b_Newsهر تصیمی که شورای فنی و کادرفنی بگیرد تابع هستم

حسن رحیمی: نمی خواهیم بگویند به من و کمیل ارفاق شده است!

b_News احترام منصور برزگر و ابراهیم جوادی بر من و همه واجب است
تاریخ: 1396/04/23
زمان: 09: 39
نوع: گفتگو
حسن رحیمی ابراز امیدواری کرد که بتواند در انتخابی کشتی بگیرد تا با کسب سهمیه تیم ملی، در مسابقات جهانی 2017 فرانسه حضور پیدا کند.

حامد جیرودی/ این روزها درباره حسن رحیمی اخبار مختلفی شنیده می شود. این کشتی گیر وزن 57 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد به علت مصدومیت نتوانست در مسابقات انتخابی تیم ملی به میدان برود و قرار شده در مرداد ماه مسابقه انتخابی او برگزار شد.با این حال، در تازه ترین رده بندی اتحادیه جهانی کشتی، رحیمی تنها کشتی گیر ایرانی است که در صدر کشتی گیران وزن خود در 57 کیلوگرم قرار دارد. ضمن این که رحیمی و بهنام احسان پور تنها کشتی‌گیران ایران در سیدبندی مسابقات جهانی هستند و در سید سوم قرار گرفته اند و با نفرات مدعی حاضر در سیدبندی تا پیش از مرحله نیمه نهایی رو به رو نخواهند شد.
این شرایط باعث شد تا به سراغ این آزادکار تهرانی برویم و با او صحبت کنیم. رحیمی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که بتواند در انتخابی کشتی بگیرد تا با کسب سهمیه تیم ملی، در مسابقات جهانی 2017 فرانسه حضور پیدا کند.

 

مثل این که قرار شده دوباره برایت انتخابی بگذارند؟
هر تصمیمی که کادر فنی تیم ملی، شورای فنی و رییس فدراسیون کشتی بگیرد، تابع هستم. تاکنون هر کجا خواستند کشتی گرفتم و تنها کشتی‌گیری بودم که هیچ گاه اعتراض نکردم. گفتند انتخابی بگیر، گفتم چشم. وقتی هم گفتند کشتی‌ نگیر، باز هم قبول کردم.

 

اما گویا حرف هایی از تو راجع به منصور برزگر و ابراهیم جوادی، دو عضو شورای فنی کشتی منتشر شده بود!
بله متاسفانه سوء تفاهم‌ها برای این پیشکسوتان عزیز به وجود آمده است. برزگر و جوادی احترام‌شان بر من و همه ورزشکاران واجب است. من هیچ وقت حرف نامناسبی را آن طور که مطرح شد، بیان نکردم و آن را تکذیب می‌کنم. اگر جوادی و بزرگر که دو اسطوره کشتی ایران هستند به من سیلی هم بزنند من سرم را بالا نمی‌کنم!

 

الان وضعیت آسیب دیدگی ات به چه صورت است؟
من وضعیت ام تقریبا خوب بود اما 15، 10 روز پیش زانویم ضرب خورد و مینیسک پایم آسیب دیده است و قانونا باید عمل شود اما در عین حال می توان با آن هم مدارا کرد و اگر فیزیوتراپی کنم و تمرینات سنگین انجام ندهم، بهتر می شود تا بعد از آن بتوانم به میدان بروم و به مسابقات جهانی برسم.

 

فکر می کنی وضعیت پایت بهتر شود؟
بله. الان خیلی دارم روی پایم کار می کنم و امیدوارم با این کارهای درمانی بهبودی پیدا کنم و با تمرینات بعدی هم خودم را برسانم.

 

به نظرت به مسابقات جهانی می رسی؟
من تمام تلاشم را می کنم که به مسابقات امسال برسم. فکر می کنم تیم ملی هم به حضور من نیاز دارد تا از لحاظ روحی و روانی هم بتوانم کمک کنم. من هم سعی می کنم که برسم، هر چند که این درد و فشار همیشه با ما بوده است.

 

شاید خیلی ها فقط مدال آوری کشتی گیران را می بینند و به این مصدومیت ها و تمرینات پرفشار توجهی ندارند!
درست می گویید. واقعا همین طوری است. خدا شاهد است که همیشه با این آسیب دیدگی ها در بدترین شرایط تمرین کرده ایم و مسابقه داده ایم. نه روحیه ای بوده و نه توجهی از سوی رئیس و روسا. هیچ امکاناتی هم نداشته ایم اما بچه ها غیرت می کنند و برای موفقیت تیم ملی و بالارفتن پرچم ایران تلاش می کنند. همین حسن یزدانی جفت زانوهایش داغون است اما باغیرت است و دوست دارد با قهرمانی دل مردم را شاد کند. شاید یک مدال طلا هم بگیرند اما مگر چقدر قرار است که به او بدهند. با این فشار زندگی، اگر مدال هایش به 10 تا برسد، تازه می تواند یک زندگی معمولی داشته باشد. پس می بینید که ورزشی مثل کشتی که حرفه ای نیست، چیزی داخلش ندارد و اگر کشتی گیران در سطح ملی کار می کنند، فقط به خاطر غرور ملی و بالا رفتن پرچم ایران است.

