b_Newsتیم ملی مانند زمینی است که قرار است در آن یک ساختمان زیبا بنا شود

علی اشکانی: شرایط ملی پوش 59 کیلوی ما از سوریان جوان بهتر است!

b_News عبدولی باید دوباره مدعی بودن خود را ثابت کند/ به خاطر خود بیابانگرد، تصمیم گرفتیم استراحت کند
تاریخ: 1396/04/31
زمان: 09: 17
نوع: گفتگو
اشکانی به این موضوع اشاره کرد که تیم ملی مانند زمینی است که قرار است در آن یک ساختمان زیبا بنا شود و در المپیک افتتاح شود.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی در حالی خود را برای حضور در مسابقات جهانی 2017 فرانسه آماده می کند که به نظر می رسد کار سختی در این رقابت ها داشته باشد. با این حال، علی اشکانی سرمربی تیم ملی با امیدواری به رقابت های پیش رو می نگرد و عقیده دارد که باید به این جوان ها میدان داد تا خود را برای المپیک 2020 توکیو آماده کنند. اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که تیم ملی مانند زمینی است که قرار است در آن یک ساختمان زیبا بنا شود و در المپیک افتتاح شود.

از تیم ملی چه خبر؟
ما بعد از مسابقات انتخابی تیم ملی، تمرینات مان را برای شرکت در مسابقات جهانی فرانسه با حضور نفراتی که واجد شرایط بودند آغاز کرده ایم که این مرحله از تمرینات اول مردادماه به پایان می رسد و بعد از پنج شش روز استراحت دوباره کارمان را از سر می گیریم.

 

از شرایط ملی پوشان راضی هستید؟
واقعیت این است که ما در حال حاضر در تعدادی از اوزان، بچه هایی که جزو نفرات برتر جهان بشوند را نداریم اما اگر در یک تیم، همه قهرمان جهان باشند، دیگر کاری برای من نیست. من باید در این شرایط خودم را ثابت کنم. تیم ملی در حال حاضر، مانند زمینی است که قرار است در آن یک ساختمان زیبا بنا شود که ماندگار باشد و در المپیک افتتاح شود. الان تعدادی از اهالی فن و کارشناسان به ما اعتماد دارند اما بعضی هم تخریب می کنند. ما در حال ساختن تیمی هستیم که تا 10 سال بعد جواب بدهد که یک مقدار آن در این مسابقات جهانی به ثمر خواهد رسید اما افتتاح اش برای المپیک است. کاری که می خواهیم انجام دهیم این است که ملی پوشان تا قبل از المپیک میدان دیده باشند و تجربه کسب کنند و تا آن زمان، در هر وزن سه نفر را داشته باشیم. اگر خوب کار کردیم که جای تقدیر خواهد داشت و در غیر این صورت، جای انتقاد هم هست.

 

مسابقات انتخابی تیم ملی را چطور دیدید؟
این مسابقات دو جنبه داشت. یکی این که تقریبا همه مدعیان حضور در تیم ملی در انتخابی بودند به جز چند نفر که آسیب دیده بودند و یا مشکل داشتند اما آیا این مسابقات در زمان خوبی برگزار شد که باید بگوییم خیر. ما در حالی برای مسابقات جهانی آماده می شویم که نیاز به حضور در چند تورنمنت داشتیم و تیم ها هم باید 45 روز باید تمرین کنند تا به مسابقات برسند اما ما در این مدت تمام مسابقات بین المللی را از دست دادیم که باب میل کادرفنی تیم ملی و خود فدراسیون هم نبود و ترافیک برنامه ها و همزمان شدن با ایام ماه رمضان باعث شد نتوانیم به این تورنمنت ها برسیم. با این حال، ما با دید مثبت به شرایط نگاه می کنیم و امیدواریم که ملی پوشان حاصل تلاش و دست رنج خود را در مسابقات جهانی ببینند.

