b_Newsایسلند یکی، دو لول از فوتبال ایران بالاتر است اما حسابی زیر ذره بین است

زاهدی: اینجا همه از علی کریمی می‌پرسند و حسابی او را می‌‌شناسند

b_News تشویق ایسلندی یکی، دو نمونه دیگر دارد که حسابی دیدنی است
تاریخ: 1396/05/15
زمان: 14: 11
نوع: خبر
به عنوان اولین لژیونر ایرانی ایسلند عنوان اولین لژیونر آسیایی این کشور را هم یدک می‌کشد.

سیدیاسر رضوی / به عنوان اولین لژیونر ایرانی ایسلند عنوان اولین لژیونر آسیایی این کشور را هم یدک می‌کشد. شهاب زاهدی که از برخورد خوب مردم این کشور بسیار خوشحال است از صمیمیت آنها می‌گوید و معتقد است فوتبال ایسلند حسابی زیر ذره بین است و بازیکنان بزرگی از لیگ این کشور به دیگر کشورهای بزرگ اروپایی ترانسفر شده اند و به دنبال این است که یکی از این بازیکنان باشد. گفت و گویی با شهاب زاهدی داشتیم و از او در مورد شرایطش در لیگ این کشور پرسیدیم.


موافقی صحبت خودمان را با یک مقدمه از لیگ ایسلند و شرایطی که در فوتبال این کشور حاکم است شروع کنیم؟
لیگ ایسلند لیگ شناخته‌ شده‌ای نیست اما شرایط قوی دارد و یک لول بهتر از لیگ ایران است. وضعیت تیم ملی خیلی خوب است و در رنکینگ فیفا سه، چهار پله از ایران بالاتر هستند و لیگی است که اروپا جدیدا به چشم دیگری به آن نگاه می‌کند و ما خیلی خروجی از این لیگ داریم. لیگ فیزیکی مثل لیگ برتر انگلستان و تیم آی بی وی  را هفته پیش در  جام‌حذفی و نیمه نهایی بردیم و به فینال رفتیم. در لیگ هم تقریبا میانه‌‌های جدول هستیم به خاطر اینکه امتیازات نزدیک است و اختلاف تیم سوم، چهارم تا دهم فقط یک امتیاز است.


گفته می‌شد قرار است به هلند بروی اما به لیگ ایسلند پیوستی؟
من پیشنهادی از هلند نداشتم. از چند کشور دیگر به جز ایسلند  پیشنهاد داشتم و چون کشورهای دیگر لیگ برتری نبودند این کشور را انتخاب کردم چون IBV یک تیم ریشه دار در این کشور است و سهمیه اروپا داریم. فکر می‌‌کنم بهترین گزینه برای من این انتخاب بود.


ایسلند کشور کم جمعیتی است اما در فوتبال همه آنها را به تشویق‌‌های شان می‌‌شناسند. مردم این کشور و برخورد آنها را چطور دیدی؟
ایسلند جمعیت کمی دارد، و در سطح فوتبال همانطور که گفتم یکی، دو لول از فوتبال ایران بالاتر است. تیم‌‌ها خیلی به هم نزدیک هستند و مردم واقعا فوق العاده خوب و دوست داشتنی دارد. زمانی که  آمدم اینجا تعجب کردم که چقدر مردم می‌‌توانند مهربان باشند و دوست داشتنی با تو رفتار کنند. از آنجایی که تشویق ایسلندی از یورو آمد و هرجا تیم ما می‌‌رود هرچند تماشاگران ما کم هستند و شاید در بهترین حالت هزار یا دو هزار نفر باشند اما همه جا تیم را همراهی می‌کنند و واقعا از این بابت خوشحالم که به این تیم آمدم.


ایسلند و کشورهایی مثل آن بیشتر فوتبالیست ترانسفر می‌کنند. چه شد که فوتبال تو را پسندیدند و با این تیم قرارداد بستی؟
زمانی که پیشنهاد برای من آمد برای قرارداد نیامدم، آمدم که تمرین کنم و دیده بشوم. اینها دوست داشتند من را ببینند و کیفیتم را ارزیابی کنند. به همین خاطر 10 روز تمرین کردم و علاوه بر من یک مهاجم آمریکایی هم گرفته بودند که از لیگ دانمارک بود اما چون سهمیه محدودی داشتند باید یکی را انتخاب می‌کردند و خدا را شکر من انتخاب شدم و در این تیم ماندگار شدم و قرارداد بستم. با پرسپولیس فسخ کرده بودم و این جا منتظر    ITC  بودم یک مقدار زمان برد اما بعد از صدور، عکس انداختیم و همه چیز تمام شد و این مساله یکی از دلایل فاصله افتادن بین تفاهم و امضای قرارداد من بود.

