b_Newsخوشحال مي‌شوم بيرانوند و سردار را با من و دايي مقايسه مي‌كنند

عابدزاده: خودم را اسطوره نمي‌دانم / به من مي‌گويند الان بازي مي‌كردم قيمتم 20 ميليارد بود

b_News من در ايران عابدزاده شدم نه آمريكا، يك مشت خاكش را با دنيا عوض نمي‌كنم
تاریخ: 1396/05/01
زمان: 12: 20
نوع: خبر
احمدرضا عابدزاده بی‌شک هنوز هم یک اسطوره محبوب بین هواداران فوتبال ایران است‌.

احد علوی / احمدرضا عابدزاده بی‌شک هنوز هم یک اسطوره محبوب بین هواداران فوتبال ایران است‌. کمتر پرسپولیسی‌اي وجود دارد که محبوب استقلالی‌ها هم باشد‌. احمدرضا از آن جمله بازیکنان فوتبال ایران است‌. عقاب آسیا که این روزها از سطح اول فوتبال ایران فاصله گرفته در حاشیه افتتاح آکادمی دروازه‌بانی‌اش واقع در درکه با روزنامه گل به طور اختصاصی صحبت کرد‌. محمد رجبی، مدیر برنامه‌هاي عابدزاده و حمید عباسی که در کنار عابدزاده این روزها دوشادوش او برای موفقیت این آکادمی زحمت مي‌کشند در کنار ما برای این مصاحبه حضور داشتند‌. احمدرضا که دل پردردی از چاپلوسی‌ها و دروغگویی‌ها در فوتبال ایران داشت حرف‌هاي تکان‌دهنده‌اي به زبان آورد‌. صحبت‌ها بیشتر دغدغه‌هاي اجتماعی فعلی مملکت ما بود تا فوتبال!


شما خودتان در فوتبال ایران به لحاظ معنوی و مادی به آن چیزی که مي‌خواستید نرسیدید‌. به شاگردان آکادمی عابدزاده اگر روزی مثل شما شوند چه نصیحتی دارید؟
اتفاقا هفته پیش به پدران و مادران آنها گفتم قبل از هرچیز به درس آنها برسید‌. فوتبال نهایتا بعد از 20 سال تمام مي‌شود اما درس را مي‌توان تا آخر عمر خواند به شخصیت، ادبیات و خانواده اهمیت داد‌. الان به فوتبالیست‌هایی که بازی مي‌کنند و قرارداد خوبی هم دارند، توصیه مي‌کنم به تحصیلات هم فکر کنند چون فوتبال روزی تمام مي‌شود به خصوص در مورد فوتبالیست‌هاي فعلی که دو روزه فوتبال شان به پایان مي‌رسد‌.  


اما فوتبالیست‌هاي فعلی با این رقم‌هاي زیادی که مي‌گیرند بازهم مثل شما از باشگاه‌ها طلبکار هستند‌. به همین خاطر است احمدرضا عابدزاده دوست ندارد به فوتبال برگردد؟
بله همین طور است‌. به همین خاطر یک روز در مغازه هستم و آکادمی فوتبالم را در آمریکا دارم و حالا آکادمی دروازه بانی را در ایران راه‌اندازی کرده‌ام‌. سوال خوبی پرسیدید؛ یک روز یک نفر در دوبی به من گفت که چرا دنبال کار حرفه‌اي در فوتبال ایران نمي‌روی‌. به او گفتم فکر مي‌کنی کار حرفه‌اي در فوتبال ایران خوب است‌. نه این طور نیست! در اینجا جز دروغ و حاشیه هیچ چیز وجود ندارد‌. حالا هم اگر این آکادمی را راه انداختم به خاطر پول نبوده است‌. در آمریکا شش سال است که با نونهالان و جوانان کار مي‌کنم‌. هم‌سن‌هاي همین بچه هایی که در این آکادمی مي‌بینید در آمریکا زیر نظر من کار مي‌کنند که فکر مي‌کنم از بین آنها چهار ملی پوش تربیت کردم‌.


