b_Newsیک نهال هم که می کاری، زمان می برد که میوه بدهد

محمد طلایی: امیدوارم جانشین های رحیمی و کمیل بدرخشند

b_News من دید خودم را دارم، نظر اکبر فلاح هم قابل احترام است!
تاریخ: 1396/05/27
زمان: 13: 45
نوع: خبر
طلایی، ابراز امیدواری کرد که تیمش با حضور کشتی گیرانی مانند حسن یزدانی در پاریس هم به موفقیت برسد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد این روزها آخرین تمرینات خود را برای حضور در مسابقات جهانی 2017 پاریس پشت سر می گذارد. رقابت هایی که بعد از المپیک، مهم ترین تورنمنت کشتی به شمار می رود و عیار کشتی گیران در آن مشخص می شود. محمد طلایی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد هم که سال گذشته با دو کشتی گیر در اوزان غیر المپیکی در مسابقات جهانی 2016 بوداپست شرکت کرده بود، حالا و پس از قهرمانی تیمش در جام جهانی 2017 کرمانشاه، مسابقات 2017 قهرمانی آسیا و بازی های همبستگی کشورهای اسلامی، به دنبال این است که قهرمانی در مسابقات جهانی را هم به کارنامه خود اضافه کند. هر چند که تیم ملی ستاره هایی چون حسن رحیمی و کمیل قاسمی را در اختیار ندارد اما با این حال، طلایی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که تیمش با حضور کشتی گیرانی مانند حسن یزدانی در پاریس هم به موفقیت برسد.

 

محمد آقا، مشهد خوش گذشت؟
بله شکر خدا جای همه دوستان خالی بود. به هر حال تصمیم گرفته شد که قبل از حضور در مسابقات جهانی، به مشهد برویم تا بچه ها با زیارت حرم امام رضا (ع) از لحاظ روحی انرژی بگیرند و آماده شرکت در مسابقات جهانی شوند.

 

اوضاع تیم در آستانه این رقابت ها چطور است؟
خدا را شکر اوضاع تیم هم خوب است. ما هر کاری که از دست مان برآمده انجام داده ایم و تمریناتی که باید را هم پشت سر گذاشته ایم. در این روزهای پایانی اردو مسایل مربوط به کم کردن وزن، آنالیز حریفان و تاکتیک‌هایی که باید پیاده شود رسیدگی می‌کنیم و کار اصلی را بچه‌ها انجام داده‌اند و تمرینات خوبی را پشت‌سر گذاشته‌اند. امیدواریم با دعای خیر مردم و لطف خداوند بچه‌ها بتوانند دل مردم را شاد کنند.

 

چقدر به نتیجه گیری امیدوار هستید؟
به قول معروف ما زحمت خودمان را کشیده ایم و ان شاءا... که بچه ها هم کم نمی گذارند و تمام توان شان را به کار می گیرند و در نهایت باید دید که خدا چه می خواهد.

 

شما در حالی به پاریس می روید که ستاره هایی مثل حسن رحیمی و کمیل قاسمی را ندارید. امیدوار هستید که بدون آن ها نتیجه بگیرید؟
این پروسه ای است که همیشه اتفاق می افتد و ما ممکن است گاهی تعدادی از نفرات را در اختیار نداشته باشیم اما امیدوارم نفراتی که جانشین این کشتی گیران شده اند، بتوانند درخشش خوبی داشته باشند. ما در تیم ملی یک پوست‌اندازی کامل را انجام دادیم و تنها مدال‌دار المپیکی‌مان حسن یزدانی است که او هم قرار است در یک وزن بالاتر مسابقه دهد و می‌توان گفت این تیم یک تیم کاملا جدید است. ما با امید بسیار بالایی با بچه‌ها تمرین می‌کنیم. البته تیم جوان تیمی است که احتمال دارد دچار اشتباه شود و شاید میدان بزرگ مسابقات جهانی آنها را بگیرد اما آنها جوان‌ هستند و خدا را شکر جوانان لایقی هستند.

 

شما در حالی به جوانگرایی و پوست انداختن تیم اشاره دارید که وقتی با اکبر فلاح صحبت می کردیم، معتقد بود کسانی که می گویند این تیم جوان است، اشتباه می کنند و تمام این نفرات باید در پاریس نتیجه بگیرند و مسابقات جهانی جای کسب تجربه نیست!
نظر همه درست است! من دید خودم را دارم و ایشان هم دید خودش را. بالاخره آقای فلاح هم از کارشناسان و پیشکسوتان کشتی است و نظرشان قابل احترام است!

 

حریفان تیم ملی در مسابقات جهانی را چطور ارزیابی می کنید؟
من فکر می کنم که آمریکا یکی از سرحال ترین تیم های این دوره از رقابت ها باشد. ضمن این که تیم هایی مانند روسیه، گرجستان و ازبکستان هم تیم های خوبی هستند.

 

فکر می کنید تیمی باشد که بتواند غیرمنتظره ظاهر شود؟
بله همیشه تک و توک تیم هایی هستند که در مسابقات می درخشند. مثل کره شمالی یا ژاپنی ها که اخیرا سرمایه گذاری بیشتری در کشتی انجام داده اند و یا ترکیه و قزاقستان که آن ها هم کشتی گیران خوبی دارند.

 

شما قبل از حضور در تیم بزرگسالان، سرمربی تیم کشتی آزاد جوانان بودید. الان این تیم در مسابقات جهانی فنلاند بدون کسب مدال طلا به مقام سوم رسید. در این خصوص چه نظری دارید؟
بالاخره من فکر می کنم که آقای تقی اکبرنژاد به عنوان سرمربی این تیم مدتی دور بود و زمان کمی داشت تا نسبت به این تیم شناخت لازم را پیدا کند. بالاخره شما یک نهال هم که می کاری، زمان می برد که میوه بدهد.

 

البته خود اکبرنژاد هم گفته پنج ماه زمان کمی برای آماده سازی تیمش بوده است!
به نظرم درست می گویند و باید زمان بیشتری صرف آماده سازی این تیم شود.

 

راستی امکانات و شرایطی که در این اردوها داشتید، راضی کننده بود؟
شرایط خوبی که نداشتیم. بچه‌هایی که قرار است در مسابقات جهانی شرکت کنند، دو هفته است که نمی‌توانند یک استراحت خوب داشته باشند فقط به خاطر نبود سیستم سرمایش مناسب. من تقاضا دارم به درد کشتی رسیدگی کنند. در سالن واقعا هوا گرم است و سیستم سرمایش کار نمی‌کند. ظاهرا آب مجموعه قطع شده و این مشکل به وجود آمده و شرکت توسعه و تجهیز به عنوان متولی اماکن و سالن های ورزشی باید فکر عاجلی در این زمینه کند.

 

پس همچنان مشکلات کشتی زیاد است!
بله من خواهش می‌کنم به وضعیت کشتی رسیدگی کنند چون کشتی مظلوم واقع شده است. امیدوارم به درد این جوان‌ها که هر کدام‌شان برای کشتی این مملکت یک الگوی مناسب هستند رسیدگی شود و حداقل امکانات را برای شان فراهم کنند که این بچه‌ها با توپ پر به میدان بروند تا بتوانند هر توانی که دارند را در میدان مبارزه به اجرا بگذارند و دل مردم را شاد کنند. ما خیلی وقت است که می‌گوییم این شرایط مناسب حال ورزش اول کشور نیست. البته کشتی ورزش اول کشور است ولی در مظلومیت و نداشتن امکانات که امیدواریم مسوولان کشتی را دریابند.