b_Newsكشتي فرنگي ايران بايد ساليان سال انتظار بكشد تا يكي مثل نوروزي بيايد

خيرآبادي: صباح ناراحت است، 15 ماه حقوق نگرفته!/ خيلي از ما در فرانسه شانس مدال دارند!

b_News بشير و اميد IQ بالايي دارند، همه دنيا عبدولي را مي شناسند
تاریخ: 1396/05/01
زمان: 11: 55
نوع: گفتگو
يكي از مربياني كه به دقت مي تواند وضعيت كشتي فرنگي و تيم ملي را مورد ارزيابي و آناليز قرار دهد، جمشيد خيرآبادي مربي سابق تيم ملي در زمان محمد بنا و سرمربي پيشين تيم ملي آذربايجان است.

حامد جيرودي/ يكي از مربياني كه به دقت مي تواند وضعيت كشتي فرنگي و تيم ملي را مورد ارزيابي و آناليز قرار دهد، جمشيد خيرآبادي مربي سابق تيم ملي در زمان محمد بنا و سرمربي پيشين تيم ملي آذربايجان است. به همين خاطر و پس از مسابقات انتخابي تيم ملي و در آستانه مسابقات جهاني به سراغ اين مربي سنندجي رفتيم تا با وي صحبت كنيم. خيرآبادي در گفت و گويي كه با «گل» داشت، با ديد مثبت به شرايط تيم ملي كشتي فرنگي نگاه كرد و معتقد است نفراتي هستند كه مي توانند در مسابقات جهاني به مدال دست پيدا كنند.

 

مسابقات انتخابي تيم ملي را ديديد؟
بله مگر مي شود نديده باشم؟!

 

شرايط مسابقات چطور بود؟
مسابقات خوبي بود و به صورت هدفمند برگزار شد و همه مدعيان با توان كامل شركت كرده بودند. قانونمند شدن اين رقابت ها باعث شده بود همه تقريبا بيايند و تنها سعيد عبدولي با اجازه شوراي فني و كادرفني شركت نكرد اما در كل مسابقات جانداري بود و از ديدن كشتي هاي خوب خوشحال شدم.

 

بين كشتي گيراني كه بودند، چهره خاصي نظر شما را جلب كرد؟
واقعيت اين است كه كشتي فرنگي ايران صاحب كلاس شده ولي من چهره تازه و فوق العاده اي را نديدم. البته در ميان كشتي گيران حاضر، يوسف قادريان خوب بود و همچنين سامان عزيزي در 85 كيلوگرم شاگرد خودم كه مقابل مهدي نوري كم تجربگي كرد و با نتيجه 10 بر پنج شكست خورد.

 

قادريان سال قبل هم در مسابقات جهاني بود اما مدال نگرفت. فكر مي كنيد اين بار بتواند مدال بگيرد؟
يوسف اصالتا كرد است و بچه سنندج است و من در زمان آماده سازي اش به او كمك مي كردم. او در مسابقات سال 2015 لاس و گاس اولين مدال خود را گرفت اما در 2016 نتوانست مدال بگيرد. با اين حال، فكر مي كنم او در مسابقات امسال يكي از شانس هاي مدال طلا باشد.

 

در بقيه اوزان چه نفراتي شانس مدال دارند؟
من فكر مي كنم در بقيه وزن ها هم شانس مدال وجود دارد. احتمالا در پنج وزن انتخابي مجدد برگزار خواهد شد و نفراتي مثل محمدعلي گرايي، سعيد عبدولي و علي ارسلان شانس مدال دارند. در 59 كيلوگرم هم مهرداد مرداني يك كشتي گير قلدر و توانمند است.

 

به مرداني اشاره كرديد. با علي اشكاني سرمربي تيم ملي كه صحبت مي كرديم مي گفت كه مرداني الان از سوريان در 20 ساله كه با اشكاني هم تيمي بوده، بهتر است؟
اتفاقا من هم داشتم در مورد مرداني اشاره مي كردم. او اگر بتواند مشكل وزني خود را حل كند و درست سر وزن بيايد و ريكاوري خوبي داشته باشد، يكي از شانس هاي كسب مدال خواهد بود و حرفي كه علي آقاي اشكاني زده درست است.

