b_Newsحسن رحیمی می تواند تا چند سال دیگر افتخار آفرینی کند

غلامرضا محمدی: رضا یزدانی مصمم است که کشتی بگیرد

b_News خیلی از کشتی گیران نوجوانان قهرمان جهان شدند اما بعد رها شده اند!
تاریخ: 1396/05/07
زمان: 23: 14
نوع: گفتگو
محمدی به این موضوع اشاره کرد که تنها نباید نتیجه گیری اهمیت داشته باشد، بلکه باید به فکر ساختن آینده کشتی ایران بود.

حامد جیرودی/ غلامرضا محمدی سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان که حالا هدایت تیم ملی نوجوانان را بر عهده دارد، موفقیت هایش را با این تیم هم ادامه داده و تیمش را به مقام قهرمانی آسیا رسانده است. با این حال، شاغلام کشتی ایران در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که تنها نباید نتیجه گیری اهمیت داشته باشد، بلکه باید به فکر ساختن آینده کشتی ایران بود.

قهرمانی تیم نوجوانان در آسیا چگونه به دست آمد؟
راستش را بخواهید ما زمان زیادی نداشتیم و نتوانستیم خیلی کار کنیم و تنها پنج اردوی 10 روزه داشتیم اما با این حال، به صورت جدی تمرین کردیم و بچه ها هم تلاش خودشان را کردند و به لطف خدا به قهرمانی رسیدیم اما برای ادامه نیاز به حضور در تورنمنت های بیشتری داریم چرا که مسابقات جهانی بسیار سخت خواهد بود. پس از نتایجی که سال گذشته در مسابقات جهانی به دست آمد، تغییرات وسیعی در تیم نوجوانان ایجاد شد و ما حدود 70 درصد تغییرات داشتیم اما خوشبختانه بچه ها جنگنده کار کردند و به موفقیت رسیدیم.

 

در مسابقات جهانی یونان می توانید روی سکو بروید؟
خیلی کار سخت است و نباید احساسی صحبت کنیم. ما خیلی نباید فقط به نتیجه گیری فکر کنیم. نتیجه گیری خیلی خوب است اما در این رده سنی افت و خیزها زیاد است و ما بیشتر به دنبال آن هستیم که این بچه ها را به پایداری برسانیم و روز به روز اعتماد به نفس شان بیشتر شود و برای موفقیت تلاش کنند.

 

بین این کشتی گیران نوجوان، نفراتی هستند که در آینده در المپیک و مسابقات جهانی بدرخشند؟
ان شاء ا... که همین طور خواهد بود. واقعیت این است که این بچه ها تا به رده سنی جوانان و بزرگسالان برسند، باید مراقبت شوند. ما در گذشته خیلی از کشتی گیران را داشته ایم که در رده سنی نوجوانان قهرمان جهان و آسیا شده اند اما بعد رها شده اند و دیگر خبری از آن ها نیست. بنابراین باید چتر حمایتی خوبی بر سر آن ها پهن کنیم تا در رده جوانان و بزرگسالان هم موفق باشند.

 

اتفاقا رسول خادم هم گفته استفاده از جوانان در تیم بزرگسالان ممکن است به لحاظ نتیجه گیری به ضرر فدراسیون تمام شود اما آینده نگری خوبی خواهد بود.
دقیقا همین طور است. ما هیچ چاره ای نداریم که از همین حالا برای آینده برنامه ریزی کنیم. همین نوجوانان یک سال دیگر به رده جوانان می رسند و بعد از آن هم باید با بزرگسالان کشتی بگیرند. برای همین اگر می خواهیم در آینده نتیجه خوبی بگیریم، باید از حالا روی آن ها سرمایه گذاری کنیم تا کسب تجربه کنند و میدان های مختلف را ببینند.

 

حالا که صحبت بزرگسالان شد، شرایط تیم ملی برای مسابقات جهانی 2017 پاریس را چگونه می بینید؟
امیدوارم بچه ها با سعی و تلاش و جدیت در تمرینات به موفقیت برسند و هرگز تسلیم مشکلات نشوند و هرکدام بهترین نتیجه را کسب کنند. من فکر می کنم که مسابقات جهانی سخت خواهد بود. چرا که تعدادی از ملی پوشان ما هم برای اولین بار است که به این رقابت ها اعزام می شوند و امیدوارم با درایت کادرفنی تیم ملی، بتوانیم نتایج خوبی را کسب کنیم.

 

به تجربه اول برخی از ملی پوشان اشاره کردید. در مسابقات انتخابی اخیر تعدادی از ملی پوشان مانند کمیل قاسمی، مسعود اسماعیل پور و مصطفی حسین خانی برابر رقیبان خود شکست خوردند!
ذات انتخابی همین است و تقابل جوان ها و باتجربه های کشتی است که باعث جذابیت این مسابقات شده است. اتفاقا من هم به انتخابی اعتقاد دارم و به نظرم در هر دوره همه موجودیت کشتی باید در این مسابقات حاضر باشند. حالا بعد از آن دیگر این دست کادر فنی است که با برگزاری مسابقات انتخابی درون اردویی یا اعزام به مسابقات برون مرزی، بهترین نفرات خود را برای اوزان مختلف انتخاب نماید.

 

راستی شرایط رضا یزدانی که چند وقت پیش در تمرینات تیم نوجوانان شرکت کرده بود، چطور بود؟
خوشبختانه رضا شرایط خوبی دارد و تمریناتش را آغاز کرده است و فکر می کنم از چند وقت دیگر بتواند کشتی بگیرد. ما باید سرمایه هایی مانند رضا را حفظ کنیم و در کنار آن ها از جوانان هم استفاده کنیم.

 

شما به یزدانی پیشنهاد مربیگری در تیم نوجوانان را داده بودید؟
نه من در جریان این موضوع نیستم! رضا فقط محبت کرد و چند روزی در تمرینات ما شرکت کرد. تنها چیزی که می دانم این است که رضا یزدانی مصمم است که برگردد و کشتی بگیرد و امیدوارم دوباره شاهد کشتی های خوب او باشیم.

 

برای حسن رحیمی هم که جراحی داشته، در پست اینستاگرام تان آرزوی سلامتی داشتید.
بله همین طور است. حسن یکی از بهترین سبک وزن های کشتی آزاد جهان است که امیدوارم این دلاور هر چه زودتر سلامتی اش را به دست آورد. حسن با سن و سالی که دارد، می تواند تا چند سال دیگر برای ما کشتی بگیرد و در میدان های جهانی و المپیک کسب افتخار کند.