b_Newsبه اشتباه خودم باختم و به جهانی نرسیدم/می خواهم استاد بزرگ آقایان بشوم

خادم الشریعه: اگر فدراسیون تعلیق شود همه چیز می پرد

تاریخ: 1396/04/18
زمان: 09: 18
نوع: گفتگو
مسابقات شطرنج قهرمانی غرب آسیا در حالی به پایان رسید که ساراسادات خادم الشریعه با کسب عنوان دوم جواز حضور در مسابقات جهانی را به دست نیاود.

نگار رشیدی

مسابقات شطرنج قهرمانی غرب آسیا در حالی به میزبانی تهران برگزار شد که با پایان این رقابت ها نمایندگان کشورمان در مسابقات جهانی هم مشخص شدند. یکی از اتفاقات مهم اما جایی بود که مبینا علی نسب با پوئن شکنی بهتر از ساراسادات خادم الشریعه عنوان قهرمانی را به دست آورد و مسافر مسابقات جهانی شد.

خادم الشریعه در گفت و گو با «گل» دلیل این اتفاق را اشتباه خودش عنوان کرد. اشتباهی که شانس برد را از او گرفت.

 

غرب آسیا با عنوان دومی شما تمام شد. از مسابقات راضی بودی؟

در کل فکر می کنم مسابقات خوب بود. من در دور دوم یک مساوی داشتم و آن هم به این خاطر بود که خوب بازی نکردم. جدای از آن از بازی هایم راضی بودم. اما متاسفانه اول بازی اشتباه کردم که فکر می کنم اشتباه ساده ای بود. نمی دانم چه شد (خنده). به خاطر همین اشتباه از اول بازی شانس برد را از دست دادم.

 

در شطرنج شاهد این موضوع بودیم که نوجوان ها ناگهان پیروزی را از بزرگ ترهای شان می گیرند.

دلیلش این است که شطرنج مثل رشته های دیگر نیست که فرد قوی تر پیروز شود. تا زمانی که اشتباه نکنی حریفت نمی تواند ببرد. حالا فرقی نمی کند که با چه کسی و با چه ریتینگی مسابقه بدهی. وقتی خودمان اشتباه می کنیم قابل جبران نیست. در واقع باید اینطور گفت که در شطرنج فرد به اشتباه خودش می بازد حتی اگر رقیبش خیلی قوی باشد.

 

حالا که به جهانی نمی روید برنامه تان برای حضور در مسابقات چیست؟

قرار است یک مسابقه آزاد در لاتویا برگزار شود که هنوز به شرکت در آن مطمئن نیستم. اگر در این مسابقه حضور پیدا کنم تدارکات بسیار خوبی برای رقابت های داخل سالن آسیا و زیر 20 سال جهان است. این دو رقابت اهداف اصلی من هستند.

 

باید اهداف ویژه ای برای این دو مسابقه داشته باشی.

بله همینطور است. امسال آخرین سالی است که می توانم در مسابقات زیر 20 سال جهان حضور داشته باشم و از آنجایی که نقره این رقابت ها را دارم خیلی دوست دارم با مدال طلا کارم را تمام کنم. رسیدن به این هدف کار بسیار سختی است اما من تمام تلاشم را به کار می گیرم. درباره داخل سالن هم نمی دانم سطح مسابقات چطور است اما این رقابت ها در چند بخش برگزار می شود و تیمی است. ایران هم تیم خوبی دارد و شانس زیادی برای کسب مدال داریم. امیدوارم رنگ این مدال هم طلایی باشد.

 

حتما می دانی که خطر تعلیق فدراسیون شطرنج را تهدید می کند. به نظرت این وضعیت چقدر در کار شطرنج بازان تاثیرگذار است؟

 صددرصد تاثیر دارد. ما حتی از قبل مسابقات زون نگرانی تعلیق را داشتیم و امیدواریم با حمایت این خطر برداشته شود. اگر فدراسیون تعلیق شود تمام ورزشکاران از مسابقات می مانند و همه چیز از بین می رود. درست است وزارت ورزش کمک زیادی کرده اما اسپانسرهایی هم که قول حمایت داده بودند به قول شان عمل نکردند. این چیزی نیست که فقط به عهده فدراسیون باشد و وزارت ورزش هم کمک کند. امیدوارم مشکلات هرچه زودتر حل شود تا دغدغه ما هم از بین برود. با این شرایط مربی خارجی من که قرار بود بیشتر بماند احتمالا برود.

 

فکر نمی کنی دیگر وقتش رسیده که فکری اساسی برای شطرنج شود؟

من خودم تا یک دوره ای فکر می کردم چون شطرنج بازان شناخته شده ای نداریم حمایت هم نمی شویم اما الان نمایندگان ما کاملا مطرح هستند اما باز هم آنطور که باید حمایت ندیدم. هنوز هزینه ها از جمله پول مربی برعهده خودم است. اما از یک جایی به بعد خیلی ها نمی توانند هزینه ها را خودشان تامین کنند، بنابراین نمی توانند خودشان را نشان بدهند و استعدادسوزی می شود.

 

تو برای اولین بار عناوین استاد بین المللی و نایب قهرمان زیر 20 سال جهان را به نام خود زدی. چه عنوانی مانده که می خواهی به دستش بیاوری؟

من هنوز استاد بزرگ آقایان نشدم که بزرگ ترین هدفم است. من یک نرم دارم و باید دو نرم دیگر را هم بگیرم که کار راحتی نیست. از طرفی رنکینگ من بالاترین رنکینگی است که تا به حال داشتیم و چون شطرنج سن حرفه ای ندارد تلاش می کنم تا جزو 10 تا باشم.