از بچه‌هاي آکادمی شما در ایران ملی‌پوش در مي‌آید؟
در فوتبال ایران استعدادهای دروازه بانی زیاد است‌. روز اول هم به پدرو مادرهای آنها گفتم که باید صبر داشته باشند و بچه‌هاي شان تلاش کنند‌.


چرا هرکس گلر یک تیم ملی مي‌شود همه مي‌گویند عابدزاده دوم متولد شد‌. این مقایسه کردن شما را اذیت نمي‌کند؟
چرا ناراحت شوم؟! امیر پسر من هم مثل خود من مي‌شود‌. او هم‌سن این بچه‌ها بود که کارش را شروع کرد‌. کلاس پنجمش که تمام شد او را به کالج در انگلیس، پرتغال و آلمان فرستادم تا در کنار آموزش گلری درس هم بخواند چون درس از همه چیز مهم تر است‌. چون با درس خواندن است که انسان شخصیت پیدا مي‌کند‌. اگر دست من بود استعدادهای گلری ایران را به آکادمی‌هاي کشورهایی نظیر انگلیس و پرتغال مي‌فرستادم تا هم شخصیت پیدا کنند و هم گلری یاد بگیرند تا از ادبیات غلط استفاده نکنند‌.


درست مي‌گویید اینکه مثلا بیرانوند را با عابدزاده مقایسه مي‌کنند یا سردار آزمون و طارمی را با علی دایی خوب است یا نه؟
خیلی خوب است که بازیکنان نسل الان را با امثال من، دایی و مهدوی کیا مقایسه مي‌کنند‌. در مملکت ما اسطوره‌ها را کنار خودشان نگه مي‌دارند و الگو مي‌کنند که این اتفاق خوبی است‌. من خودم خوشحال مي‌شوم یکی مثل من یا علی دایی شود‌. بهتر از این است که الگوی شان خارجی باشد‌. اینکه در مملکت‌مان الگو داریم خیلی خوب است اما مهم این است که این اسطوره‌ها تکرار شوند و هرکجای مملکت مي‌رویم الان مي‌گویند دایی، عابدزاده، مهدوی کیا؛ چه ایرادی دارد دیگران هم مثل ما اسطوره شوند‌. هرچند که من خودم را اسطوره نمي‌دانم‌.


واقعا احمدرضا عابدزاده در فوتبال ما تکرار مي‌شود؟
چرا که نه؟! باید زحمت کشید و تلاش کرد‌. اینجا خاک مملکت من است وآمریکا زمین من نیست (در این لحظه خم مي‌شود یک مشت خاک از روی زمین بر مي‌دارد و در حالی که در مشت این خاک را مي‌فشارد ادامه مي‌دهد) دوبی و انگلیس مال من نیست، این خاک مملکت من است‌. مرا از این مملکت بیرون نمي‌اندازند اما هرجای دیگر دنیا باشم مرا مي‌توانند بیرون بیندازند‌. من در این خاک عابدزاده شدم و یک مشت آن را با دنیا عوض نمي‌کنم‌.


ولی در مملکت خود شما هم کم اذیت‌تان نکردند؟
بله درباره مسایل مالی و برخی بی محبتی‌ها درست مي‌گویید‌.


