b_Newsمي‌خواهم ذهنيت منفي به افغان‌ها را مثبت كنم

فيصل:هموطنانم بازي من را مي‌خواهند ببينند نه نشستنم روي نيمكت

b_News از فوتبال ايران به راحتي مي‌توانم به اروپا ترانسفر شوم
تاریخ: 1395/11/12
زمان: 10: 58
نوع: گفتگو
آمدن اولين فوتباليست افغانی و ثبت قرارداد او با تيم پيكان حسابي خبرساز شد و زمينه‌ساز نگاه‌هاي مثبت و منفي زيادي به اين اتفاق شد.

سيدياسر رضوي – احسان سرشت / آمدن اولين فوتباليست افغانی و ثبت قرارداد او با تيم پيكان حسابي خبرساز شد و زمينه‌ساز نگاه‌هاي مثبت و منفي زيادي به اين اتفاق شد. فيصل شايسته كه مجيد جلالي او را بازيكن با كيفيتي قلمداد كرده از اهدافي مي‌گويد كه باعث شده فوتبال ايران را به عنوان سكوي پرتابي براي رفتن به اروپا انتخاب كند. شايسته كه فوتباليست‌هاي ايران و به خصوص خوب‌هاي ترانسفر شده ايران به اروپا را به خوبي مي‌شناسد از سردار آزمون مي‌گويد كه به نظر او بهترين لژيونر ايران به شمار مي‌آيد.


فیصل، با یک معرفی كوتاه از خودت مصاحبه خودمان را شروع کنیم...
من بعد از تولدم در کابل تا 5 سالگی در این شهر بودم و بعد از آن به هلند رفتم و تا الان که حدود 20 سال است در این کشور زندگی می‌کنم. فوتبالم را در این کشور شروع کردم و در چند تیم آکادمیک و حرفه‌اي بازی کردم. بعد از آن به لیگ بلغارستان و تایلند رفتم و بعد از آن هم که در لیگ مالزی مشغول به بازی شدم و حالا هم به لیگ ایران آمده‌ام.


 چه شد که فوتبال ایران را انتخابی کردی؟
از وقتی که فوتبالم از اروپا  به آسیا و لیگ‌های تایلند و مالزی منتهی شد به دنبال این بودم که در لیگی معتبر بازی کنم چون می‌دانید لیگ‌های تایلند و مالزی جزو تاپ‌های آسیا نیست. یکی از آرزوهای من این بود که با آمدن در آسیا در لیگی قوی بازی کنم و به همین خاطر فرصت شد تا به ایران بیایم چون به نظر من لیگ ایران از بهترین‌های این قاره است.


گفتی که در تیم‌های حرفه‌اي هلند و بلغارستان در اروپا بازی کردی. پس چرا فوتبالت به تایلند و مالزی کشیده شد و در همان اروپا کارت را ادامه ندادی؟
اینکه فوتبالم را در اروپا ادامه ندادم به خاطر مشکلاتی بود که برای بودن در تیم ملی افغانستان داشتم و این مساله کار من را سخت کرده بود و بعد از آمدن به آسیا کار برایم راحت شد. ابتدا که در اروپا سیستم مدیریتی تیم ملی کشورمان زیاد خوب نبود اما با رفتنم به آسیا این مدیریت بهتر شد و کمک کرد بتوانم راحت تر به تیم ملی کشورم کمک کنم. با بازیکنان خوبی که از اروپا، آمریکا و استرالیا آمدند این شرایط بهتر بود و من هم می‌خواستم در تیم ملی حضور داشته باشم.


