b_Newsبررسی سندرمی که کیمیا را بستری کرده است

حمله ویروس مشکوک

تاریخ: 1396/04/19
زمان: 14: 24
نوع: گزارش
کیمیا علیزاده نایب قهرمان جهانی در حالی که باید خود را برای عمل جراحی آماده می گرفت، گرفتار بیماری نادر به نام سندرم گیلن باره شد.

نگار رشیدی

دیروز 19 تیر 96 کیمیا علیزاده وارد 20 سالگی شد. سنی که شاید برای کیمیا یادآور خاطرات تلخ و شیرین زیادی باشد.شیرین از این بابت که او نایب قهرمانی جهان را به خود هدیه داد و تلخ از این نگاه که جشن تولد بانوی تاریخ ساز کشورمان در بیمارستان و حین درمان بیماری نادر برگزار شد.

کیمیا بعد از رسیدن از کره جنوبی خیلی زود راهی بیمارستان شد. همه آن زمان بر این تصور بودند که کیمیا به خاطر مصدومیت هایش که نیاز به عمل جراحی داشت به بیمارستان رفته اما خبر رسید سندرم «گلین باره» گریبان کیمیا را گرفته است.

طبق گفته مسوولان این بیماری از یک روز قبل از مسابقات شروع شده و حالا خودش را نشان داده. اما متاسفانه در حالی که کیمیا بعد از جهانی انتقادات زیادی را تحمل کرده بود، باز هم برخی منتقدان با فاکتور گرفتن شرایط روحی قهرمان کشورمان لب به گلایه از کادر فنی گشودند که بیماری کیمیا را تشخیص ندادید و اگر او به شیاپ چانگ قهرمانی جهان نمی رفت اینطور می شد یا آنطور...

اما با این رویه به نظر می رسد منتقدان اگر کیمیا به کره هم نمی رفت و تک مدال بانوان را نمی آورد، باز هم بهانه هایی برای انتقاد داشتند.

 

سندرم گیلن باره چیست؟

سایت «سلامت نیوز» درباره سندرم گیلن باره نوشته :« گیلن باره یک سندرم بالینی سریع پیشرونده و با علت ناشناخته است که اعصاب جمجمه‌ای، نخاعی و محیطی را گرفتار می‌کند. در حقیقت این سندرم نوعی بیماری است که در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می‌شود و به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه‌ها، تعادل نداشتن، کاهش بینایی و گاهی اوقات سبب فلجی موقت می‌شود.

این بیماری مزمن نیست و با یک دوره دارویی قابل درمان است. علت این بیماری هنوز به روشنی مشخص نیست، ولی معمولا بعد از یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی و یا آنفلوانزا اتفاق می افتد. دلیلش می‌تواند این باشد که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت به شدت تلاش می‌کند و ممکن است در این میان به صورت اشتباهی به سلول‌های عصبی خودی حمله کند.»

 

کیمیا تازه 19  ساله شده

شاید کمتر کسی باشد که از راه رسیدن کیمیا به تکواندو خبر نداشته باشد. خانواده کیمیا برای فعالیت دخترشان خارج از فضای محدود آپارتمان او را به نزدیک ترین باشگاه بردند و کیمیا را برای تنها انتخابی که همان تکواندو بود ثبت نام کردند.

علیزاده فعالیت حرفه ای اش را از سال 2013 آغاز کرد و در اولین میدان که هفتمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا بود تا مرحله یک هشتم نهایی پیش رفت. او در حالی که یکی از شانس های کسب مدال در بازی های آسیایی 2014 اینچئون بود، مسوولان پای مسابقه به خاطر سن کمش اجازه مسابقه به او ندادند تا جای یک مدال در کارنامه کیمیا خالی بماند.

با این حال کیمیا دست از تلاش برنداشت و سال 2014 را طلایی تمام کرد. او در قهرمانی نوجوانان جهان، المپیک جوانان جهان، مسابقات آزاد گوانگجو و مسابقات آزاد آنتالیا روی سکوی نخست ایستاد تا نویدبخش روزهای خوب باشد.

