b_Newsعمر قهرماني حسن يزداني با رفتن به وزن بالاتر بيشتر شد

صادق گودرزي: معلوم بود جردن باروس هم يك روز مي بازد

تاریخ: 1395/11/12
زمان: 11: 24
نوع: گفتگو
صادق گودرزي با كسب دو مدال طلاي قهرماني آسيا و يك طلاي بازي هاي آسيايي، دو نقره و يك برنز مسابقات جهاني و يك مدال نقره المپيك 2012 لندن، به دنبال تكميل افتخارات خود با كسب مدال طلاي جهان و المپيك...

حامد جيرودي

صادق گودرزي با كسب دو مدال طلاي قهرماني آسيا و يك طلاي بازي هاي آسيايي، دو نقره و يك برنز مسابقات جهاني و يك مدال نقره المپيك 2012 لندن، به دنبال تكميل افتخارات خود با كسب مدال طلاي جهان و المپيك بود كه مصدوميتي سخت باعث شد تا او كشتي گرفتن را كنار بگذارد. اواخر آذر ماه سال 92 بود كه صادق گودرزی در هفته اول لیگ برتر کشتی آزاد ایران از ناحیه مهره گردن دچار آسیب دیدگی شد و پزشكان به او اعلام كردند كه اگر به كشتي گرفتن ادامه دهد، امکان دارد در آینده فلج شود و به همين خاطر او تصمیم گرفت برای همیشه از کشتی خداحافظی کند اما حالا اين كشتي گير 29 ساله ملايري، چند سالي است كه به دنياي مربيگري روي آورده و حالا هم  كشتي گيراني را تربيت كرده كه به نظر مي رسد آينده خوبي داشته باشند. خبر موفقيت شاگردان گودرزي در مسابقات قهرمانيز كشور بهانه اي شد تا به سراغ اين قهرمان سابق كشتي ايران برويم و از گذشته ها تا به امروز با وي صحبت كنيم. گودرزي در گفت و گويي كه با «گل» داشت، به اين موضوع اشاره كرد كه اگرچه از مصدوميت خود ناراحت بوده اما حتما حكمتي در آن نهفته بوده است.

 

شنيده ايم كه شاگردانت در مسابقات قهرماني كشور به موفقيت رسيده اند؟

بله همين طور است. خدا را شكر دو نفر از آن ها اول شدند، يكي دوم شد و يكي ديگر هم به مقام چهارم رسيد.

 

پس بين آن ها شاگردان با استعداد هم پيدا كرده اي؟

بله، همين هايي كه در مسابقات اخير موفق شدند كشتي گيران با استعدادي هستند كه البته بايد روي آن ها بيشتر كار شود.

 

به نظر مي رسد كه حسابي مشغول مربيگري شده اي؟

بله، من دو سه سال است كه مشغول به تمرين دادن شاگردانم هستم. اين بچه هايي هم كه مي بينيد از طرف باشگاهي كه آموزش و پرورش در منطقه يافت آباد تهران به من پيشنهاد داده شده بود، هستند و من حدود 10 ماهي است كه روزهاي زوج دو سه ساعت با آن ها در رده نونهالان و نوجوانان كار مي كنم.

 

صحبت حضورت در كادرفني تيم ملي هم شده بود، درست است؟

من هم خودم يك چيزهايي در سايت ها و رسانه ها خواندم اما پيشنهاد رسمي به من نشده است.

 

حضور محمد طلايي را در سمت سرمربيگري تيم ملي كشتي آزاد چطور ديده اي؟

محمد آقا كه يكي از بهترين مربيان ما بوده اند كه در رده نوجوانان و جوانان عالي كار كردند و حالا هم فكر مي كنم كه نتيجه گيري هاي خوب شان در رده بزرگسالان هم تداوم پيدا كند.

 

راستي اين رقيبت جردن باروس هم كه بالاخره در المپيك 2016 برابر انور گدیف روس شكست خورد و به مدال نرسيد!