هدف شما از راه‌اندازی این آکادمی چیست و چه انگیزه‌اي را دنبال مي‌کنید؟
من دنبال سود مالی نیستم و احتیاجی هم به پول این آکادمی ندارم‌. هرچه در مي‌آورم به خود مجموعه تزریق مي‌شود‌. دیدید که برای این آکادمی تبلیغی هم نکردم‌. هرکدام از این بچه‌ها خانواده دارند‌. اگر 50 تا کارآموز داشته باشم و هرکدام چهار عضو خانواده مجموعا 200 نفر مي‌شوند‌. این 200 نفر فامیل دارند که هرکدام از این‌ها مطرح شوند و از آنها بپرسند از کجا آمده‌اي و جواب بدهند از آکادمی عابدزاده یعنی من توانسته‌ام روی حدود 10 هزار نفر تاثیر مثبت بگذارم تا درگیر فوتبال شوند‌. در آمریکا از لول یک تا 30 باید کار کنند اما اینجا یک‌شبه مي‌خواهند به لول 30 برسند‌. در آمریکا درست کار نکنی شما را از مدرسه فوتبال بیرون مي‌اندازند برای همین است که فوتبالیست‌هاي آمریکایی و اروپایی تمام اصول هوازی، تاکتیکی را به خوبی یاد مي‌گیرند‌.


یکی از انتقاداتی که به آکادمی‌هاي فوتبالیست‌هاي مشهور وارد است این است که فقط اسم‌شان روی آکادمی است ولی خودشان سالی یک بار به آن سر نمي‌زنند‌.
اتفاقا روزی که این آکادمی را راه‌اندازی کردم به من گفتند غیرممکن است که شما به این آکادمی سر بزنید‌. من هم به آنها گفتم در آمریکا هر روز در آکادمی حضور داشتم ولی بدانید که فلانی و فلانی دروغ مي‌گویند اما احمدرضا اهل دروغگویی نیست‌. من شنبه‌ها یا یکشنبه‌ها به آکادمی مي‌آیم و نظارت کامل دارم‌. مي‌توانید بیایید و من را اینجا ببینید‌. من خودم روزهایی که به آکادمی مي‌آیم لخت مي‌شوم و پا به پای بچه‌ها تمرین مي‌کنم و این نیست که یک گوشه بنشینم و با گوشی همراهم صحبت کنم‌. ما روی تمام حرکات بازیکنان از راه رفتن گرفته تا پوشیدن کفش و لباس و حتی پرش و دیگر مسایل دقت کرده و کار مي‌کنیم‌. توجه کرده‌اید که ایرانی‌ها و عرب‌ها صحیح و اصولی مثل اروپایی‌ها راه نمي‌روند که این به خاطر عدم آموزش صحیح است‌.


خیلی‌ها دوست دارند شما را به عنوان یک اسطوره در تیم ملی یا تیم‌هاي بزرگ فوتبال ایران ببینند نه در آکادمی فوتبال‌. چرا از فوتبال حرفه‌اي دوری مي‌کنید؟
اینجا اصول برقرار نیست و فقط دروغ مي‌گویند‌. از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها گرفته تا بقیه ارکان فوتبال با دروغ کارشان را پیش مي‌برند‌. متاسفانه برخی‌ها در این فوتبال ذات شان دروغ گفتن است‌. البته فوتبال هم بخشی از جامعه است‌. تلویزیون ما هم به مردم دروغ مي‌گوید اما احمدرضا دروغ گفتن بلد نیست چون اهل عمل کردنم و برای همین است که مرا اینجا مي‌بینید‌. به خانواده‌هاي این بچه‌ها گفتم امروز مرا هشت صبح اینجا مي‌بینید‌. این حقیقت و اصول است‌.


اگر عقاب آسیای ما الان گلری مي‌کرد قیمتش چقدر بود آن‌هم در شرایطی که گلرهای درجه اولی مثل بیرانوند رقمی حدود یک و نیم میلیارد قراردادشان است‌.
(در این لحظه عابدزاده نگاهی به مدیر برنامه‌هایش رجبی مي‌کند و مي‌گوید) محمد مي‌گوید الان اگر بازی مي‌کردم 20 میلیارد قیمتم بود اما اگر الان در فوتبال ایران گلری مي‌کردم یک لحظه هم نمي‌ماندم چون نمي‌شود در این فوتبال سراسر دروغ کار کرد‌. پسرم مثل خودم عابدزاده مي‌شود‌. من به نتیجه‌اي که مي‌خواستم درباره امیر به دست بیاورم، رسیده‌ام و فقط مانده تیم ملی و رفتن او به رئال مادرید‌. امیر در خانه اش دو عکس دارد‌. یکی عکس تیم ملی و دیگر رئال مادرید هر روز به آنها نگاه مي‌کند و مي‌گوید باید به این دو برسم‌. خود من اگر الان بودم لژیونر مي‌شدم پس او راه درستی را در پیش گرفته است‌.