 

به نفراتی اشاره کردید که آسیب دیده بودند و به مسابقات انتخابی نرسیدند که در بین آن ها افشین بیابانگرد از این که مصدومیت اش مورد پذیرش قرار نگرفته ناراضی بود!
بحث این که مصدومیت افشین مورد پذیرش قرار نگرفته نبود و بحث اصلی، سلامتی خود اوست. من با افشین در ارتباط هستم و الان دست او در گچ است و 10 روز دیگر باز می شود. ما نمی خواهیم آسیب دیدگی کشتی گیران ما با آن ها باقی بماند. افشین دو سه سال دیگر حداقل می تواند برای ما کشتی بگیرد اما اگر حالا انتخابی او دیرتر هم برگزار می شد، آسیب دیدگی اش تشدید می شد. بنابراین، تصمیم گرفتیم که او را حفظ کنیم و او در این مسابقات جهانی استراحت کند. اگر افشین می آمد، نمی توانست آن افشین سابق باشد و برای همین تصمیم گرفته شد او استراحت کند.

 

اما برای سعید عبدولی مسابقه انتخابی در مرداد ماه گذاشته شد.
بله سعید دچار اسپاسم عضلانی شده بود که در آن مقطع نمی توانست در مسابقات انتخابی شرکت کند اما در ادامه به ماساژ درمانی پرداخت و الان در اردو کنار بچه ها تمرین می کند و در مرداد ماه در انتخابی شرکت کند و با نفرات برتر وزن خود کشتی بگیرد و همان طور که قبلا مدعی بوده، دوباره بتواند دوبنده تیم ملی را به دست آورد.

 

به نظر می رسد که خیلی عبدولی را قبول دارید که این همه به او فرصت می دهید.
یقینا کشتی گیرانی مانند سعید از سرمایه های ورزش ما هستند که باید آن ها را حفظ کنیم. یک جاهایی هم هست که دست خود ورزشکار نیست و زیر فشار تمرینات مصدوم می شود و یا مشکلات دیگر به جود می آید که باید از آن ها حمایت کرد. به هر حال، خود ما هم این دوران را پشت سر گذاشته ایم و می دانیم که ملی پوشان چه شرایطی دارند.

 

با این شرایط فکر می کنید چند ملی پوش فرنگی در مسابقات جهانی مدال بگیرند؟
من آرزو می کنم که همه آن ها بهترین کشتی های خود را بگیرند. شاید سخت باشد اما انجام دادن کارهای بزرگ در شرایط سخت به دست می آید و با این که کشتی گیران ما اولین میدان جهانی خود را تجربه می کنند اما امیدواریم که تاریخ ساز شوند و نام خود را در تاریخ کشتی ایران ماندگار کنند.

 

آیا مهرداد مردانی نفر اول وزن 59 کیلوگرم شده، می تواند جانشین خوبی برای حمید سوریان باشد؟
وقتی حمید اولین بار در تیم ملی شرکت کرد، من عضو تیم ملی بودم. شرایط مهرداد الان از حمید آن موقع بهتر است!

 

چطور؟
آن وقت حمید یک جوان 20 ساله بود اما مهرداد الان 23 سالش است اما با این که سن اش بیشتر است اما جوان است و پخته تر است. کشتی گیران پخته تر، از لحاظ قدرت بدنی در شرایط بهتری هستند و امیدوارم مهرداد هم بتواند در این وزن بدرخشد!

 

از این مسائل که بگذریم، یک اتفاق جالب مربی شدن بشیر باباجان زاده در تیم گل گهر سیرجان است. فکر می کنید او بتواند مربی موفقی شود؟
چرا که نه؟ بچه هایی که دوران قهرمانی را پشت سر گذاشته اند، می توانند به مربیان خوبی تبدیل شوند و بشیر هم از این دسته قهرمان هاست. خوشبختانه فدراسیون هم حمایت خوبی را از مربیان جوان انجام می دهد و برنامه ویژه ای برای آن ها دارد تا در این مسیر هم به خوبی تربیت شوند.