b_Newsپایان غیر منتظره انتخابی تیم های ملی کشتی

شاخ غول شکست!

تاریخ: 1396/04/17
زمان: 17: 51
نوع: گزارش
رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی در حالی به پایان رسید که تعدادی از کشتی گیران سرشناس، برابر حریفان خود شکست خوردند

حامد جیرودی/ رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ پاریس در حالی به پایان رسید که کشتی گیران جوان هم عرض اندام کردند. به طوری که نتایج غیر منتظره ای در این دوره از رقابت ها به دست آمد و تعدادی از کشتی گیران سرشناس و ستاره تیم ملی که انتظار می رفت به پیروزی برسند، برابر حریفان خود شکست خوردند تا این دوره از مسابقات انتخابی تحت تاثیر شکست نام ها و غول های کشتی ایران قرار بگیرد.
نکته جالب هم این بود که برای این که حوصله تماشاگران هم سر نرود، در جریان برگزاری مسابقات نوبت صبح، گروهی از نوازندگان به اجرای موسیقی زنده پرداختند که با استقبال تماشاگران حاضر در سالن همراه بود و این گروه موسیقی به تناوب در جریان مسابقات به اجرای موسیقی زنده می پرداختند !

جانشین سوریان مشخص شد!

کشتی گیران در حضور حدود هشت هزار تماشاگر سالن ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که در کشتی های مهم و در وزن ۵۹ کیلوگرم فرنگی، مهرداد مردانی با فن کمر محسن حاجی پور را در فینال دوم ضربه کرد تا مسافر مسابقات جهانی و جانشین حمید سوریان شود.همچنین از نکات جالب رقابت های این وزن شکست سامان عبدولی و پنجمی او بود !
در وزن ۷۱ کیلوگرم فرنگی هم فرشاد بلفکه سه بر صفر برومند اصلان را مغلوب کرد و در غیاب افشین بیابانگرد به مقام نخست دست یافت. این در حالی بود که افشین بیابانگرد به دلیل مصدومیت در این مسابقات شرکت نکرد.
از نکات حاشیه ای رقابت های وزن ۷۱ کیلوگرم کشتی فرنگی، این بود که افشین اسلامی از خوزستان در دیدار مقابل پرهام قنبری که از نحوه قضاوت داوران عصبانی شد، با هجوم به سمت میز داوری یکی از تابلوهای امتیازات را شکست که با رای داوران به خاطر این حرکت غیرورزشی و ناشایست دیسکالیفه اعلام شد. وی برای دقایقی روی تشک ماند و بیرون نرفت که با اجبار مربی اش تشک را ترک کرد اما هنگام خروج هم لگدی را نصیب صندلی های کنار تشک کرد تا رفتار ناشایستش را تکمیل کرده باشد!
همچنین یوسف قادریان با دو پیروزی متوالی برابر مجید دهقان قهرمان وزن ۸۰ کیلوگرم شد.
در وزن ۹۸ کیلوگرم فرنگی نیز سید مصطفی صالحی زاده با اقتدار تمام رقبایش از جمله مهدی علیاری  قهرمان بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ را شکست داد و در فینال دوم هم امیر حسین حسینی را پنج بر یک مغلوب کرد تا به عضویت تیم ملی درآید.
در وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی اما امیر قاسمی منجزی با نمایشی ضعیف مقابل شهاب قوره جیلی هفت بر دو شکست خورد.
اما موضوعی که در خصوص این مسابقات انتخابی کشتی فرنگی باید به آن اشاره کرد این است که انتخاب شدن نفرات برتر در این مسابقات انتخابی به معنای اعزام شدن آن ها به مسابقات جهانی نیست و شورای فنی کادرفنی تیم های ملی را موظف کرده تا با بررسی شرایط کشتی گیران و نظم و انضباط آن ها در اردو و سوابق کشتی های شان، نسبت با انتخاب نفرات برتر اوزان مختلف دقت لازم را به عمل آوردند و این موضوع برای اوزان 66 کیلوگرم میان محمد مراد الیاسی، محمدرضا گرایی، علی ارسلان و در وزن 71 کیلوگرم فرنگی فرشاد بلفکه و محمدعلی گرایی و در وزن 130 کیلوگرم میان شهاب قوره جیلی و بهنام مهدی‌زاده اعمال خواهد شد.

پیروزی یزدانی و شکست نامداران
در رقابت های مهم کشتی آزاد هم و در وزن 61 کیلوگرم، بهنام احسانپور در فینال سوم با حساب چهار بر یک مسعود اسماعیل پور را از پیش رو برداشت تا در نبردی نزدیک و حساس به مقام نخست برسد.
سعید داداشپور در کشتی وزن 70 کیلوگرم، در یک کشتی بسیار نزدیک با حساب چهار بر سه مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان را شکست داد تا برنده فینال سوم شود. در این کشتی، داداشپور در دقیقه پایانی بارها با زانو زدن کنار تشک، نمایشی دفاعی داشت که اعتراض حسین خانی را هم در پی داشت و معتقد بود باید داوران پوئن اخطار می دادند.
در فینال دوم وزن ۸۶ کیلوگرم، حسن یزدانی قهرمان المپیک 2016 ریو، با حساب ۱۲ بر دو از سد عزت ا... اکبری نایب قهرمان سابق جهان گذشت تا مسافر مسابقات جهانی پاریس شود. یزدانی در کشتی قبل هم ۱۱ بر صفر اکبری را ضربه کرده بود. یزدانی به جز مبارزه با علیرضا کریمی، سایر مسابقاتش را با ضربه فنی پشت سر گذاشت و تنها در فینال دوم مقابل اکبری امتیاز از دست داد.
اما در مبارزه مهیج وزن ۱۲۵ کیلوگرم و در فینال دوم یدا... محبی موفق شد برای دومین بار کمیل قاسمی را شکست دهد تا در حضور نایب قهرمان المپیک به عنوان نخست سنگین وزن برسد. محبی فینال دوم را پنج بر دو به سود خود به پایان رساند. البته با صحبت هایی که محمد طلایی سرمربی تیم ملی انجام داده، تصمیم گیری نهایی در خصوص سنگین وزن بر عهده شورای فنی خواهد بود. چرا که قاسمی با مصدومیت در این انتخابی شرکت داشت.
از دیگر نتایج جالب و غیر منتظره وزن ۱۲۵ کیلوگرم، پیروزی امین طاهری مقابل جابر صادق زاده پهلوان ایران با نتیجه هفت بر چهار بود تا به این ترتیب صادق زاده با این شکست در همان دور نخست حذف شود و وداعی زودهنگامی با این رقابت‌ها داشته باشد!

 

نفرات برتر آزاد و فرنگی
اما در نهایت در کشتی آزاد رضا اطری در 57 کیلوگرم، بهنام احسانپور در 61 کیلوگرم، میثم نصیری در 65 کیلوگرم، سعید داداشپور در 70 کیلوگرم، پیمان یاراحمدی در 74 کیلوگرم، حسن یزدانی در 86 کیلوگرم، امیر محمدی در 97 کیلوگرم و یدا.. محبی در 125 کیلوگرم قهرمان شدند.
در کشتی فرنگی نیز مهرداد مردانی در 59 کیلوگرم، محمد الیاسی در 66 کیلوگرم، فرشاد بلفکه در 71 کیلوگرم، پیام بویری در 75 کیلوگرم، یوسف قادریان در 80 کیلوگرم، حسین نوری در 85 کیلوگرم، سید مصطفی صالحی زاده در 98 کیلوگرم و شهاب قوره جیلی در 130 کیلوگرم روی سکوی نخست ایستادند.