b_Newsمن نمی توانم با این فدراسیون کار کنم اما

کوروش باقری: چرا از توکلی ها و فلاحتی نژاد ها استفاده نمی شود؟!

b_News هیچ کدام از نسل طلایی وزنه برداری در شورای فنی هم نیستند!
تاریخ: 1396/05/25
زمان: 16: 56
نوع: گفتگو
باقری از این موضوع انتقاد کرد که چرا از نسل طلایی وزنه برداری ایران در شورای فنی فدراسیون استفاده نمی شود؟

حامد جیرودی/ درگذشت محمدعلی فلاحتی نژاد ستاره سابق وزنه برداری ایران در سن 41 سالگی به علت بیماری کلیوی، اتفاق بسیار تلخی بود که جامعه ورزش ایران را اندوهگین ساخت. این موضوع باعث شد تا به سراغ کوروش باقری سرمربی پیشین تیم ملی وزنه برداری برویم که فلاحتی نژاد در سال 89 در کادرفنی تیم ملی کنار وی فعالیت می کرد. باقری در گفت و گوی خود با «گل» ضمن اشاره با سابقه دوستی و همکاری اش با زنده یاد فلاحتی نژاد از این موضوع انتقاد کرد که چرا از نسل طلایی وزنه برداری ایران در شورای فنی فدراسیون استفاده نمی شود.

 

درگذشت دوست و هم تیمی سابق تان را تسلیت می گوییم. درباره مرحوم فلاحتی نژاد که با او در تیم ملی هم همکاری داشتید، صحبت می کنید؟
همان طور که اشاره کردید، آن مرحوم از دوستان و هم نسل های ما در تیم ملی وزنه برداری بود. سال 2003 در مسابقات جهانی به مدال طلا رسید و انگار دیروز بود که این موفقیت به دست آمد. بعد از آن هم در مسابقات دیگر موفق بود و مدال های مختلفی به دست آورد. مرحوم فلاحتی نژاد در سال 89 حدود هفت هشت ماه دستیار من در تیم ملی بود و وقتی به او پیشنهاد همکاری دادم، چشم بسته آمد و واقعا در آن مدتی هم که کنارمان بود، اثرگذار بود. بسیار با انگیزه بود و عاشق وزنه برداری و کار مربیگری. بعد از آن هم که به عراق رفت و دو سال سرمربی تیم وزنه برداری این کشور بود و به نظرم با توجه به توانایی هایی که داشت، به حقش نرسید و در این مقطع هم که فرصت کار برایش در فدراسیون فراهم نبود و من این ضایعه را به خانواده اش، تنها فرزندش و خانواده بزرگ وزنه برداری ایران تسلیت می گویم.

 

جدا شدن فلاحتی نژاد از تیم ملی در آن مقطع، به خاطر پیشنهاد عراق بود؟
قسمت اعظم دلیل جدایی اش همین بود. البته دلایل دیگری هم داشت اما در آن مقطع عراق از ایران درخواست سرمربی کرده بود که آقای حسین رضا زاده هم، فلاحتی نژاد را معرفی کرد. او از کار در عراق راضی بود و زمان بیکاری اش هم در همین دو سه سال اخیر بود که حتی شرایط کار در باشگاه ها هم برایش مهیا نشد!

 

عملکرد فلاحتی نژاد در عراق چطور بود؟
با توجه به وضعیت کشور عراق، به نظرم عملکرد خوبی داشت. تیم او در چند تورمنت شرکت کرد و با گرفتن چند مدال، عملکردی بهتر از دیگر تیم های عربی داشت. عراق الان هم به دنبال مربی ایرانی برای وزنه برداری اش است و این نشان می دهد که آن ها از کار فلاحتی نژاد راضی بوده اند.

 

رابطه تان با هم بعد از رفتن فلاحتی نژاد از تیم ملی حفظ شده بود.
بله. البته خب ما در مقطعی صمیمی تر بودیم و بیشتر همدیگر را می دیدیم اما واقعیت این است که الان همه گرفتار زندگی خودشان هستند و شاید کمتر فرصت کنند هم را ببینند. با این حال، من آخرین بار دو هفته پیش در بیمارستان او را ملاقات کردم و قبل از آن هم چند بار تلفنی صحبت کرده بودیم. کلا شرایط روحی خوبی داشت و به نظر می رسید که در حال گذراندن دوران نقاهت است و خودش می گفت که زود رو به راه می شود که این اتفاق تلخ افتاد.

