b_Newsشلوار كوتاه فرستادند و پيراهن 3XL آخر سر هم پيراهن مشكي مسلمان اندازه‌ام شد!

طارمي: امسال با 20 گل آقاي گل مي‌شوم

b_News يك نفر از من نپرسيد چرا مي‌خواهي بروي، فقط توهين كردند / قرار نيست 10 سال در پرسپوليس بمانم، فوتبال حرفه‌اي است
تاریخ: 1396/05/12
زمان: 14: 54
نوع: خبر
مهدي طارمي بي‌شك نه در شب معرفي بهترين‌هاي فوتبال ايران لياقت كسب دو جايزه را داشت، بلكه پيش از آن هم با عملكردش اين عنوان را از سوي جامعه فوتبال كسب كرده بود.


احد علوي / مهدي طارمي بي‌شك نه در شب معرفي بهترين‌هاي فوتبال ايران لياقت كسب دو جايزه را داشت، بلكه پيش از آن هم با عملكردش اين عنوان را از سوي جامعه فوتبال كسب كرده بود. آقاي گل فوتبال ايران طي دو سال گذشته فراز و نشيب‌هاي زيادي را پشت‌سر گذاشت و همه او را قضاوت كردند اما هيچ‌كس بهتر از خودش نمي‌داند كه چه تصميمي براي آينده‌اش گرفته و خواهد گرفت. طارمي به پرسپوليس بازگشت اما مي‌خواست از فوتبالش در اروپا لذت ببرد همان‌طور كه در پرسپوليس لذت آقاي گلي و بهترين بازيكن ايران شدن را چشيد اما باشگاه پرسپوليس با او راه نيامد تا مهاجم ملي‌پوش اين باشگاه با دلخوري قراردادش را با پرسپوليس ادامه دهد. حاشيه كلمه‌اي است كه هميشه از دهان فوتبالي‌ها درباره طارمي بيان مي‌شود. اما باز هم هيچ‌كس بهتر از خودش نمي‌تواند اين حاشيه‌ها را جمع كند. مهدي طارمي همان پسرك بوشهري سيه‌چرده‌اي است كه ظاهرش در اين چند سال تغيير نكرده درست مانند باطنش. با مهدي طارمي در آستانه ديدار با تراكتور همكلام شديم و او حرف‌هايي متفاوت نسبت به چند وقت اخير بيان كرد. حرف‌هايي كه بيشتر برآمده از خصوصيات اخلاقي و قلبي اوست.


ديدار مقابل تراكتور مي‌تواند ثبات نتيجه‌گيري را براي پرسپوليس به‌دست بياورد. چقدر پيروزي در اين بازي براي تو و همبازيان‌ات مهم است؟
خدا را شكر كه بازي اول را با اينكه سخت بود، با برد پشت سر گذاشتيم. بازي بعدي‌مان با تراكتور مي‌تواند قدم محكم ما براي قهرماني باشد. تراكتور تيم خوبي است حتي اگر بازيكنانش را از دست داده باشد ولي نمي‌توان اين تيم را دست كم گرفت. تراكتور هميشه جزو تيم‌هاي بالاي جدول بوده بنابراين ما به ميدان مي‌رويم و كار خودمان را مي‌كنيم. براي پرسپوليسي كه مي‌خواهد قهرمان شود ديگر نبايد اسم تيم‌ها فرقي برايش داشته باشد.


دو فصل آقاي گلي و حالا هم بهترين بازيكن سال فوتبال شدن براي طارمي شرايط را نسبت به گذشته متفاوت كرده؛ وقتي اين سال‌ها را در ذهن‌ات مرور مي‌كني، به چه چيزي مي‌رسي؟
من به خاطر سربازي‌ام دو سال فوتبال را كنار گذاشتم اما در همان دوران هم نااميد نشدم و مي‌دانستم كه مي‌توانم فوتبالم را ادامه دهم. توانستم آقاي گل ليگ يك شوم و به ليگ برتر بيايم. فكر مي‌كنم در تمام اين سال‌ها نااميد نشدن مهم‌ترين انگيزه من براي موفقيت بود. هيچ زمان در زندگي نااميد نشدم و نخواهم شد.


در جشن بهترين‌ها هيچ‌كس درباره عملكرد فني طارمي در طول دو سال گذشته صحبت نكرد اما كت و شلواري كه بر تن داشتي، حاشيه‌ساز شد؛ نظرت درباره حاشيه‌هايي كه پيرامون توست، چيست؟
اين را مردم و رسانه‌ها بايد بگويند. نمي‌دانم چرا اين قدر دنبال حاشيه هستيم؟! بعد از پايان مراسم به ذهن خودم رسيد كه درباره كت و شلوارم توضيح دهم وگرنه جمع كردنش خيلي سخت مي‌شد. تازه آن هم درباره مساله‌اي كه من در آن تقصير نداشتم. به اتفاق محسن (مسلمان) به جايي كه براي تهيه كردن كت و شلوار گفته بودند، رفتيم. كت و شلوارها تمام شده بود و دو كت و شلوار مشكي مانده بود كه آقاي پاشايي از سازمان ليگ گفت اشكالي ندارد، همين دو تا كت و شلوار را برداريد كه شلوارش هم اندازه من نبود.


