b_Newsمن مخالف خادم هستم اما بهتر از او نداریم/خادم نباید مربیگری کند، او برود یزدانی خرم بیاید؟

اکبر فلاح: تاریخ مصرف من تمام شده است!

b_News مسافرت آمریکا را خودشان می روند و سفر شهرستان را یک نفر دیگر
تاریخ: 1395/11/15
زمان: 19: 35
نوع: گفتگو
به اين موضوع اشاره كرد به اين موضوع اشاره كرد كه اگر كار خوب ببيند، تعريف مي كند و اگر كار بد ببيند از فدراسيون كشتي انتقاد مي كند.

حامد جیرودی/ اکبر فلاح، قهرمان سابق کشتی آزاد جهان در مسابقات 1993 تورنتو در وزن 68 كيلوگرم، با اينکه سال هاست از سطح اول كشتي ايران دور است و در رده هاي ملي حضور ندارد و با فدراسيون كشتي هم همكاري نمي كند اما عشق به كشتي و سازندگي باعث شده تا همچنان در باشگاهي كه كشتي را در آن شروع كرد به سازندگي بپردازد و حالا برترین مربی سازنده کشتی آزاد جوانان کشور معرفي شده است و در اقدامي انسان دوستانه هدیه خود را به ناصر حسین‌پور، مربی جویباری كشتي كه در بستر بيماري است، اهداء کرد. اين موضوع باعث شد تا به سراغ فلاح برويم و با اين مربي سازنده و البته منتقد صحبت كنيم.

 وي در گفت و گويي كه با «گل» داشت، به اين موضوع اشاره كرد به اين موضوع اشاره كرد كه اگر كار خوب ببيند، تعريف مي كند و اگر كار بد ببيند از فدراسيون كشتي انتقاد مي كند.

شما در حالي مربي برتر سازنده كشور شده ايد كه سالهاست در سطح اول كشتي و تيم ملي حضور نداريد!
بله من بيشتر از يك دهه است كه با فدراسيون كشتي يا تيم ملي همكاري ندارم اما اين دليل نبوده كه بخواهم كارم را فقط در تيم ملي انجام دهم و در باشگاه و محلي كه خودم كارم را در آن آغاز كردم و قهرمان شدم، مربيگري مي كنم.

باشگاه شما کجاست؟
ما در همین خیابان شوش در تهران، میدان دروازه غار، باشگاه کارگران هستیم که من از همان جا قهرمان شدم و حالا هم نزدیک به دو دهه است که در آن کار مربیگری می کنم.

فکر نمی کنید شما که قهرمان جهان بوده اید و حالا در یک باشگاه ساده کار می کنید که در دید نیست و رسانه ها به آن توجهی ندارند، برای شما یک عقب گرد باشد؟
نه این طور فکر نمی کنم. شما یک موقع هست که برای دلت کار می کنی. من کشتی را دوست دارم. حالا یک موقع دیده می شویم و یک موقع هم دیده نمی شویم. اما وقتی می بینم که کارم ثمره می دهد و کشتی گیران بزرگی را تحویل می دهیم، به خواسته مان می رسیم و برای همین من اصلا ناراحت نیستم که در محل و منطقه خودم کار می کنم.

در باشگاه تان در چه رده هایی کار می کنید؟
ما در همه رده ها سه سئانس تمرین داریم. البته فقط من نیستم و چند مربی داریم که از رده خردسالان و نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با آن ها کار می کنیم.

از باشگاه شما چه کشتی گیران مطرحی معرفی شده اند؟
کشتی گیر که زیاد بوده است هم در رده بزرگسالان و هم در رده جوانان که در مسابقات آسیایی و جهانی قهرمان شده اند. علی قاسمی عضور تیم‌ملی بزرگسالان که پنجم جهان شد و سهمیه المپیک هم گرفت و یا حسین شهبازی که قهرمان جوانان جهان شد.

