b_Newsبررسی تمام داربی‌های دوستانه و غیر رسمی سرخابی‌ها

استقلال بدون شکست

تاریخ: 1396/04/25
زمان: 13: 19
نوع: خبر
سر انجام برگزاری داربی دوستانه در آلمان و شهر بیله فیلد قطعی شد.

مهدی اسماعیل پور /  سر انجام برگزاری داربی دوستانه در آلمان  و شهر بیله فیلد قطعی شد تا برای نخستین بار داربی سرخابی‌ها در خارج از مرز‌هاي جغرافیایی ایران و در قلب قاره سبز برگزار شود. این رویارویی هفتمین داربی غیر رسمی استقلال و پرسپولیس است. سرخابی‌ها پیش از این شش بار در قالب بازی‌هاي دوستانه و تورنمنت‌هاي غیررسمی به مصاف هم رفتند که جام اتحاد و جام ولایت بود. حاصل این شش بازی غیر رسمی سه برد برای استقلال و سه تساوی بود. یک بازی دوستانه هم نیمه‌کاره ماند و جنجالی شد. باید دید در داربی هشتاد و پنجم و هفتمین داربی دوستانه اگر دوباره به تعویق نیفتد و لغو نشود چه نتیجه رقم مي‌خورد و آبی‌ها رکورد شکست نا‌پذیری خودشان را حفظ مي‌کنند یا نه؟!


اولین داربی دوستانه بدون برنده
اولین داربی دوستانه سرخابی‌ها، داربی شماره یک است. این بازی در 16 فروردین سال 1347 در تهران برگزار شد. اولین جدال قرمز و آبی‌ها برنده ای نداشت و با تساوی بدون گل به پایان رسید. البته آن زمان این بازی مثل امروز حساس نبود و بازیکنان و هواداران به این شکل کل کل حیثیتی نداشتند و انجام چنین بازی هایی آسان تر به نظر مي‌رسید.


پیروزی آبی‌ها در دومین داربی دوستانه
دومیبن داربی دوستانه سرخابی‌ها حدود دو سال و شش ماه  بعد برگزار شد. این پنجمین رویارویی استقلال و پرسپولیس بود. در سه بازی قبلی که در قالب سوپر جام تهران و لیگ تهران  برگزار شده بود استقلالی‌ها یک تساوی یک – یک، برد سه بر یک و برد يك بر صفر را تجربه کرده بودند. البته در داربی آخر استقلال تا دقیقه 82 یک بر صفر جلو بود که پذیرفته نشدن گل تساوی پرسپولیس باعث شد تا عزیز اصلی به صورت داور سیلی بزند و این تیم به نشانه اعتراض زمین بازی را ترک کرد تا بازی سه بر صفر به سود آبی پوشان اعلام شود. اما از این بازی به بعد  قرار شد داوران خارجی داربی را سوت بزنند. دومین داربی دوستانه حدود هشت ماه بعد این داربی جنجالی انجام شد. در تاریخ سه مهر 1349 برگزار شد. آبی‌ها این بازی را سه بر دو بردند. ابتدا علی پروین(دقیقه 7) و حسین کلانی (‌دقیقه 23) پرسپولیس را پیش انداختند اما با گل‌های جواد قراب( دقیقه 73)، کارو حق وردیان (دقیقه 87) و عباس مژدهی ( دقیقه 88) استقلال ورق بازی را برگرداند. نکته این بازی دوستانه  تعویض مژدهی و بازگشت دوباره او به زمین بر خلاف قوانین به عنوان تعویض سوم بود تا گل سوم و برتری  آبی پوشان را به ثمر برساند.


پیروزی استقلال قبل از داربی معروف 6‌تایی‌ها
 چهارمین داربی دوستانه ، یازدهمین رویارویی سرخابی‌ها بود که در 25 خرداد 1352 برگزار شد. در این بازی که قرمز و آبی‌ها  در قالب تورنمنت غیر رسمی اتحاد به مصاف هم رفتند، استقلال با تک گل رضا عادلخانی برنده از میدان بیرون رفت. اما جالب این که کمتر از سه ماه بعد در قالب مسابقات جام تخت جمشید، پرسپولیس توانست داربی معروف شش تایی‌ها را رقم بزند‌. بازی معروفی که هواداران پرسپولیس هنوز از آن به عنوان کری خوانی علیه استقلالی‌ها استفاده مي‌کنند.


سومین برد آبی پوشان در چهارمین بازی دوستانه
چهارمین داربی دوستانه 25 آبان 1358 و بیست و دومین رویارویی سرخابی‌ها بود. استقلال با تک‌گل غلامرضا فتح آبادی تا دقیقه 75 جلو بود که با هجوم تماشاگران پرسپولیس به داخل زمین نیمه کاره ماند اما نتیجه این بازی همان یک بر صفر به سود آبی‌ها ثبت شد.


تنها داربی دوستانه تابستانی
داربی بیست و سوم هم یک دیدار دوستانه بود که 13تیر 1359 برگزار شد. این پنجمین داربی دوستانه استقلال و پرسپولیس بود. این بازی که تنها داربی دوستانه دو تیم در فصل تابستان بود با تساوی بدون گل به پایان رسید و برنده‌ای نداشت. بعد از این بازی به دلیل بالا گرفتن حساسیت‌ها بین قرمز و آبی تا سال‌ها خبری از داربی دوستانه و غیررسمی سرخابی نبود.


تساوی در آخرین بازی غیر رسمی
ششمین و آخرین داربی دوستانه و غیر رسمی آبی و قرمز 16 آبان 1390 در قالب تورنمنت جام ولایت انجام شد که با تساوی دو – دو به پایان رسید. این داربی شماره هفتاد و دوم بود. هادی نوروزی ( دقیقه 7 – پنالتی و دقیقه 46) برای پرسپولیس و آرش برهانی( دقیقه 23) و حنیف عمران‌زاده ( دقیقه 70) براي استقلال گلزني كردند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.