خود شما مي‌گویید همه در این فوتبال دروغ مي‌گویند پس باید چکار کرد تا عابدزاده اطلاعات و تجربه اش را به جای مدرسه فوتبال به سطح بالاتری از فوتبال ایران منتقل کند؟
امکانات نداریم و حمایت هم نمي‌شویم‌. من خودم شخصا این مدرسه فوتبال را راه‌اندازی کردم و پولش را خرج خودش مي‌کنم‌. برای آموزش این بچه‌ها از جیب خودم یکسری دستگاه خریدم و به ایران آوردم‌. در آمریکا هم جدا از زمین همیشه لوازم تمرینی‌ام همراه من است‌.


یکی از شاگردان شما علیرضا حقیقی بود‌. او در تیم ملی اوج گرفت اما دچار مصدومیت شد و نتوانست پیشرفت کند‌. فکر مي‌کنید این بچه‌ها بهتر از علیرضا حقیقی شوند؟
حقیقی در مدرسه فوتبال من نبود و فقط در باشگاه پرسپولیس با من کار کرد و امیدوارم هرجا هست موفق باشد‌. هرکسی باید خودش بخواهد تا به موفقیت برسد‌. مثلا شما مي‌توانید در روزنامه تان مطالب را کامل و زیبا بنویسید یا اینکه دنبال حاشیه باشید‌. درباره امیر پسرم و حتی خود من بارها مطالب حاشیه‌اي زدند اما دنبالش نرفتم چون حوصله شکایت و شکایت کشی نداشتم‌. در فوتبال ایران جز دروغ گفتن و حاشیه درست کردن کار دیگری بلد نیستند‌.


فکر مي‌کنید آکادمی دروازه‌بانی شما گسترده‌تر از این شود و مسوولان از شما حمایت خواهند کرد یا همچنان ناامید هستید؟
وقتی افرادی مثل کفاشیان دروغ مي‌گویند و به شما امکانات نمي‌دهند چرا باید امیدوار باشم‌. به همین آقا گفتم به من امکانات بدهید و حتی پیشنهاد دادم زمین آزادی یا شبیه به آن را یک سال به من اجاره بدهید خودم پولش را مي‌دهم‌. در همین یک سال صد گلر برتر ایران را به شما تحویل مي‌دهم‌. کفاشیان گفت عالی است حتما این کار را مي‌کنیم‌. عالی گفتن همانا و رفتن و خبری از او نشدن همانا‌. الان از کنار این فوتبال خودش و خانواده‌اش پورشه سوار شده اند و وضع زندگی و منطقه مسکونی‌شان آن بالابالاهاست‌. اصلا برای امثال کفاشیان مهم نیست چه کسی زحمت کشیده و چه کسی زحمت نکشیده است‌. تاج و ساکت هم مثل کفاشیان هستند و این دو هم نمونه هایی مثل کفاشیان هستند‌. همین آقایان یک بار شد بروند زمین تمرین تیم‌ها را ببینند و وضعیت اسکان و فعالیت تیم‌هاي پایه را بررسی کنند‌. تنها این مربوط به فوتبال نیست‌. همین آقای قالیباف یک بار شد به نحوه ساختمان‌هاي در حال ساخت در سطح شهر رسیدگی کند و شخصا به آنها سر بزند‌. یک نفر در شورای شهر رفت ببیند درد مردم چیست‌. برخی از همین خبرنگارها نهایت حقوق شان یک میلیون و دویست هزار تومان است اما باید پنج میلیون اجاره بدهند پس مجبور مي‌شوند با دروغ و حاشیه درست کردن این هزینه‌ها را در بیاورند وگرنه باید کنار پارک بخوابند‌. همه این مشکلات از جای دیگری است‌.


