b_Newsمی خواستم امسال از ووشو خداحافظی کنم اما می مانم

قلی پور: اگر طلا بگیرم اولین کسی می شوم که در پنج وزن پنج طلا گرفته

تاریخ: 1396/04/23
زمان: 22: 12
نوع: گفتگو
حمیدرضا قلی پور قهرمان ووشو جهان در حالی که دوران نقاهت خود را پشت سر گذاشت، برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان روسیه برنامه خاصی دارد.

نگار رشیدی

ووشوکاران ایران کمتر از سه ماه دیگر باید پای به میدان قهرمانی جهان بگذارند. میدانی که از برخی ها کمتر از قهرمانی انتظار نمی رود.

یکی از این افراد حمیدرضا قلی پور است که چهار طلا و یک نقره این رقابت ها را در کارنامه دارد و می خواهد با طلایی شدنش با یک تیر دو نشان بزند. هرچند او هنوز به خاطر آسیب دیدگی که داشت هنوز در انتخابی شرکت نکرده است.

 

اردوی تیم ملی در حالی برگزار شد که انتخابی شما به تعویق افتاد. شرایط تان چطور است؟

من از روز اول در اردو هستم و کنار بچه ها تمرین می کنم. چهارم یا پنجم مرداد هم برایم انتخابی گذاشته اند که برای من آخرین فرصتی است که به تیم راه پیدا کنم. طبیعی است که در شروع شرایط خوبی نداشتم. اما کادر فنی برنامه های شخصی تری برایم چیدند و سبک تر از بقیه تمرین می کردم. هفته اول کار سخت بود اما از هفته دوم دیگر سریع تر شدم.

 

به نظر شما بهتر نبود با سابقه تان در قهرمانی جهان بدون انتخابی فیکس می شدید؟

خودم در این سال ها از برگزاری انتخابی راضی هستم. این نیست که چون مدال قهرمانی جهان دارم نباید انتخابی بدهم. همین انتخابی ها باعث می شود انگیزه داشته باشیم و حتی زمانی که در اختیار خودمان هستیم وقت بیشتری برای تمرین بگذاریم. این شرایط استعدادهای جدیدی معرفی می کند که به نظر من کار خوبی است. نفر اول قهرمانی کشور و انتخابی حق دارد که به مسابقه اعزام شود.

 

اما حتما خبر دارید در رشته های دیگر گاها بر اساس سابقه انتخابی برگزار نمی شود.

من اصلا با این موضوع موافق نیستم. من مدال زیاد دارم و به نفعم است که انتخابی ندهم اما اگر می خواهیم نتیجه گرا باشیم این راه درست نیست. از وقتی آقای علی نژاد آمد کمیته فنی  این قانون را گذاشت که همه باید انتخابی بدهند و هیچ کس هم از این قانون خارج نشد. نه نفر برای شان مهم است نه نفوذ افراد. در این موضوع شخص مهم نیست و من و محسن سیفی با کسی که تازه یک سال است آمده به یک چشم دیده می شویم.

 

قهرمانی جهان این دوره باید اهمیت زیادی برای تان داشته باشد.

بله در بزرگسالان من چهار طلا و یک نقره دارم و امسال می خواهم پنجمین طلا و ششمین مدالم را به دست بیاورم. البته من برای اولین بار است که می خواهم در این وزن مسابقه بدهم و اگر موفق شوم روی سکوی نخست بایستم اولین ووشوکاری می شوم که توانسته در پنج وزن پنج طلا بگیرد. این اتفاق از نظر خودم فکر می کنم خاص باشد.

 

انگار علاقه دارید برای خودتان چالش بگذارید.  

راستش من پشت پایم کشیدگی شدید دارم و فیزیوتراپم می گفت حمید انگار دوست دارد با همه چیز دست و پنجه نرم کند. من در حالی که باید استراحت کامل داشته باشم اما تمرین می کنم. چون همیشه هدفم برایم مهم بوده و مشکلات زندگی شخصی ام هم باعث نشده از هدفم دست بکشم. از طرف دیگر خوبی فدراسیون ما این است که مشکلات سیستم اداری و مالی را حس نمی کنیم و تا روز آخر فقط تمرین می کنیم. اما می بینیم در فدراسیون های دیگر ورزشکاران زیر بار فشار روحی هستند.

 

با کارنامه مدالی تان به فکر ثبت رکورد نیستید؟ البته اگر آن نقره هم طلا می شد خودش یک رکورد بود.

پرافتخارترین ووشوکار جهان مسلم سالیکوف است که پنج طلا و یک نقره دارد. البته قرار بود امسال در قهرمانی جهان شرکت نکند و می خواست خداحافظی کند. اگر امسال نیاید و من طلا بگیرم از نظر مدال در قهرمانی جهان با او برابر می شوم اما تعداد کل مدال های من در تورنمنت های بزرگ دیگر از او بیشتر است. جالب است که آن نقره را هم به خود سالیکوف در کانادا باختم. آن هم به خاطر اتفاقات خاص و اینکه داوری تحت تاثیر نام او بود. چون در تورنمنت های دیگر او را برده بودم. من همیشه در ذهنم این بود که امسال سال آخری است که مسابقه می دهم اما حالا می بینیم هنوز در ووشو کار دارم (خنده).

 

نبود مسابقه تدارکاتی موضوعی است که ووشو این روزها با آن روبه رو است.

بله، ما در طول سال تورنمنت بزرگ کم داریم و به همین خاطر کم مسابقه می دهیم. اما فدراسیون در این خصوص کارهایی می کند. مثلا دو سال پیش تیم چین را دعوت کرد یا هر دو سال جام پارس را برگزار می کند. مسلما اگر در سال در هفت،هشت تورنمنت شرکت کنیم در نتایج مان تاثیر زیادی خواهد داشت.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.