b_Newsبا احترام به همه مهدي مهدوي‌كيا بهترين وارث 17 بود

پيوس: درخشان و عابديني گفتند بمان، اما گفتم در اوج بروم، بهتر است

b_News مقابل جايگاه 36 گفتم فرشاد تمام شد، اما مردم من را زنده كردند
تاریخ: 1396/04/21
زمان: 18: 22
نوع: خبر
سال از خداحافظي فرشادآقاي گل گذشت. 20 تير سال 76 در داربي چهل و سوم با دنياي توپ گرد خداحافظي كرد.

آرش جعفري / 20 سال از خداحافظي فرشادآقاي گل گذشت. 20 تير سال 76 در داربي چهل و سوم با دنياي توپ گرد خداحافظي كرد. تماشاگران استقلال هم براي او سنگ‌تمام گذاشتند. خودش مي‌گويد فكر كردم كه ديگر مُردم ولي اين شروع تازه‌اي در زندگي‌ام بود. فرشاد پيوس مي‌گويد، بعد از خداحافظي انگار يك فرشاد نوپا متولد شده و هرگز تاكنون احساس غريبي و بازنشستگي نكرده‌ام و هرچه است به خاطر مردم است.


20 سال گذشت؟ فكر مي‌كرديد اينقدر زود بگذرد؟
هيچ‌وقت يادم نمي‌رود. هر موقع به 20 تير نزديك مي‌شويم مردم خودشان زودتر من را مورد محبت و لطف خود قرار مي‌دهند. هيچ‌وقت اين روز را نمي‌توانم فراموش كنم. يكي از بهترين‌ روزهاي زندگي من بود.


استقلالي‌ها هم شما را به خوبي بدرقه كردند؟
دقيقا همين‌طور است. اتفاقا بايد بگويم ابتدا من به سمت جايگاه استقلالي‌ها رفتم و اولين گل را به آنها هديه دادم و آنها هم معرفت به خرج دادند و من را چند دقيقه تشويق كردند هرگز فكر نمي‌كردم كه اينطوري شود.


و سپس سمت جايگاه 36 رفتيد؟
آنجا بود كه همه‌چيز تمام شد. بچه‌هاي تيم استقلال من را تا جايگاه 36 بدرقه كردند، وقتي آنجا رسيدم، زانو زدم و زمين را بوس كردم و براي هميشه از دنياي فوتبال خداحافظي كردم. آنجا بود كه اشك‌هايم سرازير شد و پيش خودم گفتم: فرشاد مُرد! فرشاد تمام شد!‌ ولي بعد از خداحافظي همه‌چيز برعكس شد و هواداران و مردم برايم سنگ‌تمام گذاشتند و بايد بگويم فرشاد نوپا متولد شد و مردم نگذاشتند كه من از يادها بروم.


در فضاي مجازي ادموند بزيك و مهدي مهدوي‌كيا عكسي را منتشر كرده‌اند كه شما بين آنها هستيد و دارند شما را ماچ مي‌كنند؟
بله اتفاقا امروز ديدم و بعضي از بچه‌ها برايم اين عكس را فرستادند. يادش بخير اين دو بچه آنقدر با حيا و خجالتي بودند كه آمدند گفتند آقافرشاد ما مي‌خواهيم شما را بوس كنيم اما روي‌مان نمي‌شود! مي‌توانيم شما را بوس كنيم؟ كه من گفتم بله چرا كه نمي‌شود بياييد خجالت نكشيد. واقعا لحظه قشنگي بود. يكي از بهترين‌ عكس‌هاست. خيلي زود گذشت.


آن روز يك ضربه كاشته زديد كه غلامپور نگذاشت آن توپ گل شود؟
آن ضربه كاشته ضربه آخر بود. مي‌خواستم با گل كار را تمام كنم ولي غلامپور قشنگ آن ضربه را مهار كرد. البته خوب شد كه گل نشد چون مردم اين صحنه را در حافظه‌هايشان به ياد دارند. همه مي‌گويند چه ضربه‌اي زدي و غلامپور چقدر سخت گرفت. صحنه خيلي خوبي خلق شد.


