b_Newsحریف چقر و بد بدن ما در کشتی روسیه است/ خدا قوت پهلوان را با برنامه ریزی قبلی گفتم

هادی عامل: در حضور فردوسی پور، به خودم اجازه نمی دهم، گزارشگر فوتبال شوم!

b_News کشتی فرنگی کاملا پوست انداخته و قهرمانی اش سخت است/ رسول خادم بر کشتی آزاد نظارت دارد
تاریخ: 1396/05/18
زمان: 10: 43
نوع: گفتگو
هادی عامل گزارشگر کشتی، یکی از کسانی است که نامش در چند سال اخیر به خاطر گزارش جذاب کشتی و اصطلاحات جالبی که به کار می برد، بر سر زبان ها افتاده است.

حامد جیرودی/ هادی عامل گزارشگر کشتی، یکی از کسانی است که نامش در چند سال اخیر به خاطر گزارش جذاب کشتی و اصطلاحات جالبی که به کار می برد، بر سر زبان ها افتاده است. کشتی که خودش کشتی گیر بوده و  در مربیگری و داوری کشتی هم فعال بوده است و حالا به عنوان یک مفسر با تمام زوایای این رشته به خوبی آشناست. به همین خاطر و به مناسبت 17 مرداد که روز خبرنگار بود، به سراغ عامل رفتیم که خودش روزنامه نگار بوده و در حال حاضر هم در روزنامه خراسان قلم می زند.

 

آقای عامل، روز خبرنگار را به شما تبریک می گوییم.
من از شما تشکر می کنم و متقابلا این روز را به شما و همکاران تان تبریک می گویم و امیدوارم که قلم تان را در راه حق و حقیقت بردارید.

 

شما کار گزارشگری کشتی را چند سال است که انجام می دهید؟
من کارم را دقیقا از سال 57 با روزنامه خراسان شروع کردم و در آنجا کشتی نویس بودم اما از سال 63 به جرگه گزارشگران پیوستم.

 

پس کار روزنامه نگاری هم انجام می دادید!
بله آن اوایل در روزنامه کار می کردم و به غیر از کشتی، درباره شنا هم مطلب می نوشتم. البته الان هم اگر فرصت کنم باز هم برای روزنامه خراسان مطلب می نویسم چون به هر حال روزنامه شهرم مشهد است.

 

فوتبال چطور؟
نه چون به نظرم هر کسی در حوزه ای که تخصص دارد، باید ورود پیدا کند.

 

شده در این مدت گزارشگری فوتبال را هم انجام دهید؟
نه پیش نیامده و خودم هم نخواستم. شاید اصول گزارشگری و اجرا یکی باشد و ما بتوانیم اطلاعات تیم ها را به دست آوریم اما این کار را نمی کنم.

 

فوتبال را که دوست دارید؟
بله فوتبال را دوست دارم اما با حضور گزارشگران خوبی مثل عادل فردوسی پور که بسیار برای من عزیز است، اصلا به خودم اجازه نمی دهم، وارد حوزه گزارش فوتبال شوم.

 

اگر باز هم به دنیا بیاید، کار روزنامه نگاری و گزارشگری را انجام می دهید؟
بله چون این کار به نوعی با احساس آدم ها سر و کار دارد و من هم اگر واقعا دوباره به دنیا بیایم، سراغ این کار می روم. همین هم که مردم من را و صدایم را قبول کرده اند بسیار برایم راضی کننده است و خدا را شکر می کنم.

 

کشتی نویسی، چقدر به شما که یک گزارشگر موفق بوده اید، کمک کرده است؟
همان طور که می دانید من خودم قبلا کشتی گیر بودم و تا قهرمانی کشور هم پیش رفتم اما دستم شکست و بعد وارد دنیای مربیگری و داوری شدم. به این ترتیب با فنون و قوانین کشتی به خوبی آشنا هستم و کشتی نویسی هم من را به روان تر بیان کردن گزارش کشتی و انتقال مفاهیم این رشته بسیار کمک کرده است.

 

این اصطلاحات شما مثل خدا قوت پهلوان هم برای مردم خیلی جالب است!
خدا را شکر مردم خیلی به من لطف دارند. من که کاره ای نیستم. درباره همین خدا قوت هم باید بگویم که این لفظ از ذهن مردم رفته بود و در جایی آن را شنیدم و با برنامه ریزی قبلی در مسابقه عنوان کردم که خدا را شکر به دل مردم نشست.