 
به عنوان اولین لژیونر ایرانی این کشور کدام بازیکن کشورمان را خوب می‌‌شناسند و در مورد ایران و فوتبال آن چه شناختی دارند؟
اولین ایرانی و اولین آسیایی لیگ ایسلند هستم و اصلا نشنیده بودم که از آسیا بازیکنی به لیگ ایسلند آمده باشد. برخورد مردم و هواداران جالب است که من ایرانی هستم  اما ایران را با عراق اشتباه می‌‌گیرند و من باید مدام توضیح بدهم ولی خیلی‌‌ها هم هستند که کاملا ایران را می‌‌شناسند و از تاریخ آن آگاه هستند. اینجا علی کریمی را می‌‌شناسند و خود من که  عاشق او هستم.  جالب است در ایسلند او را خیلی دوست دارند و شناخت خوبی روی عملکرد او دارند و مدام از او و وضعیت‌اش از من سوال می‌‌کنند.


این روزها همه در فوتبال ما به دنبال لژیونر شدن هستند و می‌‌خواهند به هر قیمتی این اتفاق بیفتد. به نظرت ایسلند کشوری هست که فوتبال تو دیده شود و پیشرفت کنی؟
بحث لژیونر شدن من قبل از محرومیتم بود و فقط کار به تاخیر افتاد. ایسلند واقعا کشوری است که زیر ذره بین است و در یکی، دو سال آینده پیشرفت‌اش زیاد است و سطح لیگ خوبی دارد. با توجه به جمعیتی که دارد   لژیونر کم می‌‌گیرند اما امکانات خوبی دارند. الان تیم ما هفت زمین تمرین و دو سالن بدنسازی دارد و تمام امکانات که باشگاه باید داشته باشد در اختیار دارد. خیلی از تیم‌‌های بزرگ دنیا اینجا را زیر ذره بین دارند و نیم فصل که من اضافه شدم تعدادی از بازیکنان خوب ما ترانسفر شدند به تیم‌‌های خوب اروپایی و از آن طرف هم از کشورهای خوب اروپایی بازیکن به لیگ ایسلند آمد.


چقدر امیدواری از لیگ ایسلند نظر کی روش را به خودت جلب کنی و شانسی برای خودت بابت مسافر جام جهانی شدن قائل هستی؟
مسلما هر فوتبالیستی آرزو دارد که برای تیم ملی کشورش بازی کند و برای من هم صدق می‌‌کند. بیشترین تلاش خودم را می‌‌کنم و با توکل به خدا پیش می‌‌روم تا بتوانم به لباس تیم ملی کشورم برسم.


مدیرعامل تیم شما یک زن است. کار با مدیرعامل زن را چطور می‌‌بینی؟
اینجا حقوق زن و مرد به معنی واقعی کلمه برابر است. اطلاعات مدیرعامل ما که یک خانم است خیلی بالاست. از طرف دیگر قضیه تیم بانوانی که داریم، 5 ملی پوش دارد و تیم ما تیم قدرتمندی است.


به همبازی‌هایت گفتی در پرسپولیس هواداران به بهترین شکل تشویق ایسلندی را اجرا می‌‌کنند. آیا آنها شناختی از پرسپولیس دارند؟
پرسپولیس هواداران زیادی دارد و اینها می‌‌دانند در چه تیم پرطرفداری هستم 90 درصد بازیکنان ما آن را به عنوان بزرگترین تیم آسیا می‌‌شناسند. بحث آن پیش نیامده اما یکی، دو مدل دیگر تشویق ایسلندی دارند که خیلی جالب است اما چون در یورو آن یکی را انجام دادند این یک نمونه مطرح شد. حتما اگر فرصتی بشود و به ایران بیایم این تشویق‌‌های دیگر ایسلندی‌‌ها را به دوستانم خواهم گفت.


راستی شماره 10 تیمت را پوشیدی. قطعا این شماره مسوولیت تو را به عنوان یک مهاجم سنگین تر خواهد کرد. انتخاب خودت این شماره بود؟
من وقتی با IBV قرارداد بستم از آنها خواستم تا شماره 70 را بپوشم اما این مساله با مخالفت مدیران باشگاه مواجه شد و آنها از من خواستند شماره 10 را بپوشم. شماره 10 همیشه یکی از شماره‌‌های اصلی در هر تیمی است و قطعا همانطور که گفتید این مساله وظیفه من را سنگین تر خواهد کرد. امیدوارم بتوانم با بهترین عملکردم هم به فوتبال خودم، هم به تیم و هم اینکه به آبروی فوتبال ایران کمک زیادی بکنم و نماینده خوبی برای کشورم در ایسلند باشم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.