داور آن بازي جمال شريف‌سوري بود آيا با او درخصوص وقايع جام ملت‌هاي ژاپن حرف زديد؟
چرا... اتفاقا در هتل همديگر را ديدم و به او گفتم من را اشتباهي اخراج كردي و او هم قبول كرد و گفت حق با تو است. او مي‌گفت كه بعدا فيلم بازي را ديده و متوجه شده كه من كاري نكردم و اذعان داشت كه من نبايد محروم مي‌شدم.


بهترين وارث شماره 17 بعد از شما چه كسي بوده است؟
شماره 17 را چند نفر بعد از من پوشيدند كه همه خوب بودند ولي با احترام به همه بايد بگويم كه مهدي مهدوي‌كيا چيز ديگري بود. واقعا توانست با پيراهن 17 بدرخشد و به حق شايسته او بود. او هم بااخلاق بود و هم بازيكن تكنيكي و سرعتي كه خوب گل مي‌زد و خوب پاس مي‌داد.


چه شد كه پيراهن را به او را ديد آيا توصيه شده بود يا اينكه خودتان دوست داشتيد؟
قبل از بازي با يكي از دوستانم صحبت كردم كه به چه كسي بدهم و پس از مشورت با هم به اين نتيجه رسيديم كه پيراهن 17 را به مهدي مهدوي‌كيا بدهيم. البته بايد اين را هم اضافه كنم هر كسي كه بعد از من پيراهن شماره 17 را مي‌خواست بپوشد ابتدا زنگ زد و رخصت گرفته و بعد پوشيد. بچه‌ها هنوز احترام مرا دارند و اين يك دنيا ارزش دارد.


آن موقع حميد درخشان مربي شما بود و استانكو هم كه كمي با او مشكل داشتيد جدا شده بود آيا درخشان به شما نگفت كه بمان و بازي كن؟
چرا... اتفاقا حميد به من گفت فرشاد بمان و بازي كن، البته امير عابديني هم همين را مي‌گفت ولي گفتم كه مي‌خواهم در اوج خداحافظي كنم و آنها هم در نهايت قبول كردند و 12 دقيقه فراموش نشدني را برايم رقم زدند.


طارمي هم كه برگشت و مسافر كيف شد؟
خدا را شكر... خيلي‌ها با او صحبت كردند به قولي حرف بزرگ‌ترها را گوش كرد و برگشت. متاسفانه يك سري به او مشاوره غلط مي‌دادند. متاسفانه او تيم خوبي را انتخاب نكرده بود. او بهترين كار را انجام داد و با ماندن در پرسپوليس جايگاه خودش را در تيم‌ملي محكم‌تر مي‌كند و شما مطمئن باشيد با بازي در جام‌جهاني مي‌تواند به تيم‌هاي بهتري ترانسفر شود.


خيلي‌ها مي‌گويند او به خاطر بدنسازي هر سال اين كار را مي‌كند؟
بعيد مي‌دانم اگر اينطور باشد خودش ضرر مي‌كند. در ثاني او الان بايد دو برابر بقيه تمرين كند تا به تيم برسد.


نظرتان در مورد داربي آلمان چيست؟
من با اين بازي موافق هستم چرا كه از حساسيت‌ها كم مي‌كند. به غير از اينكه يك شرايطي پيش آمده كه هواداران اين دو تيم در اروپا بتوانند از نزديك بازيكنان و ستاره‌هايشان را ببينند. از سوي ديگر بايد بگويم مربيان دو تيم نبايد از باخت در اين بازي بترسند. اين بازي بهترين محك قبل از شروع ليگ است.


اما دو تيم در بدنسازي هستند و به‌خاطر همين مساله مي‌گويند مشكل‌ساز مي‌شود؟
ليگ 10 روز بعد اين بازي شروع مي‌شود. الان هم تيم‌هاي ديگر دارند با هم بازي مي‌كنند. پس هيچ بهانه‌اي پذيرفته نيست.