b_Newsباز هم دم مسابقه یاد ما نیفتند

الهه منصوریان: دوباره در چین لژیونر می شوم

b_News سرمربی چین هم از من تعریف کرد
تاریخ: 1396/05/04
زمان: 13: 22
نوع: گفتگو
الهه منصوریان ووشوکار ایران که یکی از شانس های مدال قهرمانی جهان است، از لژیونر شدن دوباره اش در لیگ چین خبر داد.

نگار رشیدی / اردوی تیم ملی بانوان ووشو برای حضوری موفق در مسابقات قهرمانی جهان مدتی است آغاز شده. الهه منصوریان هم یکی از شانس های مدال این مسابقات است که با تجربه ای فراوان از لیگ چین پای به روسیه می گذارد.

او در گفت و گو با «گل» از شرایط اردوی ابراز رضایت کرد اما مانند همه ووشوکاران حضور در مسابقات تدارکاتی که الان به خلاء ووشو تبدیل شده را از نیازهای اساسی تیم خواند.

 

اردو چطور است؟

خدا را شکر اردوی خوبی داریم. در این مدت بدنسازی داشتیم و روی تکنیک ها کار می کردیم. هنوز به آمادگی لازم نرسیدیم که فکر می کنم تا دو ماه دیگر به اوج آمادگی برسیم. مربی خوب، پر انرژی و خوش تکنیکی داریم و روی نقاط ضعف و ایرادات مان کار می کنیم.

تمریناتت شبیه چین است؟

نه، هر مربی سبک خاص خودش را دارد. ما در چین جور دیگری تمرین می کردیم و اینجا به شکلی دیگر. اما عادت کرده ایم که با هر مربی طبق خواست او کار کنیم. من از فروردین که به چین رفتم تمرین منظمی داشتم و تجربه خوبی هم به دست آوردم.

با توجه به اینکه خودت هم تجربه مربیگری داری و دوره ای در چین بودی، این تغییر تمرینات برایت سخت نیست؟

این مربی هم خیلی خوب است و از قبل او را می شناختم. در بازی های آسیایی گوانگجو شاگردش قهرمان شده و تکنیک هایش درست است اما سبک متفاوتی دارد. مثلا مربی قبلی روی بوکس تمرکز می کرد و این مربی روی سرعت و کشتی گرفتن سریع و دفاع کار می کند. حرف هایش هم درست است اما خب تغییرات برای من هم سخت است ولی انجامش می دهم.

قصد تغییر وزن نداری؟

نه، امیدوارم در همین وزن خودم مسابقه بدهم. اما اگر کادر فنی بخواهد تغییر وزن می دهم چون تصمیم شان فنی است. اما من دوست دارم در وزن خودم یعنی 56 کیلو باشم. البته در بیشتر مسابقاتم در چین در وزن 52 کیلو بود اما خب طبیعتا با کم کردن وزن توان بدن هم کاهش پیدا می کند.

از سهیلا چه خبر؟

سهیلا از نظر روحی در شرایط خوبی نبود. به هر حال او تمرینات زیادی داشت و گاهی اوقات یک شکست زحمت یک سالت را از بین می برد. اما بازیکن حرفه ای برای پیشرفت باید با این مسایل کنار بیاید. سهیلا در آذر جام آسیا که سهمیه اش را خودش گرفته پیش رو دارد. با کمپی هم که راه انداخت نشان داد چقدر فکرش خوب کار کرد که هم روحیه خودش را تغییر بدهد و هم کار آموزشی انجام بدهد. همه هم از این کمپ راضی هستند.

با شرکت نکردن در مسابقه تدارکاتی چطور کنار می آیید؟

من الان با بچه های خودمان بازی می کنم اما وقتی در مسابقه تدارکاتی شرکت نکرده ایم چطور در مسابقه رسمی بازی کنم. مسابقه تدارکاتی روحیه ای به ورزشکار می دهد که در آماده سازی اش تاثیر زیادی دارد. مثلا الان من تکنیک دارم و اجرا کردن آن در یک مسابقه تدارکاتی خیلی به من کمک می کند چون اجرای آن در رویداد جهانی خیلی برایم سنگین است.

فکر می کنی چرا این مشکل تا الان حل نشده باقی مانده؟

به نظر من متاسفانه به خاطر کمبود بودجه است وگرنه فدراسیون کوتاهی نمی کند. امیدوارم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بیشتر به فکر ووشو باشند. حمایت ها فقط برای بازی های آسیایی نباشد. هفت، هشت ماه مانده به بازی های آسیایی خیلی به ووشو می رسند اما کافی نیست.

مربی تیم ملی درباره حضورت در لیگ چین حرفی نزد؟

مسابقات ما در چین پخش زنده بود و مربی های باشگاه های مختلف آن را می دیدند. حتی سرمربی تیم ملی چین هم از بازی من تعریف کرده بود و مربی تیم ملی هم گفت خیلی خوب بازی می کردی. خودم هم تجربه خوبی کسب کردم و ترسم کاملا از چینی ها ریخت. هدف اصلی من بازی های آسیایی است و می خواهم آنجا چین را شکست بدهم.

برنامه فصل بعد را مشخص کردی؟

لیگ چین کمی من را خسته کرد و وقتی خواستم به اردوی تیم ملی بیایم واقعا خسته بودم اما با کمک مربی شرایطم خوب شد. من برای سال بعد هم از تیم چانگ چونگ پیشنهاد دارم. البته خیلی دوست داشتم برای شیان بازی کنم چون سرمربی تیم ملی چین آنجاست. اما به بازیکنان و فضای چانگ چونگ عادت کردم. نظر خودم این است که از اول فصل و بعد از جهانی به چین بروم و تا اردوی تیم ملی شش، هفت ماه آنجا باشم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.