b_Newsبسکتبال جوانان یکی مانده به آخر جهان شد

پایه هایی که فرو ریخت!

تاریخ: 1396/04/20
زمان: 09: 12
نوع: یادداشت
تیم ملی بسکتبال جوانان به عنوان قهرمان آسیا راهی جام جهانی مصر شد.جامی که برخی ها پیش از شروع آن نتیجه ای خوب در حد صعود به مراحل بالاتر برای شاگردان رضا نوری متصور بودند.

هدیه خطیبی

تیم ملی بسکتبال جوانان به عنوان قهرمان آسیا راهی جام جهانی مصر شد.جامی که برخی ها پیش از شروع آن نتیجه ای خوب در حد صعود به مراحل بالاتر برای شاگردان رضا نوری متصور بودند.اما همان نشانه های ادامه دار ضعف کادر فنی، نداشتن برنامه در زمین و غرور کاذب برخی بازیکنان که هنوز پیکره شان با اخلاق حرفه ای تراشیده نشده نتیجه ای به جا گذاشت که جای دفاع ندارد.پایه های بسکتبال ایران در واقع بین همتایان سطح اول دنیا خودشان را گم کرده بودند و نتوانستند عملکرد قابل قبولی ارایه بدهند.

بسکتبالیست های جوان ایران پس از باخت به تمام رقبا در آخرین دیدار رده بندی 70 بر 61 به زحمت یک برد در جهان مقابل مالی ثبت کردند تا حداقل از خطر آخر شدن در جام جهانی فرار کنند.

سبک و سیاق اردوهای تهران هیچ شباهتی به آن جدیت و کیفیتی که همیشه فدراسیون بسکتبال دنبال می کرده نداشت.رفتار بازیکنان هم با توجه به سن حساس شان هدایت شده به نظر نمی رسید.جزییاتی از  اردوی اروپا اما در دسترس نیست هر چند نتیجه کسب شده بازتاب مسیری است که درست طی نشده است.جوانان ایران در صربستان نتیجه هر پنج بازی خود را واگذار کردند.

اما نتایج برخی کوارترها در بازی با رقبای جهانی نشان می دهد که تیم ایران در چند قدمی برد قرار داشته اما به دلیل نداشتن ترکیب ثابت، ضعف کادر فنی و نیمکت در لحظات آخر لغزیده است.برخی ها حتی معتقدند گروهی که ایران در آن قرار گرفته بود، آسان ترین و بهترین گروه برای صعود بود چراکه از اول تکلیف مان با آمریکا روشن بود اما برابر ایتالیا و آنگولا قطعا فرصت نمایش بهتر و برد داشتیم.

نوری پیش از آغاز تورنمنت گفت:«در مجموع تیم یکدست است. البته بازیکنی مثل امیرحسین آذری که تجربه جام جهانی دارد یا امیررضا شه‌روش که در لیگ‌های کشور بازی کرده با تجربه‌تر هستند اما در کل تیم ما بازیکنانی دارد که در یک سطح بازی می‌کنند. ما در سال 2008 هم که قهرمان آسیا شدیم واقعا از نیمکت ضربه خوردیم اما واقعا تیم کنونی از نظر نیمکت مشکلی ندارد.»

در جریان رقابت ها عکس این موضوع بارها با فاصله زیاد ترکیب داخل زمین با نیمکت مشخص شد.هرچند نوری از ترکیب یکسانی همیشه استفاده نکرد اما تیم او از فاصله چند بازیکن با سایرین هم صدمه خورد.از تیم یکدستی هم که نوری می گوید، اثری نبود !

پانزدهمی در جهان می تواند تلنگری باشد برای اینکه فقط به فکر قهرمانی در آسیا آن هم با شرایط تاثیر گذار میزبانی و حضور نمایشی در جهان نباشیم.شاید این تیم تشنه مربی کاریزمادارتر بود تا استعدادش به هدر نرود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.