b_Newsوضعیت اردوهای بوکس اسفناک است

علیرضا استکی: امیدوارم از چاله به چاه نیفتیم!

b_News اگر خودمان مته به خشخاش نگذاریم، کوبایی ها شکایت نمی کنند
تاریخ: 1396/05/28
زمان: 11: 42
نوع: گفتگو
افشین داوری سرپرست فدراسیون بوکس در مدت کوتاه حضورش، تصمیماتی گرفت که مخالف و موافق هایی داشت. علیرضا استکی مربی تیم ملی اما تا حدودی با داوری موافق است.

نگار رشیدی/ فدراسیون بوکس بعد از استعفای ناطق نوری وارد فاز جدیدی شده است. وزارت ورزش پس از قبول استعفای ناطق نوری و دادن سمت رییس افتخاری به او، افشین داوری را به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب کرد تا خیلی زود موج مخالف و موافق راه بیفتد.

داوری در اولین روزهای حضورش در بوکس ابتدا سفر تیم ملی کوبا به کشور را لغو کرد، بعد هم بوکسورها را به استان های خود فرستاد تا به گفته خودش سروسامانی به اوضاع خوابگاه ها بدهد. این دو تصمیم هم طبق پیش بینی ها نگرانی هایی را ایجاد کرد. مثل احتمال شکایت کوبایی ها و اعتراض اردونشینان.

با این حال علیرضا استکی مربی تیم ملی معتقد است داوری چندان هم تصمیمات بدی نگرفته است اما نباید خیلی زود هم تصمیم گیری کند.

 

چند روزی می شود بوکس وارد مرحله جدیدی شده است.

بله، همینطور است. آقای داوری تازه کارش را شروع کرده و باید دید چه برنامه هایی دارد. او نباید زود تصمیم بگیرد و زود هم اقدام کند. مشورت با کسانی که در کار هستند لازم است چون مشورت با مخالفان فقط مخالفت به همراه دارد. در این راه باید دید چه کسی بهترین کار را انجام داده و چه کسی بدترین.

 

البته تصمیم ایشان مبنی بر لغو سفر کوبایی ها هم در آغاز کارشان انتقاداتی به دنبال داشت.

نیامدن کوبا اگر هزینه اش اینقدر بود بهتر شد. وضعیت اردوهای ما بد نیست، اسفناک است. هیچ کس حاضر نیست حتی برای بازدید به اتاق بچه ها برود. شرایط غذا خوردن و زندگی کردن شان را هم که همه می دانند. تیم ملی مملکت باید ارج و قرب و احترام داشته باشد. جدا از نداشتن حقوق و ایاب و ذهاب واقعا وضعیت بدی در اردوهاست و باید دنبال درمانش بود. هرکس هم که رفت دنبال راه حل جلویش را گرفتند. آقای داوری هم به عنوان سرپرست آمده و امیدوارم بتواند محیطی را در فدراسیون فراهم کند که از چاله در نیاییم و در چاه بیفتیم.

 

بسیاری معتقدند هزینه حضور کوبایی ها از قبل مشخص بوده پس چرا این کار صورت گرفت.

همانطور که گفتم ما اول باید به وضعیت اردوها رسیدگی کنیم. ما در بدترین شرایط هستیم و بدتر از آن اینکه بوکسور نداریم. بچه ها همه جا پخش شده اند و به خاطر شرایط بد اردوها بوکسورهای خوب مان در اردوها شرکت نمی کنند. خود این مساله یک معضل است. آن وقت باید تیم کوبا را با 300 میلیون هزینه می آوردیم که بعدش به مسابقات جهانی برود. جایی که ما حتی یک نماینده هم نداریم. خب این ظلم در حق بچه های ماست. ما با این 300 میلیون می توانیم پنج،شش سفر تدارکاتی داشته باشیم یا چهار ماه اردو در هتل انقلاب برگزار کنیم. آن موقع که این تصمیم گرفته شد با فکر نبود و بیشتر یک تصمیم احساسی بود. به هر حال به واسطه آشنایی با کوبایی ها این تصمیم اشتباه گرفته شد. هرچند ته آن نیت خیر بوده و کسی دنبال چیز دیگری نبود اما شاید متوجه نبودند که شرهایی هم به دنبال دارد.

 

اما پایان این تصمیم ممکن است به شکایت کوبایی ها منجر شود؟

اگر ما خودمان مته به خشخاش نگذاریم هیچ اتفاقی نمی افتد. اتفاق های بزرگ تر از این در دنیا می افتد و چیزی نمی شود. برای کوبا هم جا کم نیست که بخواهد تمرین کند. ما خودمان داریم این موضوع را کش می دهیم که اشتباه است.

 

نظرتان درباره تعطیلی اردوی تیم ملی چیست؟

این تصمیم خود من هم بود و همه راضی بودیم. چون واقعا هیچ کس حاضر نیست حتی یک روز هم در این وضعیت باشد. این تصمیم زیر نظر کمیته فنی گرفته شد. درست است که برنامه های قبلی باید ادامه پیدا کند اما من قبلا هم گفته ام که با این وضعیت بوکس ایران به جایی نمی رسد. یا باید کلا یکی، دو سال بوکس را تعطیل کنیم تا آسیب شناسی شود یا یک مقداری کمک شود و پول فدراسیون برای بوکس خرج شود تا به یک جایی برسیم..

 

موضوع دیگر واکنش ها درباره غیرقانونی بودن حضور داوری در بوکس است.

من از لحاظ قانونی اطلاع ندارم اما حتما آقای سلطانی فر و داورزنی تصمیم درستی گرفته اند. اینکه بعدا یک نفر از خانواده بوکس در فدراسیون باشد خیلی فرق می کند اما به این تصمیم باید احترام گذاشت.

 

چندباری از شما به عنوان مربی سابق یاد شده است. قصد جدایی از تیم ملی را دارید؟

نه من مربی سابق نیستم و به کادر فنی دعوت شده ام. خود خیمنز بارها شخصا و چه به طور خصوصی و چه در جاهای عمومی از من خواسته که کنارش باشم. من تمام دوره های سختی را گذرانده ام و الان زندگی خوبی دارم. به این هم اعتقاد دارم که باقی بچه ها هم باید به زندگی خوبی برسند. اگر کسانی که متمول شدند حتی نیم درصد از درآمد سالانه شان را به بوکس کمک می کردند بخشی از مشکلات حل می شد. من هم می خواهم در این راه کمک کنم و تا قبل از تعطیلی اردو هم در تمرینات بودم.

 

از امیر علی اکبری چه خبر؟

یک هفته ای می شود تمرینات مان را آغاز کرده ایم. من امیر را دوست دارم حرفه ای تمرین می کند و هر چیزی را سر جای خودش انجام می دهد. اما به هر صورت وقتی یک نفر موفق می شود طرفدارانش زیاد می شوند اما دشمن هم پیدا می کند. امیدوارم همه بچه ها در تمام ورزش های رزمی موفق باشند و به جایگاهی که استحقاقش را دارند برسند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.