b_Newsمدال جهانی ام با شرایط ما معجزه بود

حسین باقری: فشنگ را گفتند به خاطر تحریم نداریم، ساچمه که در ایران هست

تاریخ: 1395/11/15
زمان: 19: 40
نوع: گفتگو
تیراندازی در حالی این روزها درگیر مشکلات زیادی است که حسین باقری به دنبال گرفتن مجوز خروج از کشور است.

نگار رشیدی

تیراندازی چند وقتی است که سیبل حاشیه است. از یک طرف مهدی هاشمی رییس سابق فدراسیون شبانه از ریاست برکنار شد و از طرف دیگر خبر می رسد که تعداد نفرات اعزامی به مسابقات جهانی و بازی های کشورهای اسلامی در حال تحلیل رفتن است.

مشکل نداشتن فشنگ هم که یار دیرینه تیراندازان است که حالا نداشتن ساچمه هم به آن اضافه شده است. اما الان برای حسین باقری که اولین مدال تاریخ مردان در جام جهانی را کسب کرد، حل شدن مشکل خروج از کشورش بیش از هر چیز اولویت دارد.

او در گفت و گو با «گل» درباره مشکلات تیراندازی صحبت کرد و تلاشی که برای گرفتن مجوز خروج از کشور دارد.

نام تیراندازی با مشکل عجین شده. اردو چطور است؟

دو،سه روز گذشته را در حال استراحت بودیم و تمرینات دوباره از دیروز آغاز شد تا برای مسابقات هند آماده شویم. من هم چند روزی است که درگیر کارهای خروج از کشورم هستم. برای ما که نظامی هستیم این کارها نیاز به هماهنگی دارد. متاسفانه انقضای پاسپورتم تمام شده. از طرفی فدراسیون هم باید زودتر کارهای ویزا را انجام دهد.

فدراسیون نمی تواند در این خصوص به شما کمک کند؟

فدراسیون فقط به وزارت نامه می زند و وزارت ورزش هم نامه اولیه را زده. بعد از آن دیگر تمام کارها برعهده خودم است.

با این حساب نباید خیلی در تمرین تمرکز داشته باشید؟

من تا زمانی که از گیت فرودگاه رد نشوم، نمی دانم که می توانم در مسابقه شرکت کنم یا نه. بنابراین هیچ برنامه ریزی و تصویرسازی برای آینده ندارم (خنده). همین چیزها هم کار را سخت می کند. یک ورزشکار اینقدر تلاش می کند تا رکورد بزند و آن را حفظ کند تا مقابل رقیبان سرسخت حاضر شود اما تا لحظه آخر سردرگم است.

با مشکل نبود فشنگ و ساچمه چه می کنید؟

اوضاع تیراندازی خیلی خوب نیست. مشکل فشنگ که به قوت خود باقی است. درباره فشنگ می گفتند تحریم هستیم و به ما فشنگ نمی دهند. ما هم قبول کردیم در صورتی که من با آن موافق نیستم. اما ساچمه که دیگر در ایران است. چرا نباید در تمرین ساچمه داشته باشیم. مشکل تیراندازی الان ساچمه نیست، بحث سر مسایل مالی است.

بدون ساچمه چطور تمرین می کنید؟

از وقتی آقای مبینی آمده مقداری ساچمه تهیه شده و تمرینات جریان دارد. اما باید چند مدل ساچمه باشد که ما آنها را تست کنیم تا در نهایت بتوانیم در مسابقات نتایج خوبی بگیریم. نه اینکه این ساچمه ها هم بی کیفیت باشد اما لازم است تا مدل های مختلف را تست کنیم.

غیر از فشنگ و ساچمه مشکل کاهش نفرات اعزامی به مسابقات هم در تیراندازی وجود دارد.

تا جایی که ما در جریان هستیم، مشکل به وزارت ورزش برمی گردد. گویا وزارت به لحاظ مالی مشکل دارد که این مشکل به فدراسیون ها هم کشیده می شود. بحث مالی فقط مختص ما نیست و کل ورزش کشور را در بر گرفته است. تا جایی که هنوز پاداش المپیکی ها را هم نداده اند. وقتی افتخارآفرینان پاداش شان را نگرفته اند، ما که جای خود داریم.

با این حساب این قدم های رو به عقب است که نصیب ورزش می شود. درست است؟

بله، در تیراندازی مطمئنا امکانات و تجهیزات ما نسبت به رقبای مان کمتر است. اما ما گفتیم با تلاش، انگیزه، تمرین و تمرکز آن را جبران می کنیم. اما با وجود این مشکلات کاری نمی توانیم انجام دهیم.

با آمدن مبینی چیزی تغییر کرده؟

پیش از اینکه مبینی بیاید اصلا ساچمه ای نبود. تا حدی که مربی نامه زد اردو را تعطیل کنید. در واقع تعطیل هم شده بود چون تمرین نداشتیم. حداقل کار او خرید ساچمه بود که تمرینات انجام شود. همانطور که گفتم مشکل از بالاست که تاثیرش را روی ما می گذارد.

رنکینگ تان هم که سقوط داشت.

من بعد از ایتالیا در مسابقه ای شرکت نکردم. یعنی مسابقه جهانی برگزار نشده که بخواهم شرکت کنم. اما در آسیایی تهران بودم که هشتم شدم و این رنکینگ آسیایی ام بود که پایین آمد. رنکینگ آسیا هم روی جهانی تاثیر ندارد. امیدوارم کارهایم برای جهانی هند انجام شود تا ببینیم با این اوضاع چه می شود.

در کلام تان مانند گذشته انگیزه دیده نمی شود.

من وقتی در آذربایجان و ایتالیا مدال گرفتم این توانایی را در خود دیدم که در المپیک بعدی هم نتیجه بگیرم. اما بدون حمایت کار نشدنی است. امید من به خداست. شاید با شرایطی که من داشتم و مدال گرفتم معجزه دیدم. الان هم با اینکه شرایط خیلی سخت تر شده، امیدم به خداست.

به نظر شما حضور داورزنی در وزارت ورزش به نفع تیراندازی خواهد بود؟

بیشتر مدال های تاریخ المپیک پیرامون وزنه برداری، کشتی، تکواندو و یک مدال دوومیدانی می گردد. نه تنها من بلکه وزارت ورزش هم معتقد است که تیراندازی نزدیک ترین ورزش به مدال المپیک است. در ریو حتی الهه احمدی و نجمه خدمتی تا دو قدمی مدال رفتند. اگر به تیراندازی بها داده شود و حمایت کنند، روزهای خوبی از تیراندازی خواهیم دید.