 

در حال حاضر، درباره شرایط تیم ملی کشتی آزاد در آستانه مسابقات جهانی چه نظری دارید؟
ما به طور کلی جوانگرایی کرده ایم. در 57 کیلوگرم حسن رحیمی را نداریم و رضا اطری اولین بار است که به جهانی می رود. در 61 کیلوگرم، بهنام احسان پور کشتی گیر جوانی است و او هم تجربه اولش است. در 65 کیلوگرم، میثم نصیری با این که در المپیک رفت و مدال نگرفت اما تجربه جهانی ندارد. در 70 کیوگرم، مصطفی حسین خانی یک برنز جهانی دارد. در 74 کیلوگرم، پیمان یاراحمدی اولین حضورش است. در 86 کیلوگرم، حسن یزدانی کاپیتان و سردار تیم است. او در 74 کیلوگرم بود و حالا 12 کیلو بالاتر آمده و رفتن به وزن بالاتر برای یک کشتی گیر سخت است اما حسن شانس اصلی مدال است. در 97 کیلوگرم، رضا یزدانی آسیب دیده و جراحی کرده و امیر محمدی به جای او آمده است. در 125 کیلوگرم، یدا... محبی کمیل قاسمی را برده اما تجربه جهانی ندارد و آتش زیر خاکستر است ام روحیه خوبی دارد و پدربزرگ اش هم پهلوان بوده و حالا باید این تیم جوان چه می کند.

 

اما به نظر  می رسد تیم ملی کشتی فرنگی کار سخت تری داشته باشد؟
طبیعتا این تیم هم تیم جوانی است. در 59 کیلوگرم، مهرداد مردانی جایگزین حمید سوریان شده. در 66 کیلوگرم محمد الیاسی را داریم که تجربه آنچنانی ندارد. در 71 کیلوگرم محمدعلی گرایی است و در 75 کیلوگرم سعید عبدولی که برنز المپیک و طلای جهان را دارد و امید اصلی ماست. در 80 کیلوگرم یوسف قادریان را داریم که برنز جهانی 2015 را دارد و در 85 کیلوگرم هم حسین نوری است که در انتخابی اول شد و دو بار هم جبیب ا... اخلاقی را برد اما اخلاقی را به المپیک بردند. در 98 کیلوگرم سیدمصطفی صالحی زاده جوان است و کار سختی دارد و در 130 کیلوگرم هم شهاب قوره چیلی جوان است و کمتر کسی فکر می کرد حریفانش را شکست دهد.

 

در کل شرایط تیم علی اشکانی را چطور می بینید؟
کشتی ورزش بی رکوردی است و در نبود بزرگان این رشته کار سخت است. تیم ما کاملا پوست اندازی کرده و توقع قهرمانی سخت است اما ان شاء ا... که کشتی های خوبی می گیرند.

 

اما قهرمانی تیم فرنگی جوان نوید خوبی می دهد.
دقیقا تیم جوانان ما با اقتدار به قهرمانی رسید و ما می توانیم به اسن کشتی گیران امیدوار باشیم.

 

کار محمد طلایی چطور بوده است؟
طلایی مربی بسیار خوبی است و در انتقال اطلاعت موفق است. البته رسول خادم هم با این که دیگر سرمربی نیست اما بر کار تیم آزاد کاملا نظارت دارد و تجربیات خود را در اختیار تیم می گذارد.

 

درباره مربیگری محمد بنا با کودکان خردسال چه نظری دارید؟
محمد بنا عاشق کشتی است. دست اش هم درد نکند. تیم او در ریو هم دو برنز گرفت که نسبت به سه طلای لندن ضعیف بود اما در کل خوب بود. تنها انتقاد ما به آقای بنا این بود که به انتخابی اعتقادی نداشت که آن هم سلیقه شان بود.

 

در حال حاضر حریف چقر و بد بدن ما در کشتی چه تیمی است؟
روس ها. آن ها واقعا در کشتی کار می کنند و برای هر تیم 15 مربی دارند. پوتین رئیس جمهورشان هم جودوکار بود و به ورزش علاقه دارد و هر روز با تلفن با سرمربی جودو روسیه صحبت می کند!

 

چند وقت پیش کمیل قاسمی هم در مراسم افطاری از رئیس جمهور خواست به کشتی بیشتر رسیدگی کند؟
آقای روحانی هم علاقه مند به ورزش است و ان شاءا... وقتی سرش از گرفتن رای اعتماد برای کابینه خلوت شد، به ورزش بیشتر رسیدگی خواهد کرد. خدا را شکر آقای سلطانی فر هم وزیر پشت میز نشینی نیست و به همه رشته ها رسیدگی می کند و مسابقات را از نزدیک می بینید که این خیلی اهمیت دارد.