بالاخره اين اتفاق ممكن است روزي براي هر ورزشكار بزرگي رخ بدهد و همه چيز دست به دست هم بدهد تا ببازد. اين قانون است كه يك روز برنده مي شودي و يك روز ديگر هم مي بازي و كسي از اين قائده مستثني نيست. ما هم قبلا كشتي گيراني در آزاد و فرنگي داشتيم كه قهرمان جهان و المپيك بودند اما بعدا شكست خوردند و اين كاملا طبيعي است.

 

ولي به قول هادي عامل، اين كشتي گير آمريكايي خيلي چغر و بد بدن بود و تا سال ها به كسي نمي باخت!

بله اما آن موقع كه جردن با ما كشتي مي گرفت يك كشتي گير 21، 22 ساله بود اما حالا سنش بالاتر رفته و توانش كم تر شده است اما در كل خيلي كشتي گير بزرگي است.

 

خودت هم با مصدوميتي كه برايت به وجود آمد، مسير زندگي ورزشي ات تغيير كرد.

مسير ورزشي ام تغيير كرد اما گاهي وقت ها اتفاق هايي كه مي افتد دست خودم انسان نيست و حكمتي دارد. من هم بعد از اين كه ديدم ديگر نمي توانم كشتي بگيرم، به دانشگاه رفتم واهداف ديگري را در زندگي ام دنبال كردم.

 

ولي آن موقع كه گفتند ديگر نمي تواني كشتي بگيري، خيلي ناراحت شده بودي!

به هر حال، شوك خيلي بزرگي بود و من در روياي كسب مدال طلا در المپيك بودم كه اين اتفاق افتاد و من به خاطر ضايعه نخاعي ديگر نتوانستم كشتي بگيرم.

 

اما تو مدال نقره المپيك را داري كه به نظر مي رسد هر ورزشكاري دوست دارد حداقل براي يك بار هم كه شده يكي از مدال هاي المپيك را بگيرد.

بله من هم خودم هميشه از اين بابت خدا را شكر مي كنم كه توانستم در المپيك به مدال دست پيدا كنم و در اين رقابت هاي بزرگ موفق بودم.

 

البته هنوز هم خيلي از بزرگان كشتي از تو تعريف مي كنند و معتقدند اگر آن اتفاق نمي افتاد، مدال هاي بيشتري مي توانستي بگيري.

همه لطف دارند اما ديگر شرايطي بود كه به وجود آمد و من هم راضي هستم به رضاي خدا.

 

در دانشگاه در چه رشته اي تحصيل مي كني؟

من ترم دوم رشته مديريت ورزشي هستم.

 

پس در آينده مي خواهي به يكي از مديران ورزش و كشتي ايران تبديل شوي؟

(مي خندد) مدير هم نشوم، معلم مي شوم!

 

تو در وزن 74 كيلو يكي از بهترين هاي ايران و جهان بودي و در المپيك 2016 ريو هم حسن يزداني در 74 كيلو به مدال طلا رسيد.

حسن يزداني در المپيك فوق العاده بود و خيلي خوب كشتي گرفت و حقش بود كه به مدال طلا برسد. حالا هم با تدابيري كه انديشيده شده، به يك وزن بالاتر آمده و من فكر مي كنم كه عمر قهرماني اش بيشتر خواهد شد. يزداني يك كشتي گير فوق العاده سالم، توانا، باهوش و با استعداد است كه خيلي بيشتر از اين مي تواند بدرخشد. البته ما در 74 كيلو كشتي گيران خب ديگري هم داريم كه مي توانند موفق باشند.

 

يزداني عضويت در هلال احمر و پوشيدن لباس آتش نشان ها مشاركت هاي اجتماعي خوبي هم دارد.

بله اين كارهاي خيلي خوبي است كه از طرف فدراسيون كشتي صورت مي گيرد و با حضور قهرماني مثل حسن يزداني نمود بيشتري دارد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.