b_Newsتا وقتی به درد انتخابات می خوردم عزیز بودم

سعید محمدپور: تصمیم گیرنده فدراسیون کسی است که در عمرش فقط خودکار بلند کرده !/ برای سفر بیزنس کلاس پول داشتند اما بچه ها را گرسنه نگه می داشتند

b_News اولویت مرادی کرسی خودش بود نه ورزشکار
تاریخ: 1396/04/27
زمان: 09: 18
نوع: گفتگو
سعید محمدپور وزنه بردار ایران که مدتی بود از دلسردی اش می گفت، حالا بیش از هر زمانی از وضعیت وزنه برداری ناراحت است.

نگار رشیدی

اردوی تیم ملی وزنه برداری در حالی در ورزقان در حال برگزاری است که در بین 14 اردونشین نام یک وزنه بردار وجود ندارد.کسی که در اوج جوانی مدال آور المپیک شد اما بعد از مصدومیت شدید دیگر راه به سکوی رقابت پیدا نکرد.

سعید محمدپور وقتی برای جهانی آمریکا آرنجش آسیب دید خیلی زود دست به کار شد و با وجود بی توجهی فدراسیون خودش برای عمل جراحی اقدام کرد. او درست در مسابقه انتخابی مصدوم شد که زانوی بهداد سلیمی آسیب دید.

محمدپور که پیش از این هم دلسردی اش را به «گل» گفته بود، حالا بیش از هر زمانی از شرایط ناراحت است.

 

کماکان خبری از شما در وزنه برداری نیست. چرا به اردو دعوت نشدید؟

خبرهای خوبی نیست. من قبل از عید در اردو کتفم آسیب دید. اما فدراسیون هیچ توجهی به من نمی کند. حتی وقتی تماس می گیرم هم اهمیتی نمی دهند. برای یک فاکتور 500،400 هزار تومانی تماس می گیرم آنقدر داستان می سازند که آدم پشیمان می شود.یا وقتی برای MRI رفتم گفتند برای هزینه اش باید نامه بیاوری و این داستان ها. وقتی فدراسیون هزینه MRI را نمی دهد طبیعتا پول PRP را هم نمی دهد. اما نمی دانم چطور می شود که آنها برای مسافرت رفتن دسته جمعی و رای جمع کردن پول داشتند اما در اردو بچه ها را گرسنه نگه می داشتند. این هزینه ها از جیب فدراسیون است دیگر.دقیقا در اوج بی پولی فدراسیون سفر می رفتند. آقایان در بخش معمولی هم نمی توانند بنشینند و بیزنس کلاس سفر می کردند.بچه ها که به مسابقه می رفتند در اکونومی می نشستند و خودشان بیزنس کلاس.نمی دانم وعده های قبل از انتخابات مرادی چه شد.

 

پیش از عید انتقادات به شرایط اردو زیاد بود.

بله شاید باورتان نشود اما خورشت که می دادند برای پیدا کردن گوشت باید قلاب می انداختی. گفتن این حرف ها اصلا درست نیست اما آدم را آنقدر دلسرد می کنند که مجبور می شویم حرف بزنیم. وقتی فدراسیون هیچ توجهی به شما ندارد با چه انگیزه ای می شود کار کرد. همیشه اولویت فدراسیون ها ورزشکار است اما در وزنه برداری اولویت رییس خودش و کرسی هایی که می خواهد بگیرد است.

 

از اینکه به اردو دعوت نشدید ناراحت نیستید؟ چون مصدومیت تان در اردو به وجود آمد.

من به خاطر آسیب دیدگی دعوت نشدم اما کسانی در اردو هستند که اندازه من نمی توانند تمرین کنند. با این حال مشکل من از دعوت نشدنم نیست چون با مصدومیت من کسانی هستند که شرایطی بهتر از من دارند. من وقتی آماده شدم با وزنه هایی که بلند می کنم حرفم را می زنم. ناراحتی ام از این است که وقتی وزنه می زنی دور سرت می گردند اما وقتی مصدوم می شوی هیچ کس جوابگو نیست.

 

به نظر می رسد دلخوری های تان خیلی زیاد است.

خب من در این سال ها این همه جان کندم و زحمت کشیدم اما الان باید به کسانی رو بیندازم یا افرادی تصمیم گیرنده هستند که هیچ سررشته ای از ورزش و وزنه برداری ندارند. به نظر من وضعیت مدیریت فدراسیون خیلی خراب است. چیزهایی که روز اول می گفتند با این روزها زمین تا آسمان فرق می کند. دکتر باقری پزشک عمومی است و سنگین ترین چیزی که بلند کرده خودکار بیک است آن وقت در شورای فنی جزو تصمیم گیرندگان است و کلاس مربیگری می گذارد. اگر قرار است من زیر نظر کسی مربی شوم که یک بار هم وزنه بلند نکرده چهار روز دیگر خودم چطور می خواهم ورزشکار بسازم؟ دکتر باقری چرا تا دیروز نبود؟ چرا افرادی مثل پورکیان و مقامی که به مرادی نزدیک بودند الان نیستند؟ چون آنها انتقاد می کردند و آقای مرادی تا انتقاد می شوند به او برمی خورد. واقعا دیگر از ورزشی که اینقدر چاپلوسی در آن است و با چاپلوسی پست می گیرند زده شده ام. امیدوارم کسی پیدا شود که این شرایط را درست کند.

