b_Newsبعد از رکوردشکنی ام، رقبای من شگفت زده شده بودند

زهرا نعمتی: اصلاح قانون خروج از کشور بانوان نخبه به نفع ایران است

تاریخ: 1396/05/07
زمان: 14: 32
نوع: گفتگو
زهرا نعمتی بانوی طلایی مسابقات جهانی تیراندازی با کمان چک، ضمن رضایت از عملکردش در این مسابقات از انگیزه و امیدواری اش برای میدان های آینده صحبت کرد.

نگار رشیدی / مسابقات جهانی تیراندازی با کمان جانبازان و معلولان که در چک برگزار شد، با مدال های خوشرنگی برای نمایندگان کشورمان به پایان رسید. مثل قهرمانی بانوان ریکرو که زهرا نعمتی هم کنار هم تیمی هایش تیر انداخت.

پرچمدار کاروان ایران در المپیک ریو جدا از طلایی شدنش، از اینکه توانسته دوران پر فراز و نشیب بعد از ریو را با این عملکرد پشت سر بگذارد، خوشحال است. او حالا با امیدواری بیشتری برای آینده تلاش می کند و قصد دارد در قهرمانی جهان هم روی سکو باشد. هرچند سرماخوردگی مهمان ناخوانده این روزهای نعمتی است که او را چند روزی به استراحت اجباری فرستاده.

 

یک طلای دیگر به نام شما زده شد. رقابت های جهانی را چطور دیدید؟

خدا را شکر خیلی عالی بود. همه از مسابقه راضی هستیم در حالی که من توقع چنین نتیجه ای را نداشتم. من به خاطر مصدومیت زمان زیادی تیراندازی نکرده بودم اما خوشحالم که شروع خوبی داشتم و حالا با امیدواری خیلی بیشتری به سمت جلو حرکت می کنم.

 

قبل از مسابقه در اینستاگرام تان از فراز و نشیب هایی نوشته بودید!

آن فراز و نشیب ها درباره امکانات نبود. بیشتر مربوط به رکوردها و شرایط خودم بود. مثل آمادگی جسمانی و وضعیت روحی ام. چون من بعد از پارالمپیک از نظر روحی و جسمی فراز و نشیب زیادی داشتم اما با کمک بدنساز، روانشناس و مربی ام و البته حمایت فدراسیون این قضیه را خوب به بار نشاندیم. برخلاف نظر انجمن و برخی از دوستان من هیچ انتظاری نداشتم بتوانم چنین عملکردی داشته باشم. خیلی خوشحالم که این کار را انجام دادم و حالا با اعتماد به نفس و امیدواری بیشتری نسبت به آینده کارم را دنبال می کنم.

 

با این انگیزه و انرژی نباید روزهای زیادی را در استراحت باشید.

ما که کلا نمی توانیم استراحت زیادی داشته باشیم. مگر اینکه من به خاطر سرماخوردگی ام چند روزی را استراحت کنم. زمان زیادی تا مسابقات قهرمانی جهان که شهریور برگزار می شود نداریم و خیلی زود باید کارمان را دوباره شروع کنیم تا با اردوهای قوی باز هم مقتدرانه به نتایج خوب برسیم.

کمی هم از رکوردشکنی تان در این مسابقه بگویید.

بله، من در چک توانستم رکورد جهان را جابجا کنم و به رکوردهای مردان المپیکی خیلی نزدیک شدیم. با این رکوردشکنی خیلی از رقبایم شگفت زده شده بودند که باعث خوشحالی من است. جا دارد از اسپانسرم بانک گردشگری هم تشکر کنم.

 

تیم های جانبازان و معلولان معمولا با دست پر از مسابقه برمی گردند اما به نظر می رسد تیراندازی با کمان جایگاه ویژه تری با حضور شما دارد.

این برای من باعث افتخار است. اما واقعا باید بگویم بچه های تیراندازی با کمان جانبازان و معلولان بیشتر از توان شان انرژی می گذارند. اینکه یک پارالمپیکی به المپیک هم برود و پرچمداری را هم بر عهده داشته باشد، می تواند یک برند خیلی خوب بسازد. خوشحالم از اینکه من در کنار دوستان و هم تیمی هایم یک تیم قدر، محکم و قوی داریم که همیشه رو به جلو حرکت کرده است.

 

البته حضور شما جدا از ورزش در بعد اجتماعی هم خودش را نشان داده. به عنوان مثال بعد از مشکلات ممنوع الخروجی که برای تان پیش آمد، اقداماتی درباره اصلاح قانون خروج زنان از کشور صورت گرفته است.

بله، از این قضیه هم خیلی خوشحالم. زنان ورزشکار ما اسطوره هستند و با شرایط سخت به موفقیت دست پیدا می کنند. اینکه این قانون دارد اصلاح می شود خبر خیلی خوبی است. من شخصا هم این موضوع را خیلی پیگیری کردم و درخواست داشتم که کاری در این راستا انجام شود. چون خانم های نخبه کشور از این طریق تهدید می شوند چه نخبه علمی، چه نخبه هنری و ورزشی. این موضوع مخصوصا در کشور ما شکل قشنگی ندارد و حل شدن آن باعث پیشرفت کشور در عرصه های بین المللی است. خانم های ایرانی نشان داده اند می توانند در دنیا بهترین باشند و با روحیه و اقتدار در مجامع بین المللی حاضر باشند. این قانون از نظر من ضعف بزرگی بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.