ایران را انتخاب کردی... برای این انتخاب چقدر شناخت داشتی و آیا این آمدن تو به اهدافی که در سر داری کمک خواهد کرد؟
دقیقا انتخابم همان طور که گفتم بازی در لیگی در آسیا بود که «لول» بالا باشد و ایران از همه لحاظ این فاکتورها را داشت. با این حال من فوتبال ایران را دورادور دنبال کردم و تقریبا خارجی‌های لیگ شما و کیفیت فوتبال آنها را می‌شناسم. در این بین فوتبالیست‌های ایران که ترانسفر شده اند به خارج از ایران را به خوبی می‌شناسم. اشکان دژآگه، علیرضا جهانبخش، سردار آزمون و رضا قوچان نژاد بازیکنان جدید شما هستند که می‌شناسم و از قدیمی‌ها هم علی دایی، علی کریمی، مهدوی کیا و جواد نکونام را هم به خوبی می‌شناسم. فوتبال ایران برخلاف فوتبال اروپا که کارش مبتنی بر تکنیک و تاکتیک است بیشتر قدرتی و فیزیکی همراه با تاکتیک است و باید خودم را برای چنین شرایطی آماده کنم. بازی در آسیا به من کمک می‌کند خیلی زود با شرایط فوتبال ایران هماهنگ شوم و بتوانم خیلی زود خودم را به شرایط ایده‌آل برسانم. همان‌طور که می‌بینید فوتبالیست‌های خوب شما در اروپا مثل سردار آزمون،  علیرضا جهانبخش و رضا قوچان نژاد در فوتبال تاکتیکی اروپا چه نمایش فوق‌العاده‌اي دارند.


 درست است تو اولین بازیکن افغانی لیگ ایران هستی که قرارداد امضا کردی اما پیش از تو بازیکن دیگری به نام بلال آرزو به ایران آمد و به ملوان رفت که برخی رفتارها با او باعث شد قید حضور در لیگ ما را بزند. اویس عزیزی هم که آمد یکسری زاویه گیری‌ها وجود داشت و حالا در مورد تو هم شاید اینچنین باشد. برای این شرایط آمادگی داری؟
من هیچ وقت به این مسایل اعتقادی نداشته و ندارم. لیگ ایران یک لیگ بسیار خوب است و اگر موفق نشوم این من هستم که موفق نشدم و ربطی به فوتبال افغانستان و افغانی بودن من ندارد. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است بیفتد، یک روز در یک تیم موفق هستی اما با رفتن به تیم دیگری در هرجای دنیا که باشد این موفقیت وجود ندارد و شرایط بدی از این نظر خواهی داشت. اتفاقی که در فوتبال ایران هم افتاد و خیلی خارجی‌ها که خوب هم بودند به فوتبال شما آمدند موفق نشدند و بعضی‌ها هم حسابی خوب کار کردند و هنوز هم کارشان را در لیگ شما ادامه می‌دهند. فکر من در ایران فقط فوتبال بازی کردن است و به اینکه مردم ایران و افغانستان چه تفکری دارند مهم نیست چون می‌خواهم با فوتبالم ذهن‌های منفی را مثبت کنم.


 به نظرت در این مسیری که در فوتبال ایران تجربه خواهی کرد، فیصل را می‌توان طلایه دار و لیدر حضور دیگر فوتبالیست‌های افغان که می‌گویی در کشورهای مختلف حضور دارند، بدانیم؟
وظیفه من به عنوان کاپیتان تیم ملی افغانستان در لیگ ایران بسیار سخت است و باید قطعا تلاشم به سمتی باشد که یک نماینده خوب برای فوتبال کشورم در فوتبال شما باشم. من آمده ام تا راهی برای استعدادهای افغانستان در فوتبال ایران باز کنم و از چند سال پیش که بلال آرزو بود بازیکنان ما بهتر شدند و کیفیت بالای آنها باعث شده در لیگ‌های مختلف بازی کنند. شک ندارم می‌توانم کاری کنم پای دیگر فوتبالیست‌های افغانستان هم به فوتبال شما باز شود البته ما بازیکنان خوب زیاد داریم که می‌توانند حسابی در لیگ ایران بدرخشند. ما قبلا فوتبالیست خوب زیاد نداشتیم اما حالا پیشرفت خیلی خوبی بوده و بازیکنان زیادی داریم که می‌توانیم روی توانایی‌های فنی آنها حساب باز کنیم. با اینکه افغانستان لیگ حرفه‌اي نداشته اما رفته رفته برنامه ریزی‌ها نشان داده که در مسیر رشد قرار داریم.