جريان پيراهن مشكي چه بود؟ آن هم سازمان ليگ داده بود؟
پيراهن مشكي‌ام ماجراي خودش را دارد. پيراهن سفيدي كه براي ما تهيه ديده بودند، 3XL بود. براي محسن هم پيراهن مشكي فرستاده بودند كه من پيراهن محسن را گرفتم. ببينيد پيراهن محسن چه بود كه اندازه من شد. اين كه شلوار كوتاه بود را من نمي‌توانستم بلندتر كنم و از دست من خارج بود.
تازه تو از جمله بازيكناني هستي كه تيپ ظاهري‌ات تغيير نكرده وگرنه براي مدل مو و لباس‌ات هم حاشيه درست مي‌شد.
من يك بار در برنامه 90 اين موضوع را مطرح كردم و گفتم با همان ظاهري كه به پرسپوليس آمدم و به فوتبال ايران معرفي شدم، با همان ظاهر هم كارم را ادامه مي‌دهم. مهدي طارمي با همين ظاهر مي‌ماند و خواهد ماند.


از اينكه هر روز از بزرگ تا كوچك فوتبال به تو بگويند مراقب حاشيه‌هايت باش و سالم زندگي كن، چه حسي به تو دست مي‌دهد؟
من آدم انتقادپذيري هستم ولي تا جايي كه اين انتقادات درست باشد. اگر تا حالا به اينجايي كه هستم، رسيدم، خودم و خانواده‌ام به همه اين مسايل فكر كرده‌ايم كه چطور زندگي كنم. آن زمان كه مرا نمي‌شناختند مگر كسي بود كه مراقب حاشيه‌هايم باشد. آن زمان هم حاشيه‌ نداشتم و خودم مراقب خودم بودم. حالا هم نگران نباشيد من مراقب خودم هستم. اگر اين حرف‌ها را مي‌زنند به خاطر اين است كه در ديد همه هستم. واقعا نمي‌دانم چرا هميشه درباره من صحبت مي‌كنند. چرا در مورد بقيه و حاشيه‌هاي آنها صحبتي نمي‌كنند. خودم مي‌دانم نبايد وارد حاشيه شوم. فكر مي‌كنم واضح و روشن حرفم را زدم.


جديدا زود عصباني مي‌شوي؛ منظورم مصاحبه اخيرت درباره باشگاه و تيتر روزنامه گل بود.
بحث مصاحبه از بازي كردن و تيم جداست. من هيچ‌موقع دنبال حاشيه و اينجور مسايل نبودم. درباره باشگاه هم صحبت‌هايي كردم كه نظرم بود و اين ربطي به عملكرد فني من ندارد. از برانكو بپرسيد اگر من در زمين و تمرين كم‌كاري مي‌كنم، هرچه خواستيد بگوييد. در بازي تا حد توانم مي‌دوم و تلاش مي‌كنم كه پرسپوليس موفق باشد.


مصاحبه‌ات درباره مديريت باشگاه،‌واكنش‌هاي متفاوتي را به دنبال داشت؛ فكر مي‌كني نبايد آن مصاحبه را انجام مي‌دادي يا نه حرف دل‌ات را زدي؟
چرا نبايد آن مصاحبه را انجام مي‌دادم. مشكلات همچنان پابرجاست و من ديگر كاري به مديريت ندارم. اگر من و بقيه بچه‌ها حرفي زديم، حرف حق را گفتيم. بابت تلاشي كه مي‌كنيم، پول‌مان را مي‌خواهيم شما در روزنامه‌تان كار كنيد و پولي نگيريد، سكوت مي‌كنيد؟! چهار، پنج ماه است كه پولي نگرفته‌ايم. تمام زندگي يك فوتباليست از راه فوتبال و درآمد فوتبال است. چرا نبايد براي حق‌مان حرف بزنيم و سكوت كنيم. همه ما تحت فشار هستيم و مشكلات در زندگي داريم.