 

با این حال، نام تو به عنوان تنها کشتی گیر حال حاضر ایران در صدر رده بندی اتحادیه جهانی است.
خب این رده بندی به خاطر بردهای من در مسابقات مختلف بعد از المپیک است. من بعد از ریو در لیگ جهانی و در جام جهانی کشتی گرفتم و مسابقاتم را هم بردم. ضمن این که بعضی از کشتی گیران در وزن من هم بعد از المپیک به 61 کیلو رفتند و تعدای هم در 57 کیلو باخته اند. برای همین من همچنان در رده اول هستم.

 

در این رده بندی حسن یزدانی در 86 کیوگرم دوم و کمیل قاسمی در 125 کیلوگرم سوم است.
همان طور که گفتم برد و باخت ها در این رده بندی تاثیرگذار است. هم حسن و هم کمیل در این چند وقت باخت داشتند و برای همین حریفان شان پیشرفت کردند و در رده بالاتر قرار گرفتند.

 

در سیدبندی مسابقات جهانی هم تو و احسان پور قرار گرفته اید.
بله. در این سیدبندی هم این برد و باخت ها تاثیرگذار است و برای همین نام من در این سیدبندی قرار گرفته است.

 

امکان دارد بدون شرکت در انتخابی در مسابقات جهانی شرکت کنی؟
نمی دانم اما من جزو کسانی هستم که هیچ گاه به دنبال این نبودم حق کشتی‌گیر دیگری را ضایع کنم. من در حالی در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ لاس‌وگاس شرکت کردم که دو سال متوالی مدال طلا و برنز جهان گرفته بودم اما وقتی به من گفتند در انتخابی کشتی بگیر، بدون هیچ اعتراضی این کار را انجام دادم. وقتی می‌بینند حسن رحیمی ۱۰ پوئن از حریفان داخلی خود و رقیب اصلی فاصله دارد، باید واقع‌نگر باشند. اگر فکر می‌کنند که نفر اول انتخابی می‌تواند در مسابقات جهانی مدال بگیرد، مطمئنا این کار را خواهند کرد و او را اعزام می‌کنند اما وقتی قهرمان انتخابی به زور در آسیا مدال برنز می‌گیرد، باید تصمیمی درست گرفت.

 

تو در این دوره از مسابقات انتخابی شرکت نکردی اما تعدادی از کشتی گیران مطرح مثل مسعود اسماعیل پور، مصطفی حسین خانی و کمیل قاسمی، به حریفان داخلی شان باختند!
کشتی گرفتن در ایران و انتخاب شدن برای تیم ملی بسیار سخت است. البته از زمان حضور رسول خادم شرایط بهتر شده و مسابقات انتخابی قانونمندتر شده است. خود من هم همیشه در انتخابی ها شرکت داشته ام اما باید قبول کنیم که کم کم نسل عوض می شود. اسماعیل پور و کمیل و من که تا آخر نمی توانیم کشتی بگیریم. بالاخره یک جوان هم می آید، ما را شکست می دهد. البته کمیل از ناحیه گردن آسیب دیده بود و تا جایی که می دانم اصلا قرار نبود در انتخابی کشتی بگیرد اما چون یک سری نیایند بگویند به کمیل و حسن رحیمی که در المپیک مدال گرفته اند، ارفاق شده، ما هم در انتخابی شرکت می کنیم. من روی پایم نمی توانستم بایستم و کمیل هم گردن اش را نمی توانست بالا بیارود. البته این اصلا از ارزش های یدا... محبی کم نمی کند. یک کشتی گیر جوان و آینده دار که هم پسر خوبی است و هم یک کرمانشاهی بامعرفت.

 

با این شرایط می توان به موفقیت در مسابقات جهانی امیدوار بود؟
بالاخره ما پوست اندازی کرده ایم. بعد از المپیک، معمولا قدیمی ها و مدال دارها می روند و یا یک سال اصلا کشتی نمی گیرند. چون فشار زیادی به همه برای حضور در المپیک وارد می شود اما خود من بعد از المپیک در دو تورنمنت سنگین روی تشک رفتم. اول به خاطر شرایط مالی در لیگ جهانی و بعد به خاطر عرق ملی در جام جهانی. واقعا اگر من و کمیل در جام جهانی کشتی نمی گرفتیم، معلوم نبود که تیم ملی اول شود و کسی را هم که نمی شود مجبور به مسابقه دادن کرد اما ما به عشق ایران آمدیم.

 

پاداش تان را هم که ندادند و کمیل هم به رئیس جمهور گلایه کرد.
بالاخره این هم از شانس ماست! متاسفانه به ورزش اول ایران توجهی نمی شود. ما که قدیمی شده ایم اما باید به این جوان ها توجه شود و باید انگیزه کار داشته باشند و فکر می کنم که این انتظار به جا و حقی باشد.