قبل از آمدن با اویس عزیزی که توسط دایی رد شد، صحبتی داشتی؟
من فقط در حد یک لایک موفق باشی برای اویس با او وقتی به ایران آمد ارتباط داشتم. اویس دروازه بان بسیار خوبی است اما این قاعده فوتبال است که یک بار تو را می‌خواهند و بار دیگر نمی توانی خواسته‌ها را تامین کنی و از عملکرد تو خوش شان نمی آید.


 چه شد که در فوتبال ایران پیکان را انتخاب کردی؟
پیکان تیم خوبی است که امکانات مناسبی دارد و از همان ابتدا که با مجید جلالی، سرمربی تیم صحبت کردم فهمیدم که هدف گذاری مناسبی در لیگ دارند. پیش از آمدن چند فیلم بازی این تیم را دیده بودم که جوانان خوبی دارد و نمایش خوبی از فوتبال ارایه می‌دهند.  این موضوع می‌تواند به فوتبال من و رشد آن در لیگ برتر ایران کمک کند. در روز اول که در سر تمرین رفتم برخوردها خیلی خوب بود و بازیکنان تیم به گرمی از من استقبال کردند. رفتار آنها خیلی خوب بود و مرا حسابی دلگرم کرد و با همه آنها رفیق شدم.


 منشا از وقتی که به پیکان آمد حسابی به عنوان یک بازیکن خارجی مورد توجه قرار گرفت و نیم فصل مشتری‌های زیادی مثل پرسپولیس داشت که حسابی خواهان به خدمت گیری او بود. این شرایط را در پیکان برای خودت متصور هستی؟  
چرا که نه! من تنها 25 سال دارم و مطمئن باشید اگر شرایط خوب باشد و بتوانم توانایی‌های خودم را نشان بدهم این اتفاق برای من هم خواهد افتاد. برای اهداف بزرگی به فوتبال ایران آمدم و همه تلاشم این است که بتوانم یک فوتبالیست و یک نماینده خوب برای فوتبال افغانستان باشم تا بتوانم ثابت کنم استعدادهای فوتبال افغانستان می‌توانند در لیگ برتر ایران حسابی نقش آفرینی کنند. من تیم‌های بزرگ ایران مثل استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی را می‌شناسم که در حال حاضر بهترین باشگاه‌های ایران هستند. این تعاریف من در حد شنیده‌هایی است که از این تیم‌ها به گوشم رسیده و هنوز بازی آنها را به صورت زنده ندیده‌ام. این تیم‌ها و به خصوص پرسپولیس ملی پوشان زیادی دارد که این‌ها نشان دهنده کیفیت بالای فوتبال آنهاست.


 پس شناخت نسبی از تیم‌های مطرح لیگ برتر مثل استقلال و پرسپولیس داری و اگر خوب باشي به حضور در این تیم‌ها که از تماشاگر زيادي برخوردارند، فکر می‌کنی؟
من برای پیشرفت و ترقی به فوتبال ایران آمدم تا بهترین نمایش خودم را داشته باشم. پس حضورم در هر تیمی ممکن است. به هرحال اگر حضورم در فوتبال ایران تداوم داشته باشد دوست دارم فصل بعد و در ادامه در تیمی بازی کنم که جدا از هواداران زیاد در آسیا و لیگ قهرمانان حضور داشته باشد و مدعی قهرمانی باشد. البته به خاطر آمدن به فوتبال ایران هدف‌های دیگری هم دارم.


چه هدفی؟
من فکرهای بزرگی با آمدن به فوتبال ایران دارم چون فوتبال ایران پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند سکوی پرتابی برای من باشد تا به لیگ اروپا برگردم. در ایران خوب بازی کنی شرایط برای ترانسفر شدن به اروپا بسیار آسان‌تر است تا اینکه در مالزی یا دیگر کشورهای آسیایی بازی کنم.


در هفته بیستم لیگ هستیم ... در این چند هفته مانده به پایان لیگ به نظرت فرصتی برای نشان دادن قابلیت‌هایت داری؟
من آماده هستم اما اینکه چه موقع با تیم هماهنگ بشوم و مورد تایید سرمربی باشم برای بازی کردن زمانش مشخص نیست و باید در ادامه ببینیم کار چطور پیش می‌رود. من تنها یکی، دو تمرین با پیکان داشتم و معلوم نیست سرمربی تیم چه موقع از من استفاده خواهد کرد.


