b_Newsرقیب فینالم را هفته پیش بردم اما با رای داور برنده شد/تلفنی با مربی ام در تماس بودم

عباسعلی: نام ایران لرزه به اندام رقبا می‌اندازد اما آنطور که باید دیده نمی‌شویم

تاریخ: 1396/05/08
زمان: 11: 30
نوع: گفتگو
مدال نقره حميد عباسعلي در مسابقات جهاني در حالي كه بدون مربي به لهستان اعزام شد، رنگ و بوي ديگري داشت.

نگار رشیدی

بازی‌های جهانی کاراته در حالی به میزبانی لهستان برگزار شد که هر پنج نماینده کشورمان به فینال رسیدند و یک طلا و چهار نقره را به نام خود زدند. البته نقره این مسابقات برای حمیده عباسعی تنها بانوی ایران در این آوردگاه رنگ و بوی دیگری داشت. چون از یک سو لحظه آخر بدون مربی سفر کرد و از سوی دیگر این مدال تمام روزهای سخت دوران مصدومیتش را التیام بخشید.

 

بازی‌های جهانی برای حمیده عباسعلی چطور گذشت؟

می‌توانم بگویم خوب بود. در این مسابقات بزرگ که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و حکم المپیک کوچک را داشت پنج مدال گرفتيم. اینجا همه ابرقدرت‌های جهان بودند و رقابت بین قهرمان‌های هر قاره و مدال‌آوران جهان بود. درست مثل المپیک که باید سهمیه بگیری و با بهترین‌ها مسابقه می‌دهی. رقابت آنقدر نزدیک بود که هر بازی حکم فینال را داشت.

 

کدام مسابقه برای‌تان اهمیت بیشتری داشت؟

من بازی اول و دوم را برابر اسلواکی و برزیل که سوم جهان و قهرمان قاره آمریکا بودند، بردم. اما مسابقه با فرانسه که ضربدری به‌هم خورده بودیم دشوار بود. من قبلا در فرانسه با او مسابقه داده بودم. یک بار با رای داور و یک بار هم امتیازی به او باخته بودم و این بار خیلی برایم مهم بود که پیروز شوم. در نهایت هم پنج بر یک او را شکست دادم.

 

شما در حالی به فینال رسیدید که پیش بینی‌ها بر مدال طلا بود.

مسابقه فینال با نماینده ژاپن بود. توکیو هم که میزبان المپیک 2020 است و کاراته هم که المپیکی شده، ژاپن هم مهد کاراته است و باید این چیزها را نشان می‌دادند. من هفته پیش در کمیته تیمی همین رقیبم را برده بودم ولی در لهستان بدون رد و بدل شدن هیچ امتیازی و با رای داور دوم شدم. من آماده بودم رقیبم تکان بخورد تا بزنم اما با رای داور او برنده اعلام شد.

 

با این حال کسب پنج مدال اتفاق خوبی بود؟

بله خدا را شکر که همه ما دست پر برگشتیم. الان ایران به ابرقدرت تبدیل شده و اسم ایران که می آید لرزه به اندام رقبا می‌افتد. ما خودمان را خیلی خوب نشان دادیم و در قرعه‌کشی به ایران که می‌افتند، می‌دانند بازی سنگینی دارند. این روند حتما ادامه‌دار خواهد بود به ویژه برای کسب سهمیه المپیک.

 

جدا از مردم خود شما هم باید توقعات زیادی برای اولین المپیک کاراته داشته باشید؟

انتظار وجود دارد چون کاراته در بیشتر مسابقات دست پر بوده. آخرین آوردگاه هم برای هر ورزشکاری المپیک است و تلاش می‌کند تا بهترین نتیجه را در این میدان بگیرد.ما تا المپیک سه سال زمان داریم ولی برای اینکه به آنجا برسیم باید زمینه‌سازی خیلی خوبی داشته باشیم. سال 2018 سهمیه‌بندی‌ها و مسابقات کسب سهمیه مشخص می‌شود و نباید مسیر را الکی برویم.

 

گویا مسوولان این‌بار هم دل بچه‌ها را به دست نیاوردند؟

بله این عملکرد آنطور که باید و شاید به چشم نیامد. بازی‌های جهانی هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود اما اهمیتی که باید به آن می‌دادند، ندادند. متاسفانه انگیزه لازم را به بچه‌ها نمي‌دهند. الان هر کس به غیرت خودش مسابقه می‌دهد و نتیجه می‌گیرد. تنها کاری هم که ما می‌توانیم انجام بدهیم این است که این مسایل را بگوییم و شما درج کنید.درست است که گوشه‌ای از ذهن‌مان را درگیر کرده اما اجازه نمی‌دهیم مانع راه‌مان شود. شاید دلگیر هم بشویم ولی باز هم دست از تلاش برنمی‌داریم.

 

شما بدون مربی به مسابقه رفتید. شهرام هروی کوچ شما نشست؟

نه اما ایشان کمک خیلی زیادی به من کردند. بازیکن در مسابقه نیاز به کوچ دارد که یکسری مسایل را برایش بگوید. خوشبختانه جایگاه من به آقای هروی نزدیک بود و صدای‌شان را می‌شنیدم. من تلفنی با مربی‌ام در تماس بودم و بازی به بازی با هم حرف می‌زدیم. مرور و یادآوری‌ها تاثیر خودش را گذاشت.خانم خوش‌قدم خیلی به من کمک کرد و زحمت کشید.  

 

یعنی کسی حواسش به مهلت ویزای ایشان نبود؟

ویزا صادر شده بود اما یا نگاه نکرده بودیم یا دقت نکرده بودیم. این مهلت فقط سه روز از اعزام ما گذشته بود. پاسپورت‌ها هم دست فدراسیون بود و باید دلیلش را از مسوولان پرسید. وجود مربی کنار ورزشکار الزامی است اما شرایط پیش نیامد و با اين حال برای مدال جنگیدم.

 

دو مدال ورلدگیمز و قهرمانی آسیا روزهای سخت مصدوم بودن را جبران کرد؟

آن روزها واقعا به من سخت گذشت. اینکه نتوانی مثل همیشه هر سال با تیمت به مسابقه بروی واقعا سخت است اما من به تقدیر اعتقاد دارم. این دو رویداد مهم هم با نتایج خوبی که گرفتم واقعا دلم را شاد کرد و خیالم راحت شد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.