 

پس در جریان بیماری اش بودید؟
بله می دانستم کلیه هایش مشکل دارد اما خودش می گفت که خطر رفع شده تا این که دو سه روز حالش بد شد و بعد به CCU رفت و بعد از دیگر از آن خارج نشد تا این که روز دوشنبه به رحمت خدا رفت.

 

شاید این یک موضوع کلیشه ای باشد که ما همه بعد از مرگ به یاد هم می افتیم اما در حال حاضر شرایط پیشکسوتان وزنه برداری به چه صورت است؟
به نظر من با توجه به این که علی تنها 41 سال داشت، آنچنان پیشکسوت یه حساب نمی آمد. 20 روز پیش یک پیشکسوت دیگرمان به نام آقای مهران آذری دچار سکته شد که شکر خدا خطر از سر ایشان رفع شده است اما می بایست حتما فضایی ایجاد شود که ما همدیگر را ببینیم و از حال هم باخبر شویم. فدراسیون که این امکان را ندارد که همه مربی شوند اما می توانیم گاهی جایی مشخص همدیگر را ببینیم و تبادل نظر کنیم ولی همان طور که اشاره کردید متاسفانه ما همه بعد از مرگ به یاد هم می افتیم.

 

اما به عنوان مثال در حال حاضر حسین توکلی که سرمربی تیم ملی بوده، مربی احسان حدادی در دوومیدانی شده و معتقد است شرایط کار در فدراسیون وزنه برداری مهیا نیست!
من درباره فدراسیون فعلی بارها نظرم را گفته ام و صحبت های الان ام هم ربطی به فوت مرحوم فلاحتی نژاد ندارد اما این فدراسیون کلا فازش چیز دیگری است! من با وجود تمام اختلافاتی که با حسین توکلی دارم اما معتقدم افرادی در حال حاضر در فدراسیون هستند که انگشت کوچک توکلی هم نمی شوند. دلیل اش هم این است که کسانی سرکار هستند که وزنه برداری را نمی فهمند. در حال حاضر از افراد هم نسل ما فقط حسین برخواه در فدراسیون است. من برای خودم این حرف ها را نمی زنم. چرا که اصلا با این فدراسیون نمی توانم کار بکنم. اما خیلی ها مثل توکلی و مرحوم فلاحتی نژاد می توانستند یا می توانند با این فدراسیون کار کنند اما از آن ها استفاده نمی شود و وزارت ورزش هم به این موضوع توجهی ندارد. بعد از سال 1976 دیگر وزنه برداری درخششی نداشت تا این که شاهین نصیری نیا در سال 1999 طلا گرفت و بعد از آن حسین رضازاده، کوروش باقری، حسین توکلی، فلاحتی نژاد و پانزوان ها با مربیگری ایوانف مدال گرفتند و وزنه برداری ایران دوباره درخشید اما از این نسل طلایی هیچ کدام در شورای فنی فدراسیون وزنه برداری هم حضور ندارند. فدراسیون بگوید در چند سال اخیر کدام وزنه بردار را معرفی کرده است. من کسی نیستم و در موفق شدن ورزشکاران عوامل مختلفی دخیل هستند اما بعد از من که در تیم ام بهادر مولایی و محمدرضا براری در سال 2013 مدال گرفتند، کدام وزنه بردار جدید مدال گرفته؟ در سال 2014 که کیانوش رستمی و بهداد سلیمی مدال گرفتند. در سال 2015 که کیانوش مدال گرفت و در سال 2016 هم که کیانوش و سهراب مرادی. دوستان بعد از من سراغ توکلی رفتند و بعد از هفت هشت ماه سجاد انوشیروانی را سرمربی کردند و حالا هم محسن بیرانوند و معلوم نیست که چه کار می کنند و چیزی که مشخص است این است که از افراد استفاده ابزاری می کنند.