فکر می کنید محمد طلایی در تیم‌ملی بزرگسالان بتواند موفقیت های گذشته را تکرار کند؟
محمد طلایی در رده نوجوانان موفق بود و در رده جوانان هم همین طور. در رده بزرگسالان هم دو کشتی گیر را به مسابقات جهانی برد که یکی از آن ها مدال گرفت. به نظر من باید به او چهار سال تا المپیک وقت داد و اگر ضعیف بود، بعد از او انتقاد کرد. شورای فنی نظرش این بوده که طلایی بهترین فرد برای مربیگری تیم‌ملی است و حالا هم نباید به یک مسابقه جهانی اکتفا کند که خوب کار نکرد. باید به او فرصت داد تا بتواند برنامه هایش را پیاده کند و به نظر من حتما موفق خواهد شد.

عملکرد رسول خادم را در چند سالی که ریاست فدراسیون کشتی را بر عهده داشته، چگونه ارزیابی می کنید؟
خادم خوب کار کرده اما من حرفم این است که مدیریت نباید کار فنی بکند. بیشترین اختلاف نظر من با خادم در این سال ها این بود که او هم رئیس فدراسیون بود و هم سرمربی تیم ملی و در کار همه رده ها دخالت می کرد! من الان هم می گویم که ما مدیر مثل خادم کم داشته ایم. او از جنس خود کشتی است و با برنامه کار می کند اما رئیس فدراسیون باید انتقاد پذیر باشد و دهان مخالفانش را نبندد و کسانی که فقط او را تایید می کنند، دور خودش جمع نکند. این رفتن او از تیم‌ملی منطقی بود. یکی از مخالفانش من هستم اما همیشه گفته ام چه کسی بهتر از خادم. او برود، یکی مثل یزدانی خرم بیاید؟ چند تا از این رئیس فدراسیون ها داشتیم که کاری نکردند؟ پنج تا مربی دور خودشان جمع کنند و همه مسافرت ها را خودشان بروند که درست نیست. مسافرت آمریکا را خودشان می روند و سفر شهرستان را یک نفر دیگر. باید به منتقدان هم فرصت بدهند. همین ایده جایزه دادن به مربی سازنده کار خوبی بود. من اگر کار خوب ببینم، تشویق می کنم و اگر کار بد ببینم انتقاد می کنم.

اما عملکرد خادم به عنوان سرمربی تیم‌ملی هم خوب بود. هم در مسابقات جهانی تیم‌ملی را قهرمان کرد و هم در المپیک عملکرد خوبی داشت و حسن یزدانی بعد از 16 سال در کشتی آزاد طلای المپیک را گرفت.
بله بد نبود اما مثلا مگر غلامرضا محمدی بد بود؟ چند تا مدال جهانی گرفت؟ من حرفم این است که باید کارها را تقسیم کرد. کار خادم مدیریت است و کار طلایی مربیگری. حد من هم این است.

اما شما هم جایگاه بزرگی در تاریخ کشتی ایران دارید و خودتان را نباید دست کم بگیرید!
ممنون اما من 10 سال دور بوده ام. زمانی مفید بودم اما تاریخ مصرف من هم تمام شده. حالا رسول خادم باید مدیریت کند. طلایی در تیم‌ملی باشد و من هم در باشگاه خودم.

شما گفته اید اگر  پیشنهاد سرمربیگری تیم‌ملی هم بشود، قبول نمی کنید؟
بله. من قبلا ادعا داشتم که سرمربی شوم اما آن موقع که انرژی داشتم نشدم. حالا شرایط سنی و بدنی ام اجازه نمی دهد. کنار باشم بهتر است. تظاهر و مظلوم نمایی هم نمی کنم اما این حرکت که مربی برتر شازنده شدم قشنگ بود. چون خیلی وقت ها هیئت کشتی خودمان هم ما را نمی بیند!

جایزه پنج سکه تان را هم که به ناصر حسین پور مربی جویباری دادید.
او از همدوره ای های ما بود و کشتی های قشنگی می گرفت. مدتی از او بی خبر بودم تا این که شنیدم بیمار شده و گرفتن این جایزه را بهترین فرصت دیدم که او دیده شود تا شهرش، محلش و فدراسیون کشتی هم او را ببینند. می خواستم با یک تیر دو نشان بزنم اما این جایزه را تقدیم او کنم تا هم کمکی شود و هم استارتی زده شده باشد تا بقیه که می توانند به او  در بستر بیماری کمک کنند، یاری اش کنند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.