به نظر مي‌رسد دغدغه اجتماعی شما بیشتر از دغدغه‌هاي فوتبالی تان باشد؟
برای اینکه سختی‌هایی که مردم در زندگی مي‌کشند را مي‌بینم‌. در کشورهای دیگر پول سروقت است و مالیات را هم سر وقت مي‌دهند و همه چیز منظم پیش مي‌رود‌. در ایران اما اصولی کار نمي‌کنند و همه پشت هم پنهان مي‌شوند‌. من از سال 87 دنبال مالیاتم از پرسپولیس هستم‌. با این شرایط چرا باید دنبال فوتبال بروم‌. مسوولان باید مشکلات مردم را درست کنند و نباید در آبادان و اهواز هوا اینگونه باشد‌. بروید سوسنگرد را ببینید چه خبر است‌. در دوبی مي‌خواهند هوا را خنک کنند و به همین خاطر یک کوه یخی را دارند به آنجا مي‌آورند تا آب و هوای خنک داشته باشند اما ما ارزشی برای مردم آبادان و سوسنگرد قائل نیستیم‌.


شاید یکی از دلایل عقب افتادن عابدزاده از هم‌دوره‌اي‌هایش این باشد که به خوبی نتوانسته از رانت فوتبال استفاده کند‌.
من دنبال این چیزها نیستم‌. اینها خودشان اینکاره هستند و دلالی مي‌کنند‌. اینها چاپلوسی بلد هستند که من بلد نیستم‌. من حرفم را همیشه در زمین زده‌ام و حالا هم با این آکادمی مي‌خواهم حرفم را در زمین بزنم‌. من از آن آدم هایی نیستم که قرارداد 200 میلیونی ببندم و 150 میلیون آن را به آقایان بدهم‌. وقتی وضعیت ما برای هیچ‌کس مهم نیست چرا باید دنبال آنها باشم‌. اصلا من نمي‌دانم اینها چه کسانی هستند که از چپ و راست فوتبال مي‌خورند‌. یک نفر از همین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بیاورید و از او بپرسید که چکار برای این فوتبال کرده است‌. یک سال است دنبال مالیات امیر از پرسپولیس هستم اما جواب نمي‌دهند و او باید مالیات پولی را که نگرفته بپردازد و معلوم نیست در این باشگاه چه خبر است.


شاید نبود فوتبالی‌ها در فوتبال است که کار بازیکنان به اعتصاب مي‌کشد‌. بازیکنان پرسپولیس پول نگرفته اند و برای تمدید قرارداد مثل طارمی همیشه با باشگاه درگیر مي‌شوند‌.
خب همین رفتارهاست که باعث مي‌شود هواداران برای بازی‌هاي پرسپولیس و استقلال به ورزشگاه نیایند‌.


در طول دوران بازیگری و مربیگری تان کدام مدیر را موفق دید؟
مهندس عابدینی و فکر کنم مهندس محلوجی که بعدا وزیر شد‌. هر دوی آنها فوتبالی بودند‌.


عابدینی را هم که به خاطر انتقاد از کی روش بیرون گذاشتند‌. حتی اسدی هم برکنار شد‌. به نظر شما این رفتار کی روش درست است؟
کی روش کارش را بلد است و نباید برایش حاشیه درست کرد‌. کی روش فهمیده اینجا همه زیرآب هم را مي‌زنند و اگر جلوی مخالفانش نمي‌ایستاد قطعا به جام جهانی هم نمي‌رفتیم‌. او ایرانی‌ها را شناخته و برای همین برای موفقیت مقابل همه ایستاده است.