 وقتی اسم تو برای آمدن به پیکان مطرح شد این شائبه به وجود آمد که قرار است از تو استفاده ابزاری کنند و این تیم با توجه به استقبال افغانی‌های مقیم ایران صاحب هوادار شود....
من اهداف خودم را برای آمدن به پیکان و فوتبال ایران گفتم و به این چیزها فکر نمی‌کنم. با این همه مطمئن باشید در فوتبال ایران اگر من بازی کنم هواداران خواهند آمد چون می‌خواهند بازیکنان هموطن خودشان را ببینند و اگر قرار باشد من بازی نکنم لزومی ندارد آنها به ورزشگاه بیایند و من را روي نيمكت ببينند.


پس اگر بازی کنی بازی‌های پیکان حسابی شلوغ خواهد شد و اتفاقی که در ورزشگاه آزادی رخ داد به نوعی تکرار شود؟
هموطنان من در همه جای کشور شما زندگی می‌کنند و این یک امتیاز و پشتوانه برای من و دیگر فوتبالیست‌های افغانستان است که شاید فرصت حضور در لیگ ایران را پیدا کنند. با این همه مطمئن هستم اگر بازی کنم تماشاگران زیادی خواهند آمد.


 عکس‌های تو بعد از انتشار خبر حضورت در ایران یک مقدار خبرساز شد. جایی که خالکوبی‌های تو ما را یاد اشکان دژآگه انداخت که وقتی به ایران آمد برسر این موضوع خیلی خبرساز شده بود اما مجبور شد در ایران این خالکوبی‌ها را بپوشاند. با این موضوع که مشکلی نداری؟
به هرحال در هر جایی که زندگی می‌کنی باید فرهنگ آن فضا را پذیرفت و من هم مشکلی ندارم. این مساله جزو قوانین فوتبال ایران است و با اینکه هیچ صحبتی با من در مورد اینکه باید این خالکوبی‌ها را بپوشانم، نشده اما شرایط را کاملا درک می‌کنم چون مهم برای من فوتبال بازی کردن و  نشان دادن توانایی‌هایم است و دیگر مسایل در درجه بعدی قرار دارد.


 سبک فوتبالت را شبیه کدام بازیکن می‌دانی و آیا در ایران بازیکنی هست که فکر بکنی شبیه او باشی؟
من عاشق فوتبال مسوت اوزیل هستم که مثل من چپ پا است. فوتبالیستی که همیشه سربالا فوتبال بازی می‌کند و به بهترین شکل به بازیکنان پاس می‌دهد و استایل من شبیه استایل اوست.  اما در مورد ایران شما بازیکنان خوبی مثل علی کریمی و علی دایی دارید. من اسم این بازیکنان را به بزرگی در فوتبال شما می‌شناسم اما در مورد اینکه کیفیت فوتبال آنها چگونه است زیاد شناخت ندارم.


 یعنی فکر می‌کنی یک بازیکن مثل علی کریمی در فوتبال ایران باشی که به عنوان یک پشت مهاجم حسابی همه او را دوست دارند؟
علی کریمی می‌دانم بازیکن بزرگی است و تکنیک فوق العاده‌اي دارد كه به او لقب جادوگر را داده‌اند و قطعا مثل او بودن بسيار خوب است اما من به فوتبال شما آمده‌ام تا خودم باشم و توانایی‌های خودم را به عنوان فیصل شایسته به نمایش بگذارم و همه فيصل را بشناسند.


 با شناختی که از فوتبالیست‌های ایرانی شاغل در اروپا داری کدامیک از آنها را بهتر دیدی؟
همه بازیکنان خوبی هستند اما به نظرم در حال حاضر سردار آزمون بهترین بازیکن ایرانی شاغل در لیگ اروپاست و  حسابی جای پیشرفت دارد البته اشکان دژآگه هم عالی است که فوتبال او را دنبال می‌کنم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.