b_Newsبازی نکردن شجاعی و حاج صفی، از شرایط من در المپیک 2004 آتن سخت تر نبود

آرش میر اسماعیلی: جایی که خط قرمز نظام رد می شود، اجبار معنایی ندارد

b_News نباید برخورد چکشی داشته باشیم تا سرخورده شوند/من هم دوست داشتم مدال طلای المپیک در کارنامه ام باشد
تاریخ: 1396/05/14
زمان: 00: 43
نوع: گفتگو
میراسماعیلی با محکوم کردن بازی شجاعی و حاج صفی تاکید کرد که نباید برخورد چکشی با آن ها صورت بگیرد

حامد جیرودی/ این روزها بازی کردن مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در ترکیب پانیونیوس یونان مقابل مکابی رژیم صهیونستی، به یکی از بحث های اصلی ورزش و فوتبال ایران تبدیل شده است و بسیاری از اهالی ورزش ایران در این خصوص نظر داده اند اما یکی از ورزشکارانی که مسابقه ندادن او با نماینده رژیم صهیونستی به یک موضوع تاریخی تبدیل شده است، آرش میر اسماعیلی کاپیتان سابق تیم ملی جودو است. میراسماعیلی که انتخاب اول مجله آمریکایی اسپورتس ایلستریتد برای کسب مدال طلا بود، حاضر به انجام مسابقه با ایهود واکس جودوکار اسرائیلی نشد و بنا بر قانون المپیک، از دور مسابقات حذف شد اما مسئولان ورزش ایران همانند دو طلایی ایران در المپیک ۲۰۰۴ یعنی حسین رضازاده و هادی ساعی، از او تقدیر کرد. حالا و موضوع پیش آمده برای دو ملی پوش فوتبال ایران، باعث شد تا نظرات میراسماعیلی را جویا شویم. وی در گفت و گویی که با «گل» داشت، با محکوم کردن بازی شجاعی و حاج صفی تاکید کرد که نباید برخورد چکشی با آن ها صورت بگیرد.

 

در مورد بازی شجاعی و حاج صفی مقابل مکابی رژیم صهیونستی چه نظری داری؟
این کار آن ها برای من بسیار تعجب برانگیز بود! شجاعی و حاج صفی در بازی رفت کار قشنگی انجام دادند و روی ارزش های ما پافشاری کردند و در مسابقه شرکت نکردند و نرفتند که ما کار آن ها را تحسین کردیم اما اتفاقی که در بازی برگشت پانیونیوس افتاد، اصلا خوب نبود. این درست است که این دو ملی پوش خدمات ارزنده ای را به فوتبال ما داشته اند اما این کار آن ها غیر اخلاقی بود و ای کاش انجام نمی شد. این هم که می گویند آن ها تعهدات حرفه ای و قرارداد داشتند توجیه مناسبی نیست. چون هر کسی که با تیمی قرارداد می بندد، در آن شرط و شروطی می گذارد. کشور ما هم رژیم اشغالگر را به رسمیت نمی شناسد. چه بسا که قبلا هم فوتبالیست های بزرگ دیگر ما مانند اشکان دژاگه از بازی برابر نماینده این رژیم امتناع کرده بودند. ما باید به تعهدات و آرمان های نظام پایبند باشیم. قبلا هم خیلی از ورزشکاران ما از اتفاق های خوب زندگی ورزشی و مدال هایی که می توانستند بگیرند، گذشتند و بعید می دانم اگر شجاعی و حاج صفی هم اگر بازی نمی کردند، اتفاق خاصی می افتاد. من این حرکت را محکوم می کنم. چرا که بسیار بدعت بدی بود و حتی مسئولان رژیم صهیونستی هم این اتفاق را تحسین کردند. در حالی که ما قبلا با آن ها مسابقه نمی دادیم و این ضعف بزرگی برای شان بود.

