریخ 22 اسفند 91، عبدالله چمن گلی که در سال 2012 از سوی فیلا به عنوان برترین مربی انتخاب شده بود، به سمت مربی ارشد تیم ملی کشتی فرنگی ایران منصوب شد! بعد از گذشت حدود ۱۱ ماه از کناره‌گیری بنا، وی آمادگی خود را در جلسه‌ای در تاریخ 17 آذر ماه سال ۹۲ با خادم، ابراز کرد و مجدداً سرمربیگری تیم ملی را بر عهده گرفت اما بعد از مدتی به علت اختلاف بنا و فدارسیون بر سر مسابقات انتخابی وی از سمت خود کناره گیری کرد. مربی بعدی این تیم، احد پازاج بود که در تاریخ 29 اردیبهشت 93 هدایت فرنگی کاران را بر عهده گرفت اما او هم در ششم مهر ماه 94 از کار برکنار شد تا دوباره بنا سرمربی تیم ملی شود. بنا تا المپیک 2016 ریو سرمربی بود اما در 13 شهریور 95 کناره گیری کرد و حاصل این همه تغییرات، یک نقره قاسم رضایی  و یک برنز سعید عبدولی در المپیک بود! در 29 شهریور 95 هم علی اشکانی سرمربی تیم ملی شد اما جای پای او هنوز سفت نشده و مسابقات جهانی 2017 فرانسه نقش تعیین کننده ای در ادامه کار او دارد !

 

تکواندو؛ در سراشیبی!

پس از موفقیت هایی که تیم ملی تکواندو با رضا مهماندوست به دست آورد، در مهر ۱۳۹۰ در اعتراض به آنچه پرداخت نشدن دستمزد خود از سوی فدراسیون تکواندو نامید، از سرمربی گری تیم ملی تکواندو استعفا داد. بعد از وی فریبرز عسگری سرمربی تیم ملی شد و بعد از او هم مرتضی کریمی در 24 دی 91 هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و 16 آبان 92 هم برکنار شد! بعد از آن هم بیژن مقانلو هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و تا 23 آذر 95 این سمت را عهده دار بود. حالا هم مهدی بی باک جای او را گرفته است.در این سال ها تکواندو با حاشیه های مختلفی مواجه بوده و در سراشیبی قرار گرفته است.

 

بسکتبال؛ مربیگری در ابهام
مهمد بچیروویچ اسلوونیایی که در سال 2012 سرمربی تیم ملی بسکتبال شده بود، نتوانست این تیم را مانند المپیک پکن به این رقابت ها برساند اما همراه با تیم ملی ایران قهرمان جام ملت های آسیا ۲۰۱۳ شد و به جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا صعود کرد ولی در سال 2015 درک بائرمن آلمانی جانشین او شد. این مربی در حالی که گفته شد قرارداد چهار ساله داشت، بعد از تعطیلات سال نوی 2017 میلادی به ایران بازنگشت و تصمیم گرفت در آلمان بماند. پس از این موضوع از دستیارش مهران شاهین طبع خواستند جانشین او شود اما او به خاطر این که از امنیت شغلی خود مطمئن نبود، این سمت را قبول نکرد و مهران حاتمی سرمربی تیم ملی شد. هر چند که از حاتمی هم به عنوان یک مربی موقت یاد می شود !

 

وزنه برداری؛ لرزش صندلی سرمربی

تا وقتی حسین رضازاده ریاست فدراسیون وزنه برداری را تا سال 1393 برعهده داشت، کوروش باقری هم سرمربی تیم ملی بود اما بعد از تغییرات فدراسیون و آمدن علی مرادی، بهمن زارع، هدایت تیم ملی وزنه‌برداری را برعهده گرفت داشت که این همکاری در تاریخ 22 فروردین 94 به درخواست زارع و به دلیلی برخی مشکلات شخصی به اتمام رسید تا حسین توکلی جانشین او شود اما در 26 اسفند 94 و در حالی که چند ماه به المپیک 2016 مانده بود، توکلی از کار برکنار و سجاد انوشیروانی که پیش از این به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان فعالیت می‌کرد به عنوان سرپرست مربیان تیم ملی انتخاب شد و حالا هم که یک هفته ای است بیرانوند جانشین موقت انوشیروانی شده و این در حالی است که از او هم تا پایان بازی های داخل سالن دعوت به همکاری کردند و عملا پولاد مردان دو ماه مانده به مسابقات جهانی باز هم بدون سرمربی می شوند !