 

این مشکلات باید از کجا حل شود؟

باید از سمت وزارت ورزش برخورد شود. من مصاحبه کنم برای شان فرقی ندارد. وزارت باید فشار بیاورد و روی عملکرد فدراسیون نظارت داشته باشد. نمی شود که من هر اشتباهی خواستم انجام دهم و هیچ کس هم دخالت نکند. وزارت ورزش مسوول مستقیم است.

 

البته بحث بودجه هم در این میان مطرح است.

با حساب و کتابی که خودم داشتم فدراسیون پنج میلیارد از بودجه هشت و نیم میلیاردی اش را گرفته. پنج ماه قبل از عید هم بودجه تمام شده. در این هفت،هشت ماه چه شده که تمام بودجه از بین رفت. آن وقت کسی مثل من که دنبال حق و حقوق و جایگاهش است کسی به حرفش گوش نمی دهد. می خواهم داورزنی را ببینم می گویند کارت را به ما بگو. آقای محترم اگر من با شما کار داشتم که سراغ داورزنی نمی رفتم. بعد می گویند چرا فلانی بی غیرت شده و خاکش را رها کرده و برای جایی دیگر ورزش می کند. تمام جوانان ما به خاک کشورشان غیرت و تعصب دارند اما آنقدر دلسردی، بی مهری و کم لطفی می بینند که مجبور می شوند بروند.

 

به شما هم پیشنهاد شده به کشوری دیگر بروید؟

مگر می شود مدال جهان و المپیک داشته باشی و پیشنهاد نشنوی. مخصوصا کشورهای اطراف که از ورزشکارهای دیگر استفاده می کنند. اما من ترجیح می دهم ورزش را رها کنم و دنبال کار دیگری باشم تا اینکه به کشور دیگری بروم.

 

درباره استعفای سجاد انوشیروانی حق را به او می دهید؟

من زیاد کاری با بچه ها ندارم. هرکسی مسوول کار خودش است. اتفاقا سجاد را دیشب (یکشنبه شب) در خیابان دیدم و سلام و احوالپرسی کردیم. اما مصاحبه اش را دیدم. کاری به مشکل ندارم اما به نظرم سجاد همان موقع باید اعتراض می کرد. سجاد حداقل امکانات را می خواست، مثل غذا و مکمل خوب. اینکه این همه مدال در المپیک و جهان داشته باشی و با این امکانات کم بخواهی کار کنی خیلی بد است. یک بار در این اردوها نشد لباس متحد به بچه ها بدهند. اردبیل با اینکه از نظر مالی ضعیف است اما هر بار تیم می دهد لباس هماهنگ به بچه ها می دهد. در هفته یک بار جوجه می دادند، غذا خورشت بادمجان و کرفس بود که من در خانه مان نمی خورم.

 

اسم شما حتی برای آینده هم مطرح نمی شود.

خدا را شکر آرنجم خوب شده اما کتفم مصدوم است. سعید محمدپور وقتی مطرح شد که روزهای انتخابات بود و به درد می خورد. مرادی یک روز در میان تماس می گرفت و حالم را می پرسید. بعد که کارش تمام شد همه چیز یادش رفت. قبل انتخابات جوری صحبت می کرد که باور کرده بودیم با امدن مرادی در بهترین شرایط تمرین می کنیم. حتی در جام فجر مرادی با لحن خاصی گفت من علی مرادی ام ها. نمی دانم این صندلی چه چیزی دارد که از این رو به آن رو می شوند. خیلی از قدیمی ها به من گفتند از مرادی حمایت نکنند اما من ساده و کم تجربه بودم و قبول نکردم. این ها دارند به وزنه برداری خیانت می کنند. برخلاف بهداد که از روز اول فدراسیون همه کار برایش کرد من خودم دنبال کارهایم رفتم. وقتی هم خواستم برگردم به سجاد گفته بود نمی شود. در حالی که روز اول برای اینکه خودی نشان دهد گفت سجاد تا وقتی که خوب شود همین جا تمرین می کند اما این حرف فقط برای همان لحظه بود. بعدش حتی یک زنگ نزدند بپرسند حالت چطور است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.