b_Newsحریف من کشتی کثیفی می گرفت و فقط می خواست دستش به عنوان برنده بالا برود

مصطفی حسین خانی: مسابقه من، کشتی نبود، دوومیدانی بود، من بدو، آهو بدو بود!

b_News وقتی من برای تیم ملی کشتی می گرفتم، بقیه در خانه شان خواب بودند/ کمیل کار بزرگی کرد در انتخابی شرکت کرد
تاریخ: 1396/04/19
زمان: 14: 51
نوع: گفتگو
حسین خانی به این موضوع اشاره کرد که مسابقه انتخابی او در شرایط ناعادلانه ای برگزار شده و داوری درستی در کشتی او و حریفش انجام نشده است!

 حامد جیرودی/ رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی برای حضور در مسابقات جهانی 2017 فرانسه، در حالی هفته گذشته برگزار شد که این مسابقات با نتایج غیر منتظره ای همراه بود که در یکی از آن ها، سعید داداشپور در کشتی وزن 70 کیلوگرم، در یک کشتی بسیار نزدیک با حساب چهار بر سه مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان را شکست داد تا برنده فینال سوم شود. در این کشتی، داداشپور در دقیقه پایانی بارها با زانو زدن کنار تشک، نمایشی دفاعی داشت که اعتراض حسین خانی را هم در پی داشت و معتقد بود باید داوران پوئن اخطار می دادند.

اما این نتیجه باعث شد تا به سراغ حسین خانی برویم و با او درباره این مسابقات صحبت کنیم. این کشتی گیر تهرانی که دو مدال طلای قهرمانی آسیا را هم در کارنامه خود دارد و اخیرا در بازی های کشورهای اسلامی هم به مدال طلا رسیده بود، در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که مسابقه انتخابی او در شرایط ناعادلانه ای برگزار شده و داوری درستی در کشتی او و حریفش انجام نشده است!

 

مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی چطور بود؟
شرایط مسابقات بد نبود اما رقابت های انتخابی همیشه با مسابقات دیگر فرق می کند و برای کسانی که عضور تیم ملی هستند، سخت تر است. چرا که حریفان ملی پوشان اگر با امتیاز کم هم ببازند، برای خودشان رزومه جمع می کنند که با اختلاف کم باخته ایم. این شرایط، برای من هم وجود داشت و همه جوره جلوی من کشتی را می بستند و در می رفتند و با هدف شان هم رسیدند!

 

وضعیت خودت به چه صورت بود؟
من در شرایط روحی خوبی قرار نداشتم و به آمادگی لازم هم نرسیده بودم. در مسابقات انتخابی تیم ملی، یک کشتی گیر باید آماده تر از مسابقات جهانی باشد! در ایران کشتی گرفتن به مراتب سخت تر است. چرا که یک نفر سیبل می شود. در مسابقه با داداش پور هم خودم در دو ثانیه آخر امتیاز دادم و سه بر دو باختم اما کشتی دوم را راحت پنج بر دو بردم اما در کشتی سوم، ضعف داوری زیادی وجود داشت و با این که باید بعد از نذکر اول، پوئن اخطار می دادند، این اتفاق رخ نداد و چهار پنج دقیقه وقت کشتی تلف شد و چهار بر سه باختم. حریف من کشتی کثیفی می گرفت و فقط می خواست دستش به عنوان برنده بالا برود وگرنه از دقیقه چهار باید سه اخطاره می شد و کشتی را می بردم. من در بازی های کشورهای اسلامی هم کشتی گرفتم. اگر در باکو، 30 ثانیه پایت را عقب می گذاشتی اخطار می دادند اما در کشتی من، این شرایط نبود!

 

فکر می کردی در کشتی با داداش پور این شرایط برایت به وجود بیاید؟
این مسابقه ای که ما در آن شرکت کردیم، کشتی نبود، دوومیدانی بود! من بدو، آهو بدو بود! سر من پاره شد اما هیچ اخطاری ندادند. به نظر من، این مدل کشتی گرفتن قشنگ نیست و باید مرد و مردانه کشتی گرفت. این حرف ها را به خاطر این که باخته ام نمی زنم. چرا که خود من هم احساساتی شده بودم وگرنه کشتی سوم را هم می بردم.

 

پیش بینی این وضعیت را نمی کردی؟
گفتم که من در کشتی اول در دو ثانیه آخر یک امتیاز دادم وگرنه حریف من به جمال عبادی باخته بود و با باخت به من حذف می شد و می رفت اما در انتخابی این شرایط گاهی به وجود می آید و پیش بینی آن را هم نمی شود کرد!

 

حالا با این نتیجه شانس حضور در مسابقات جهانی را هم از دست داده ای؟
بالاخره کادرفنی تصمیم گیرنده اصلی است. من از سال گذشته تاکنون در مسابقات جهانی، جام جهانی و بازی های کشورهای اسلامی کشتی گرفته ام در حالی که بقیه در خانه شان خواب بوده اند! حریف من تنها در یک جام اوپن بوده و یک بار وزن کم کرده در حالی که من چهار پنج بار وزن کم کرده ام تا سر وزن قانونی باشم. من در این مدت، همیشه در اختیار تیم ملی بوده ام و باید این شرایط را هم در نظر گرفت.

 

البته گویا شورای فنی هم درباره چند وزن مثل 70 کیلوگرم، نظر نهایی را خواهد داد.
من بازهم می گویم که به خاطر باخت این حرف ها را نمی زنم. حریف من در یک بار در مسابقات سال 2015 شرکت کرده که همان دور اول کنار رفته است. در انتخابی هم که کشتی کثیفی گرفت که دور از جوانمردی بود. به هر حال، شرایط ما برابر نبود و شورای فنی و کادرفنی هم باید این مسائل را کنار هم بگذارد. همه چیز که انتخابی نیست! داداشپور به عبادی باخت اما من عبادی را شش بر صفر شکست دادم.

 

به غیر از کشتی تو، چند نتیجه غیر منتظره دیگر هم به دست آمد و مسعود اسماعیل پور و کمیل قاسمی هم باختند!
حریف اسماعیل پور، بهنام احسان پور بود که یک کشتی گیر ملی است. اگر اسماعیل پور به بازی های کشورهای اسلامی رفت، احسان پور هم به مسابقات قهرمانی آسیا رفته بود و هر دو شرایط یکسانی داشتند اما برای من این شرایط وجود نداشت.

 

حریف کمیل، یعنی یدا... محبی هم در تیم ملی بود.
کمیل در حالی در این مسابقات انتخابی شرکت کرد که از ناحیه گردن آسیب دیده بود. برای این که کمیل رفیق ام است، این حرف را نمی زنم اما این که یک قهرمان ملی، از مدال ها و افتخاراتش می گذرد و با وجود مصدومیت در انتخابی حاضر می شود، کار بزرگی انجام داده است. محبی هم یک کشتی گیر خوب و آینده دار است و امیدوارم به موفقیت برسد. بالاخره این اتفاقات همیشه در انتخابی ها می افتد و یادم هست که احسان لشگری هم در حالی که کسی فکرش را نمی کرد به مجتبی ضیایی باخت.

 

حالا که باخته ای، قرار است در اردوهای تیم ملی حاضر شوی یا نه؟
بالاخره دوم شده ام.در اردوی تیم ملی هم که یک کشتی گیر نمی تواند باشد و باید سه چهار نفر در هر وزن باشند.من هم تابع نظر شورای فنی و کادرفنی هستم و آن ها می توانند بگویند که حق من بوده یا نه!