سیر مدال آوری های کیمیا در سال 2015 هم ادامه داشت. او در سالی که اهمیت زیادی برای حضور در المپیک داشت به دو طلای جایزه بزرگ مسکو و جام فجر رسید و مدال برنز مسابقات جهانی و نقره مسابقات آزاد را هم به گردن انداخت.

در نهایت کیمیا در ریو مهر تاریخ سازی اش را پای تکواندو زد. او با کسب برنز المپیک نه تنها اولین بانوی ایرانی که روی سکو ایستاد نام گرفت، بلکه عنوان جوان ترین مدال آور ایران در ادوار این مسابقات را هم از ناصر گیوه چی گرفت و به نام خود زد. کیمیا بعد از این مدال مصدومیت را هم سوغات آورد و بعد از جراحی پایش بلافاصله برای یک سال بعد و حضور در مسابقات جهانی برنامه ریخت. میدانی که پرچمداری اش را هم به او دادند و در نهایت روی سکوی نایب قهرمانی اش هم با اشک با خاطر قهرمان نشدن ایستاد.

اما از زمانی که کیمیا به خاطر مصدومیت در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی شرکت نکرد، انتقادات شروع شد که چرا با وجود مصدومیت می خواهد به کره برود و چرا بدون انتخابی فیکس شده و خیلی چراهای دیگر. با این حال کیمیا راهش را ادامه داد و تشدید مصدومیت را به جان خرید تا باز هم روی سکو برود. این پایان مدال های کیمیا تا به اینجای کار است.

کیمیا تازه 19 ساله شده و همه روی سرمایه بودن او اتفاق نظر دارند. پس بهتر است ما هم با ایجاد آرامش سهمی در حفظ سرمایه تکواندوی مان داشته باشیم. ورزشی که این روزها میزبان حواشی مختلفی است و نگرانی ها برای آینده اش بسیار. فراموش نکنیم میدان ها و مدال های زیادی انتظار تاریخ ساز ریو را می کشند.

 

کیمیا خسته از بیمارستان

کیمیا علیزاده در حالی که روزهایش را در بیمارستان سپری می کند، ضمن تشکر از تمام افرادی که به نوعی نگران او بودند، گفت:«خدا را شکر می کنم که حالم بهتر شده و ممنونم از تمام کسانی که برایم دعا کردند و به من انرژی داده اند. همه چیز رو به بهبود است و مشکل خاصی ندارم.»

وی ادامه داد:«همه هر کاری که در توان شان بود، برایم انجام دادند و واقعا از این بابت تشکر می کنم. از مردم عزیز کشورم می خواهم که برایم دعا کنند تا زودتر از بیمارستان مرخص شوم.»

 

کمرانی: فکر نمی کردیم این بیماری سراغ کیمیا بیاید

مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی تکواندوی بانوان که رابطه قدیمی هم با کیمیا دارد، در گفت و گو با «گل» در خصوص اینکه آیا فشارهای عصبی و روحی هم در بروز این بیماری نقش داشته یا نه، چنین توضیح داد:«نه اصلا این حرف ها نیست. این بیماری به خاطر یک سرماخوردگی و ویروس است. من یکشنبه پیش کیمیا بودم و حالش خوب بود. عمل جراحی اش هم بعد از درمان این بیماری و گرفتن ام آر آی انجام می شود.»

او در خصوص شرایط روحی شاگردش نیز تصریح کرد:«خدا را شکر خوب است. اوایل خیلی از انتقادات ناراحت بود. من دیدم که او با چه شرایطی بازی کرد و فکرش را نمی کرد که به او انتقاد شود. حالا هم کیمیا خسته است و احتیاج به استراحت دارد. فکرش را هم نمی کردم که این بیماری سراغ کیمیا بیاید اما فقط یک بیماری عفونی است و زود برطرف می شود. قرار است او تا اخر هفته مرخص شود.»

روز گذشته غافلگیر کردن کیمیا به مناسبت سالروز تولدش برنامه کمرانی و فدراسیون بود:«فدراسیون خیلی پیگیر حال کیمیاست. امروز (دیروز) هم می خواهیم در بیمارستان یک جشن کوچک برای کیمیا بگیریم تا کمی ریکاوری روحی شود. من هم چون عاشق ساعت است، برایش ساعت خریدم.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.