b_Newsژن کشتی گرفتن در خانواده عبدولی فوق العاده است

جمشید خیرآبادی: یکی از شاگردانم با حمید سوریان مو نمی زند!

تاریخ: 1396/05/22
زمان: 13: 01
نوع: گفتگو
خیرآبادی، به این موضوع اشاره کرد که قهرمانی جوانان در جهان، انگیزه خوبی به تیم بزرگسالان داده است.

حامد جیرودی/ جمشید خیرآبادی مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در زمان محمد بنا که در المپیک 2016 ریو سرمربیگری آذربایجان را بر عهده داشت، این روزها در شهر خود سنندج به آموزش فرنگی کاران نوجوان و جوان می پردازد تا از میان آن ها کشتی گیران با استعداد را شناسایی کرده و به کشتی ایران تحویل دهد. اما قهرمانی تیم کشتی فرنگی جوانان ایران در مسابقات جهانی فنلاند که هفته گذشته به دست آمد، باعث شد تا به سراغ خیرآبادی برویم و با او در این خصوص و همچنین شرایط تیم ملی در آستانه مسابقات جهانی 2017 پاریس، صحبت کنیم. خیرآبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که قهرمانی جوانان در جهان، انگیزه خوبی به تیم بزرگسالان داده است.

این روزها چه کار می کنید؟
من همان طور که قبلا هم به شما گفته بودم در سنندج مشغول آموزش به علاقه مندان به کشتی هستم و صبح و بعد از ظهر با آن ها کار می کنم.

 

برای شما که در المپیک ها مربی بوده اید، کار کردن با نونهالان و نوجوانان سخت نیست؟
این کار برای ما عشق است. عشق هم به قول معروف، خوشگل و زشت و بلند و کوتاه و مقام دار و کم سن و سال نمی شناسد. من عاشق کشتی فرنگی هستم. شاید در گذشته بیش از 200 کشتی گیر بزرگ اروپایی و جهانی زیر دستم کار کرده اند اما کار کردن با این کشتی گیران به اندازه کار کردن با کشتی گیران خردسال و نوجوان لذت نمی دهد.

 

بین این کشتی گیران استعدادهای خوبی هم وجود دارد؟
بله شاید باور نکنید اما یکی از این بچه های خردسال، هیچ فرقی با حمید سوریان ندارد و با او مو نمی زند! من از رده سنی نونهالان با حمید کار کرده بودم و او را کاملا از کودکی می شناسم و حالا اگر این بچه را در سنندج ندیده بودم، می گفتم برادر کوچک تر سوریان است! شاید از لحاظ چهره کمی تفاوت داشته باشند اما از لحاظ جثه و توانایی فنی و استعداد خوب کاملا مانند سوریان است. من به پدر او گفتم من پسرتان را به فرزندی قبول می کنم و وقتی قهرمان المپیک شد، او را تحویل تان می دهم که وقتی این حرف را به او می زدم، می خندید!

 

چه خوب. پس کشتی گیران آینده داری هستند؟
بله. چند نفر از این بچه ها خیلی خوب هستند و اگر روی آن ها سرمایه گذاری شود و تمرین خوب داشته باشند، می توانند به کشتی گیران خوبی تبدیل شوند.

 

پس ما فرنگی کاران خوبی داریم که الان تیم جوانان ما هم قهرمان جهان شده است؟
بله. چرا که نه. من این قهرمانی را به حمید باوفا و سایر دوستان تبریک می گویم که این قهرمانی که در تاریخ کشتی فرنگی ایران بی نظیر بود را به دست آوردند. این عظمت و بزرگی کشتی فرنگی ایران را می رساند. البته در رده سنی نوجوانان و جوانان همیشه تغییر و تحولات زیادی حاصل می شود و اگر شکستی هم به دست می آید، از ارزش آن ها کاسته نمی شود. با این حال، نکته ای که وجود دارد این است که کشتی گرفتن در رده بزرگسالان خیلی با کشتی گرفتن در رده های نوجوانان و جوانان فرق می کند.

 

در تیم جوانان کرامت عبدولی برادر کوچک سعید عبدولی هم بود که مدال طلای جهان را به دست آورد.
یک روز ما در خانه کشتی مشغول تمرین بودیم که سعید، کرامت و یک برادر دیگرش را که او هم کشتی گیر است، به سر تمرین آورد. آن ها جنب و جوش زیادی داشتند و از در و دیوار بالا می رفتند که من به سعید گفتم مواظب شان باش که طوری نشوند که سعید به من گفت اشکالی ندارد این ها عادت دارند. همان موقع بود که من حس کردم کرامت با این همه انرژی می تواند از سعید هم بالاتر باشد و حالا که به قهرمانی جهان رسیده، بسیار خوشحال شدم.

 

مثل این که در خانواده عبدولی با حضور سعید، سامان و کرامت واقعا ژن خوبی برای کشتی گرفتن وجود دارد؟
بله همین طور است. آن ها یک برادر دیگر هم دارند که او هم کشتی گیر است. این خانواده ژن استثنایی برای کشتی گرفتن دارند و می توانند به قهرمان های بزرگی تبدیل شوند.

 

حالا که صحبت عبدولی ها شده، شرایط خود سعید را برای مسابقات جهانی پاریس چطور می بینید؟
سعید همان طور که گفتم از لحاظ ژنتیکی، جسارت ذاتی فوق العاده ای دارد اما باید او را کنترل کرد. هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ سطح برانگیختگی که از یک سطحی بالاتر نرود و در حالت مطلوب باقی بماند. نکته دیگری که در خصوص حضور سعید در مسابقات جهانی وجود دارد این است که اعجوبه کشتی فرنگی در وزن 75 کیلوگرم به نام رومان ولاسوف که روس است به یک وزن بالاتر رفته و در 80 کیلوگرم کشتی می گیرد. به این ترتیب، وزن 75 کیلوگرم از حضور این قهرمان جهان و المپیک خالی شده و این فرصت خوبی برای سعید است که به مدال جهانی برسد. عبدولی قبلا قهرمان جهان شده و این پتانسیل را دارد تا دوباره مدال طلای جهان را از آن خود کند.

 

در کل شرایط تیم ملی را برای حضور در مسابقات جهانی چگونه ارزیابی می کنید؟
من فکر می کنم قهرمانی تیم جوانان در جهان باعث شده تا ملی پوشان انگیزه و انرژی خوبی را برای موفقیت در مسابقات جهانی پیدا کنند. البته من از نزدیک شاهد تمرینات تیم ملی نبوده ام و از شرایط روحی و جسمانی ملی پوشان اطلاع دقیقی ندارم اما حس می کنم که تیم خوبی ساخته شده و این بچه ها می توانند به موفقیت برسند. خود سعید عبدولی، یوسف قادریان، محمد علی گرایی و سید مصطفی صالحی زاده، نفراتی هستند که شانس کسب مدال دارند. البته بقیه نفرات هم نا امید نیستند و اگر تمرکز داشته باشند، می توانند موفق باشند. کادرفنی هم تلاش زیادی انجام داده تا این تیم نتیجه بگیرد و امیدوارم که این اتفاق بیفتد.