موضوع اين است كه وقتي تو مصاحبه مي‌كني، مي‌گويند مسلمان به تو خط داده و وقتي او صحبت مي‌كند مي‌گويند مهدي به مسلمان خط داده؛ مدل دوستي تو و محسن اين روزها يكي از سوژه‌هاي فوتبال ماست.
خلاصه و راحت بگويم دو دوست وقتي صميمي مي‌شوند هزار نفر جلوي رفاقت‌شان سنگ مي‌اندازند تا رابطه بين آنها را خراب كنند. اين موضوع هم طبيعي است كه براي بر هم زدن رفاقت من و محسن سنگ بيندازند. همه جاي دنيا اين‌گونه است، ايران بيشتر.


چه شد كه دوستي‌ات با مسلمان شما را به دوقلوهاي جدانشدني تبديل كرد؟
اتفاق خاصي نيفتاد و خصوصيات اخلاقي‌مان با هم خورد و دوست شديم. من با بقيه بچه‌هاي تيم دوست هستم اما با محسن بيشتر.


تو كه اينقدر با مسلمان داداشي هستي، چرا با كي‌روش براي ملي‌پوش شدن او صحبت نمي‌كني يا شايد هم صحبت كرده‌اي و جواب منفي گرفته‌اي؟
اصلا اينطور نيست. من تا حالا نشده كه براي دعوت محسن به تيم‌ملي با كي‌روش صحبت كنم. حساب باشگاه با تيم‌ملي جداست. در حيطه كاري من نيست كه با كي‌روش درباره دعوت از محسن صحبت كنم. در باشگاه پرسپوليس هم كه اختيارات بيشتري دارم، در كار مديريت تا حالا دخالت نكرده‌ام چون دخالت در كاري كه به من مربوط نيست را زشت مي‌دانم.


دوست داري مسلمان به تيم‌ملي دعوت شود؟
 اين كه ديگر پرسيدن ندارد! صددرصد خوشحال مي‌شوم كه مسلمان به تيم‌ملي دعوت شود. محسن توانايي‌هايش را در ليگ نشان داده و اميدوارم كه كي‌روش او را به تيم‌ملي دعوت كند.


طي دو سال گذشته ماندن‌ات در پرسپوليس حرف و حديث‌هاي زيادي را به دنبال داشت و خيلي‌ها از تو انتقاد كردند اما هيچ‌كس از تو نپرسيد چرا اين اتفاقات رخ داد و طارمي با چه منطقي مي‌خواست از پرسپوليس جدا شود؟
مشكل اينجاست كه ما در ايران خيلي زود همديگر را قضاوت مي‌كنيم. كسي از من نپرسيد كه چرا مي‌خواهي از پرسپوليس بروي فقط يكسري به من توهين كردند. من عشق و علاقه‌ام به پرسپوليس و هوادارانش را با عملكردم در فصل گذشته ثابت كردم. اما فوتبال حرفه‌اي است و بايد بپذيريم يك شخص نمي‌تواند 10 سال در يك تيم بماند. كريم باقري،‌علي كريمي، علي دايي و عابدزاده هم يك زماني از پرسپوليس رفتند. من هم دوست داشتم از پرسپوليس بروم چون مي‌خواستم از فوتبالم در اروپا لذت ببرم همانطور كه در پرسپوليس لذت مي‌بردم. من اگر به اروپا مي‌رفتم، افتخارش براي پرسپوليس و خودم مي‌ماند.


به نظر خودت اين گل نزدن‌ها به خاطر بار رواني‌اي كه روي تو هست، تاثير دارد؛ چون خيلي‌ها مي‌گويند طارمي همه كاره پرسپوليس است، شايد خودت هم اين جملات را بارها شنيده‌اي. اين تعريف‌ها كارت را سخت‌تر مي‌كند يا نه؟
اصلا اين طور نيست. ما يك تيم هستيم و همه براي پرسپوليس و موفقيتش تلاش مي‌كنيم. شايد چون همه توپ‌ها به من ختم مي‌شود، اين مسايل را عنوان مي‌كنم. من به عنوان مهاجم هم كارم سخت است و هم آسان، سخت از اين جهت كه هميشه بايد برنده باشيم و من گل بزنم و آسان از اين بابت كه  موقعيت‌هاي زيادي براي من به‌وجود مي‌آورند. خدا را شكر كه در پرسپوليس دوستان و پاسورهاي خوبي داريم. من هم سعي مي‌كنم جواب زحمات هواداران، بازيكنان و كادرفني را با گلزني بدهم.


براي اين فصل مهدي طارمي چند گل كنار گذاشته و قول چند گل را به هواداران مي‌دهي؟
هجده تا (مكثي مي‌كند) نه، هدفم روي بيست گل است.


رابطه‌ات با برانكو اين روزها چطور است؟ مثل فصل گذشته سلام‌ات را عليك نمي‌گويد!
(خنده همراه با مكث) مشكلي نداريم و در خدمت برانكو هستيم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.