 

اما در این چند روز دیگر ملی پوشان فوتبال ایران و هم تیمی های شجاعی و حاج صفی در ایران از آن ها حمایت کرده اند و گفته اند می دانیم که شما مجبور به حضور در این بازی شده اید!
به نظر من جایی که خط قرمز نظام رد می شود، اجبار معنایی ندارد. در کشور ما این همه جوان شهید شده اند و خون داده اند تا ما پای آرمان های مان بایستیم. ما شهدای ترور هسته ای و شهدای مدافع حرم را داریم و حرکت اخلاقی این بود آن ها مانند بازی رفت، در بازی برگشت هم شرکت نمی کردند و البته حضورشان در نتیجه بازی هم تاثیری نداشت. البته این دو بازیکن، قبلا خدمات ارزنده ای داشته اند اما حالا اشتباه کرده اند و باید معذرت خواهی کنند تا این موضوع برای سایر ورزشکاران بدعت نشود.

 

به ورزشکارانی اشاره کردی که می توانستند مدال بگیرند  اما با نماینده رژیم صهیونستی مسابقه ندادند و تو خودت جزو معروف ترین آن ها هستی.
بله شاید بازی نکردن شجاعی و حاج صفی، از شرایط من در المپیک 2004 آتن سخت تر نبود.

 

کمی به گذشته برگردیم. چه اتفاقی آن موقع برایت افتاد؟
همان طور که می دانیم کسب مدال در المپیک یا جام جهانی، اوج افتخار یک ورزشکار می تواند باشد. من آن موقع دو مدال طلای جهانی داشتم و پرچمدار کاروان ایران بودم و احتمال زیادی داده شده بود که در المپیک هم مدال طلا بگیرم. قطعا من هم دوست داشتم که مدال طلای المپیک به افتخاراتم افزوده شود اما به نماینده  رژیم صهیونستی خوردم و چون این موضوع خط قرمز نظام و کشورم بود، از مسابقه دادن انصراف دادم و حذف شدم. به هر حال، خواست خدا بود که این اتفاق برای من بیفتد. من تا پیش از آن 11 مدال طلا، نقره و برنز آسیایی و جهانی داشتم اما هنوز هم که هنوز است مردم من را به خاطر مسابقه ندادن با نماینده  رژیم صهیونستی می شناسند و این کار برای من مانند یک مدال زرین ماندگار شده و در تاریخ ثبت شده است. حالا هم افسوس خوردم که ای کاش مسعود و احسان کار خوب بازی رفت را در بازی برگشت تکمیل می کردند و به خاطر ایثارهایی که شده بود، از بازی خودداری می کردند.

 

حالا اما احتمال محرومیت از تیم ملی برای شجاعی و حاج صفی داده شده است.
به نظر من نوع برخورد مهم است و باید منطقی باشد. حالا این دو ملی پوش ما دچار اشتباه شده اند و حرکت غیرمنتظره ای انجام داده اند اما نباید برخورد چکشی داشته باشیم تا سرخورده شوند و عواقب بین المللی هم برای ما داشته باشد. ما باید خدماتی که آن ها قبلا برای تیم ملی داشته اند را در نظر بگیریم.

 

فکر می کنی چه واکنشی در این خصوص باید صورت بگیرد؟
من در مقامی نیستم که تصمیم گیرنده باشم اما ما نباید احساسی تصمیم بگیریم و حرف بزنیم. کار، کار درستی نبوده، حالا چه از روی اجبار به دلیل تعهدات و جریمه مالی و چه از روی اختیار. حمایت کورکورانه هم خوب نیست و باید منطقی باشد و نباید ضرر ملی ببینیم.

 

ما در سال جام جهانی هم هستیم و احتمالا اگر محرومیتی در نظر گرفته شود، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی هم واکنش نشان خواهد داد!
طبیعتا چون آن ها ملی پوش هستند و جزو کاپیتان های تیم ملی، کی روش هم وارد خواهد شد اما از این اشتباه هم نمی توان چشم پوشی کرد چون بدعت می شود. از طرفی باید صحبت های خود حاج صفی و شجاعی را هم شنید و آن ها دلایل شان را بگویند. شاید ذهنیت خودشان این نبوده چون این بچه ها با بازی نکردن در بازی رفت نشان داده اند که نمی خواستند مسابقه دهند و امیدوارم که برخورد مناسبی صورت بگیرد.