 

فكر مي كنيد عبدولي بتواند به شرايط خوب گذشته اش برگردد؟
من سعيد را از رده جوانان مي شناسم و او با ما در اردوهاي مختلف بوده است. سعيد از كشتي گيراني است كه شاخصه هاي زيادي دارد و استثناست. او اگر از لحاظ روحي و رواني بايد خودش را كنترل كند و بدنش سازگاري اين را پيدا كند كه بتواند شش دقيقه كامل را كشتي بگيرد، كسي جلودارش نيست. او حالا مسئوليت اش سنگين تر شده و همه در جهان او را مي شناسند و اميدوارم كه بتواند دوباره بتواند بدرخشد.

 

يكي از اتفاقات چند وقت اخير اين است كه اميد نوروزي هم در شيراز آكادمي كشتي فرنگي زده و اين رشته را آموزش مي دهد اما خودش يكي از منتقدان حال حاضر است و با اين كه مي گويد آماده است اما حاضر نيست بيايد و براي تيم ملي كشتي بگيرد!
در مورد اين كار اميد جان عزيز بايد بگويم كه درود به همت بلند اش و به او تبريك مي گويم. من هم خودم در حال حاضر در سنندج با هزينه شخصي آكادمي زده ام و حدود 200 كشتي گير از شش سال به بالا را در خانه كشتي آموزش مي دهم. اميد يك پهلوان بزرگ است كه شرافت دارد اما در مورد برگشت او بايد بگويم كه من قبلا در همه مراحل به عنوان دوست و مربي كنارش بودم و با هم در ارتباط بوديم كه مي توانيد از آقاي چمياني در اين باره بپرسيد. او با خود من كار مي كرد و توانايي هاي فوق العاده اي دارد و كشتي فرنگي ايران بايد ساليان سال انتظار بكشد تا كشتي گيري مانند اميد پرورش پيدا كند. اما ، من در جريان وضعيت تمرينات او در حال حاضر نيستم و از شرايط روحي و رواني اش خبر ندارم. با اين حال او كشتي گيري است كه در مسابقات 2010 گوانگجو سه قهرمان جهان را در يك روز شكست داد. در سال 2011 فني ترين كشتي گير جهان شد و در سال 2012 به مدال طلاي المپيك لندن رسيد. اين ها براي روزهاي آرماني او بوده اما درباره شرايط فعلي او خبري ندارم و نمي دانم كه چه وضعيتي دارد.

 

بشير باباجان زاده هم مربيگري را در گل گهر سيرجان شروع كرده. فكر مي كنيد او بتواند مربي خوبي شود؟
چه سوال هاي خوبي مي پرسيد. بشير و اميد عضو تيم رويايي ما بودند كه زير نظر استاد محمد بنا كار مي كرديم. بشير يكي از استثناهايي بود كه توانست اولين مدال تاريخ كشتي فرنگي در سنگين وزن را بگيرد و بعد از او هم تا به حال، كشتي گير سنگين وزني از ايران نتوانسته مدال او را تكرار كند. قطعا چهره هايي مانند اميد و بشير شاخصه هاي زيادي دارند و از آي كيوي بالايي برخوردارند كه مي توانند در مربيگري هم به موفقيت برسند. به شرطي كه پشتكار داشته باشند و از لحاظ روحي و جسمي طاقت و حوصله كار كردن با كشتي گيران جوان را داشته باشند.

 

وضعيت شاگردتان صباح شريعتي در تيم ملي آذربايجان به چه صورت است؟
اتفاقا به تازگي با او صحبت كردم. خيلي ناراحت بود! 15 ماه است كه حقوق نگرفته و از وقتي من رفته ام، شرايط تيم ملي آذربايجان به هم ريخته است. اما صباح انسان بزرگي است كه مي تواند كارهاي بزرگ انجام دهد. در المپيك اروپايي نقره گرفت، در ريو برنز گرفت و در كشورهاي اسلامي هم برنز. او چند سال زير نظر خود من بود و من مربي كردستاني فريد عدناني را فرستاده بودم كه با او اختصاصي كار كند. با اين حال، صباح از لحاظ جسماني در شرايط خوبي قرار دارد و از لحاظ روحي هم با صحبت هايي كه با او انجام دادم، خيلي حالش بهتر شد و آرزويم اين است كه دوباره يك مدال خوش رنگ به دست آورد و دل همه ما را شاد كند.