b_Newsداور باز هم امتیاز چند ضربه من را نداد/ اگر فخری پای پیست نبود در 64 تا حذف می شدم

علی پاکدامن: هر روز که از مسابقه می گذرد، بیشتر اعصابم خرد می شود

تاریخ: 1396/05/02
زمان: 23: 16
نوع: گفتگو
علی پاکدامن تنها شمشیرباز ایران بود که در مسابقات قهرمانی جهان به جدول هشت تا رسید اما در یک قدمی سکو، دستش از مدال خالی ماند.

نگار رشیدی

مسابقات قهرمانی جهان شمشیربازی میدانی بود که تیم پیمان فخری ماه ها برایش زحمت کشیدند و تمرین کردند. در این آورگاه اما ای علی پاکدامن بود که بیشتر از هم تیمی هایش پیش رفت و پای سکو از کسب مدال باز ماند.

پاکدامن که به تازگی در قهرمانی آسیا مدال گرفته بود، با وجود اینکه برای اولین بار در جمع هشت نفر برتر حضور دارد، ناراحت است چون با پنج اشتباه مدال را تقدیم رقیبش کرده، مدالی که خیلی به او نزدیک بود.

 

راه سخت قهرمانی جهان را خوب شروع کردید. مسابقه چطور بود؟

بعد از اینکه روز اول مسابقاتم به پایان رسید و به جدول 64 نفره راه پیدا کردم، وقتی قرعه خودم را دیدم اصلا قرعه آسانی نبود ولی همه جوره خودم را جمع و جور کردم و آنقدر انگیزه ام را بالا بردم که با تمام وجود می خواستم در مسابقه برنده شوم. خدا را شکر بازی هم پایاپای بود. ورزشکار ایتالیایی خیلی خوب بود.هم از نظر تکنیک و تاکتیک و هم رنک 13 دنیا را دارد. او در بازی اولش به استراحت خورده بود و نمی خواست نخستین مسابقه اش را ببازد. من هم نمی خواستم بازی را واگذار کنم. بازی خیلی جان دار و نفسگیر بود و خدا را شکر می کنم که توانستم او را شکست بدهم.

 

البته باز هم گویا رد پای داور در مسابقه دیده شده؟

بله در مسابقه ام با یاکمینکوی روس که خیلی بازی سنگینی بود این اتفاق افتاد. با اینکه چند بار در بازی عقب افتادم و یکی، دو بار هم جلو بودم اما در آخر توانستم با نتیجه 15-14 ببرم. ولی همه شمشیربازانی که آنجا حضور داشتند قاطعانه می گفتند امتیاز چند ضربه من را ندادند.

 

رقابت با شمشیرباز آژانتینی چطور بود؟

او کسی بود که هامر آمریکایی را شکست داد و نماینده خوب بلاروس را هم برده بود. اما من توانستم او را هم شکست دهم. به هم نزدیک نبودیم اما رقابت نفسگیری بود. به هر حال او بازیکنان بزرگی را شکست داد و با اعتماد به نفس خوبی آمده بود. همه سورپرایز شده بودیم که این بازیکن انقدر خوب بازی می کند. من هم سعی کردم از ابتدا محکم بازی کنم تا دچار شوکی که به هامر و شمشیرباز بلاروسی وارد شد، نشوم. چون آنها توقع نداشتند این بازیکن انقدر خوب باشد.

 

چه شد که در مهم ترین مرحله، نتیجه را واگذار کردید؟

در جدول 8 تا واقعا نمی دانم چه اتفاقی افتاد. من هم انگیزه خیلی زیادی داشتم و هم میل به بردنم زیاد بود. من پنج اشتباه داشتم. پنج اشتباهی که حرف آقای فخری را گوش ندادم. هر روز که از مسابقه می گذرد بیشتر اعصابم خرد می شود و ناراحت می شوم و بیشتر در ذهنم می ماند که چه شد و چرا من اینطوری باید به جدول 8 تا بیایم و بعدش به مدال نرسم. من در این مسابقه 70 به 30 احتمال برد برای خودم می دانستم چون این بازیکن را پارسال در بخش تیمی شکست داده بودم. آن روز هم روز من بود. روزی که دست و پا و تکنیک و تاکتیکم درست بود. واقعا با آقای فخری هماهنگ بودم و فقط آن پنج اشتباه باعث شکستم شد.

 

با این حال بهترین نتیجه تیم ایران را شما گرفتید.

بله اما واقعا خیلی برایم ناراحت کننده است. چون روز خیلی خوبی داشتم ولی اشتباه اسمش اشتباه است و من هم توکل کرده ام به خدا. البته این را هم بگویم که بازیکن فرانسوی رنک 4 را داشت و در یک سال اخیر در تمام مسابقات یا جزو 4 تا بوده یا 8 تا. اما آنقدر من آن روز خوب بودم و اعتماد به نفس داشتم، اگر اشتباه نمی کردم و یک لحظه تمرکزم را از دست نمی دادم می توانستم بازی را ببرم و مدال دور از دسترس نبود. اینکه نتوانستم مدال بگیرم خیلی برایم ناراحت کننده است. 

 

واکنش رقیبان تان در مسابقه چطور بود؟

رقیب فرانسوی ام که خیلی خیلی خوشحال بود. عکس هایش هست که از خوشحالی زانو زده. حق هم دارد، چون مدال جهانی گرفت و شناخت کاملی هم روی من داشت. اگر خودم کمی سفت تر می گرفتم و تمرکزم بهتر بود و اشتباه نمی کردم شاید آن زانوی خوشحالی را من می زدم. اما بقیه مثل شمشیربازان روسیه، ایتالیا و آرژانتین ناراحت بودند.

 

وقتی به 8 نفر برتر رسیدید، با خود شما صحبت نمی کردند؟

هر کدام از شمشیربازان دنیا که آنجا بودند همدیگر را می شناختند و به توانایی های همدیگر اشراف داشتند. وقتی من را می دیدند تبریک می گفتند. بعد از باختم شمشیرباز تونسی آمد من را بغل کرد و گفت من شب نخوابیدم، تو یک روز من را گرفتی، چرا باختی؟ یا ورزشکاران کویتی، کره ای و گرجستانی چون دوستان من هستند می گفتند چرا اینطوری شد، حیف شد که واقعا هم حیف شد.

خیلی خوشحالم که خدا این لطف را به من داشت که برای اولین بار به جمع 8 نفر برتر جهان راه پیدا کردم. این کار، کار خیلی بزرگی است. خیلی خوشحالم که توانستم رنکم را ارتقا بدهم و همه این ها را مدیون آقای فخری هستم. اگر ایشان پای پیست من نبود شاید در همان جدول 64 تا هم اوت می شدم و نمی توانستم به جدول 8 تا برسم. این شانس من است که شاگرد ایشان شدم.

 

شما باز هم شادی تان را در اینستاگرام با عکس پیمان فخری نشان دادید.

کمترین کاری که انجام می دهیم همین عکس گذاشتن است. خیلی دوست داشتم شکستم در المپیک و زحمات او را با مدال جبران کنم اما نشد. جا دارد از بیمه معلم که اسپانسر مالی ما بودند تشکر خیلی ویژه داشته باشم. خیلی به من کمک کردند که به این آرامش برسم چون می دانید که ورزشکار اول باید آرامش ذهنی داشته باشد بعد می تواند راحت مسابقه بدهد. تشکر ویژه دیگرم از دکتر باقرزاده است. ما یک تیم هستیم و از رییس فدراسیون تا آقای فخری و هم تیمی هایم همه دست به دست هم می دهیم تا موفق شویم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.